lehallgatás;Jávor Benedek;

2016-01-19 06:06:00

Lehallgathatták Jávor Benedeket

"Először a tavalyi év első felében merült fel bennem, hogy lehallgathatják a telefonomat. A TASZ munkatársával való beszélgetésem inspirált arra, hogy tájékoztatást kérjek a minisztériumtól" - mondta lapunknak Jávor Benedek.

 A Párbeszéd Magyarországért (PM) európai parlamenti (EP) képviselője arról számolt be, hogy szeptemberben épp a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) egyik ügyvédjével beszélt telefonon, amikor a vonal egy idő után akadozni kezdett, majd a kapcsolat megszakadása után váratlanul visszajátszotta valami a telefonbeszélgetés egy részletét. "Mivel a szolgáltató nem rögzíti a telefonhívásokat, csak a hívásadatokat, és én magam sem használok felvevő alkalmazást, ami véletlenül elindulhatott, joggal merül fel, hogy valaki más rögzítette a beszélgetést" - vélekedett Jávor, leszögezve: egyelőre nem biztos, hogy a magyar titkosszolgálatok figyelték meg.

Az eset után a politikus és a TASZ megkereste az illetékes tárcákat - a Belügyminisztériumot (BM), a Miniszterelnökséget, és a Honvédelmi Minisztériumot (HM) -, hogy valóban lehallgatták-e őket, és ha igen, akkor bírói vagy miniszteri jóváhagyással történt-e. "A rendőrség ugyanis csak független bírói engedéllyel hallgathat le valakit, azonban a Terrorelhárítási Központ (TEK) miniszteri engedéllyel is végezhetett lehallgatást" - mondta az EP-képviselő. Felidézte, nemrégiben a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság (EJEB) is jogellenesnek minősítette a TEK-megfigyeléseket, amennyiben azok nem független bírósági felügyelettel történnek. A TASZ azt a választ kapta a HM-től, hogy ők nem végeztek semmilyen megfigyelést. A másik két minisztérium tájékoztatása szerint az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és az Információs Hivatal esetében "nem történt jogellenes adatkezelés", illetve "jogellenes titkos információgyűjtés" sem.

A szervezet értelmezése szerint azonban a "jogellenes" kifejezésen van a hangsúly, ugyanis a TEK megfigyelései ekkor még törvényesek voltak. Következő lépésként Jávorék a strasbourgi döntés alapján az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának vizsgálatát kezdeményezik, és azt, hogy a magyar bíróságok vizsgálják felül a lehallgatásra vonatkozó szabályokat.