MOHOSZ;

2016-01-11 06:14:00

Nocsak, trafikmutyi halakkal?

A Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) valamennyi, 2015 végén lejáró haszonbérlettel rendelkező állami tulajdonú és nyilvántartott vízterület halgazdálkodási jogát megszerezte egy tavaly decemberi tenderen – derül ki a szervezet közleményéből. 

Ez annak köszönhető, hogy október végén Szűcs Lajos, a MOHOSZ elnöke, fideszes képviselő önálló indítványt nyújtott be a halgazdálkodási törvényhez, amely lehetővé tette, hogy a szövetség is pályázzon a vizek hasznosítási jogára. A pályázatok kiírását a 2013-ban elfogadott új halgazdálkodási törvény ugyan a tavalyi év elejére ígérte, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) viszont csak decemberben tendereztetett, és az év utolsó napján döntött. A MOHOSZ így megnyerte a pályázatot, s vele 2016. január 1-jétől a 15 éves hasznosítási jogot. Így a szövetség, annak tagszervezetei és azok egyesületei lesznek a vizek további felelős halgazdálkodási jogosultjai alhaszonbérleti szerződéses rendszerben.

Kérdés, hogy a bérleteket milyen feltételekhez kötik majd. A tagszervezetek tartanak tőle, hogy a MOHOSZ olyan magas díjakat kér majd el, hogy jelentősen lecsökkennek eddigi bevételeik. „Trafik-mutyi halakkal” – közölte az index.hu megkeresésére egy eddigi tótulajdonos, aki kizártnak tartja, hogy egyesülete bármilyen formában visszakapná az eddig használt területüket.

A későn kiírt és elbírált pályázat miatt mindenesetre e hónap végéig érvényes okmányokkal bárhol lehet halat fogni, de a horgászok csak idegenhonos halat vihetnek haza – közölte a szövetség. Ez azt jelenti, ragadozószezon közepén csak gébet tarthatnak meg, mert az idegenhonos amúr, busa vagy törpeharcsa ilyenkor telel.

A szövetség január elsejétől forgalomba hozza az egységes állami horgászati okmányt, amely az eddigi magyar-, angol- és német nyelvű állami horgászjegyeket, az érvényesítő bélyegeket, az állami és számos helyen a speciális vízterületi fogási naplókat váltja ki. Ezt csak ők adhatják majd ki, s terveik között szerepel, hogy áttérnek a kártyaalapú horgászengedélyekre. Ezt egy mobiltelefonos alkalmazás segítségével lehet majd megvásárolni, s a fogási eredménynaplót is ki lehet tölteni vele.

Fontos, hogy 2014 májusától turista állami horgászjeggyel (tuhir) is lehet horgászni, de ez önmagában még nem jogosít fel horgászatra. Ahhoz az adott vízterületen napi-, hetijegy vagy éves területi engedély váltása, valamint helyi horgászegyesületi tagság is szükséges. Az okmány a kiváltás időpontjától számítva 90 napig érvényes, és egy bottal történő horgászatra jogosít, mind a magyar, mind a tagállami és külföldi állampolgárok részére.

Évente Magyarországon több ezer mázsában mérhető a sporthorgászok által kifogott halak mennyisége, az éves halfogyasztás 35-40 százaléka horgászatból kerül a családi asztalra.