paksi atomerőmű;Lázár;

2016-01-12 06:25:00

Lázárékhoz kerülhet a paksi atomerőmű cég is

A rezsicsökkentés mindenáron való fenntartásának rendeli alá az energiapolitikát a Miniszterelnökség, amely ennek érdekében elvonná a paksi atomerőmű felügyeletét a fejlesztési tárcától - derül ki a 444.hu által megszerzett vitaanyag-kiegészítésből. A Miniszterelnökségen készült, belső tárgyalásra szánt dokumentum ugyan az Index jóvoltából már az ősszel nyilvánosságra került, ám most kiderült, van egy bővebb változata is.

 Az egyes közműcégek felvásárlását, a paksi hulladék elhelyezésére szánt pénzek megcsapolását és rezsicsökkentésre való felhasználását részletező vitaanyag eddig nem ismert részében szó esik arról is, hogy a paksi atomerőművet a MVM Magyar Villamos Művek (MVM) alól áttennék az Első Nemzeti Közműszolgáltató (ENKSZ) alá, vagyis a Seszták Miklós fejlesztési miniszterhez tartozó állami cég helyett a Lázár János vezette Miniszterelnökség lenne a tulajdonosa. A tanulmány készítői azzal érvelnek a tulajdonosváltás mellett, hogy Paks II. fejlesztése már most is a Miniszterelnökség fennhatósága alá tartozik, ezért hatékonyabb lenne, ha egy kézben lenne a magyar atomügy. Az MVM amúgy is üzleti logika alapján működik, haszonra törekszik, a Miniszterelnökség illetve az ENKSZ érvényesíteni tudná a non-profit elvet, így ebben a modellben lehetne csak igazán olcsó a villamosáram, így lehetne fenntartható a rezsicsökkentés.

Nagy kérdés azonban, milyen kimenetele lesz a rezsicsökkentést érintő, Brüsszel által indított kötelezettségszegési eljárásnak. Várhatóan a lakossági áram és gáztarifákba vissza kell emelni azokat a tételeket, amelyeket korábban kivettek és nem kizárt, hogy évente százmilliárdos méretű kompenzációt kellene majd fizetnie a magyar államnak a rezsicsökkentésből kárt szenvedő energetikai cégeknek.

A közműcégek megszerzése után várhatóan véget ér a rezsicsökkentés, a lakossági árak újra piaci szintre emelkedhetnek a tervezet szerint. Mivel a kormány tartani akarja a jelenlegi lakossági energiaárakat, a különbözet ledolgozására újabb források után kell nézni, ezt pedig az állami kézben levő atomerőmű, az MVM, illetve a MAVIR tartalékainak megcsapolásával szerezhetik meg. A vitairat forrásszerző helyként megemlíti a Mol-t is, holott az csak negyedében állami tulajdonú, így eléggé korlátozottak a kormány beleszólási lehetőségei.