Izrael;Benjamin Netanjahu;Hamász;Törökország;Recep Tayyip Erdogan;

2015-12-29 06:38:00

Mégsem békülne Izraellel Törökország

Törökország nem tartja lehetségesnek az államközi kapcsolatok normalizálását Izraellel mindaddig, míg a zsidó állam nem szünteti meg a Gázai-övezet blokádját és nem fizeti ki a kártérítéseket a 2010-ben feltartóztatott gázai segélyflotilla egyik hajóján megölt kilenc török állampolgár családjának, jelentette be tegnap Recep Tayyip Erdogan elnök szóvivője.

A Reuters hírügynökség jelentése szerint Ibrahim Kalin szóvivő úgy fogalmazott, Törökország egyik feltételről sem mondott le, kiáll a gázai blokád megszüntetéséért, addig folytatja szerepvállalását, míg meg nem valósul a kétállami megoldás és a palesztin népnek saját állama lesz. Nem lesz tartós béke a térségben, míg a palesztin kérdés nem oldódik meg, hangsúlyozta Erdogan szóvivője. Mindez annak fényében nyer különös jelentőséget, hogy december 18-án Zürichben Izrael és Törökország megállapodást írt alá a kétoldalú kapcsolatok normalizálásáról. A szakításra 2010-ben került sor azt követően, hogy a Gázába tartó úgynevezett segélyflottilla Mavi Marmara hajójának feltartóztatásakor az izraeli katonák kilenc török állampolgárt öltek meg.

2013-ban Benjamin Netanjahu miniszterelnök ezért bocsánatot kért a török néptől, jelezve, hogy a kirobbant incidensben hadműveleti tévedésből, nem pedig szándékosan ölték meg a török utasokat. Netanjahu és az akkor még török miniszterelnök Recep Tayyip Erdogan megállapodott a kétoldalú kapcsolatok rendezésében és a diplomáciai kapcsolatok helyreállításában is, de ez nem valósult meg. Úgy tűnt, a zürichi megállapodás kimozdítja a holtpontról a kérdést, hiszen Izrael vállalta, hogy 20 millió dolláros kártérítést fizet a hajón megsebesült török civileknek, illetve a halálos áldozatok hozzátartozóinak, Törökország pedig lemond az akcióban közreműködő izraeli tisztek elleni perekről.

Sőt, Ankara vállalta, hogy felszámolja török területen a palesztin terrorszervezet, a Hamász katonai szárnyának tevékenységét és kiutasítja annak vezetőjét, Száláh Arúrit, valamint azt, hogy korlátozza Törökországban a Hamász politikai tevékenységét is. Megállapodtak a diplomáciai kapcsolatok újrafelvételéről is és kilátásba helyezték, hogy az egyezmény végleges aláírása után megvizsgálják a török földgázvásárlás lehetőségét Izraeltől, s egy gázvezeték lefektetését, melyen át az izraeli földgázt Törökország érintésével Európába lehetne exportálni. (A török-orosz kapcsolatok összeomlása sürgőssé is tette a kérdést Ankara számára.) Múlt héten, a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva Ahmet Davutoglu török miniszterelnök arról beszélt, hogy a török-izraeli kapcsolatok rendezésének véglegesítését célzó tárgyalások folytatódnak.