Paks;

2016-01-21 06:28:00

Lassulhat a paksi bővítés

A paksi atomerőmű-bővítés jutott sokak eszébe az orosz pénzügyminiszter hét eleji drámai bejelentését hallva, amelyben a külföldi projektek finanszírozásának leállítását is kilátásba helyezte. A már aláírt szerződésekre ez nem vonatkozna - tudta meg a Portfolio. A paksi építkezés leállításának veszélye ezzel nem múlt el.

Az olajárak zuhanása miatt bajban van Oroszország, amely költségvetésének felét az olajbevételekre építette. A várakozásokkal szemben a napokban csaknem felére esett az olajár, a rubel is jelentősen gyengült a dollárhoz és az euróhoz képest is. Mindez drámai helyzetet idézett elő az orosz költségvetésben, így Szergej Sztrocsak nyilatkozata a valóságot tükrözte. Az orosz pénzügyminiszter-helyettes szerint Moszkva arra kényszerülhet, hogy leállítsa az államközi szerződések alapján más országoknak nyújtott hitelek folyósítását.

Mint ismeretes a paksi atomerőmű kapacitásfenntartására kötött orosz-magyar szerződéshez egy ilyen államközi szerződésen alapuló 10 milliárd dolláros hitel kapcsolódik. A 2014 elején kötött megállapodás szerint a Pakson épülő két reaktor építését finanszírozná az orosz fél 2016-tól 2025-ig. A törlesztést 2026 elején kezdené meg Magyarország. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a közelmúltban megerősítette, ebből még egy centet sem hívott le Magyarország, bár készülünk rá, sőt az első félévben rá is szorulhatunk. Az óvatosság érthető, hiszen nem várt fejleményként Brüsszel kérdések özönét zúdította a kormányra a beruházással kapcsolatban, és a nyilvános tender hiánya miatt kötelezettségszegési eljárást is indított. Az Európai Bizottság gyanúja szerint uniós joggal ellentétes módon csak állami támogatással tehető rentábilissé a projekt. Erre is várják a magyar kormány válaszait.

Valószínűleg az uniós vizsgálatoknak is köszönhetően érezhetően zavar támadt a projekt körül. Az orosz hitel nélkül költségvetési forrásból kellene gyorsítani, de ettől ódzkodik a kormány. A bővítési szerződés felmondására vélhetően még nem gondoltak a felek, az előkészítés dinamikája viszont jelentős mértékben lassulni fog - kommentálta a fejleményeket Deák András György az MTA KRTK Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa. Az Oroszország-szakértő kizárta, hogy a februári Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor kormányfő közötti találkozón meglepő bejelentések születnének a paksi bővítés ügyében. Mint mondta, a két ország vezetője kölcsönösen megerősítik majd, nagyon akarják a paksi új reaktorokat, és sajnálkoznak azon, hogy az Unió "keresztbe tesz". Az, hogy mi zajlik valójában a színfalak mögött valószínűleg nem fogjuk megtudni - tette hozzá.

Deák András György szerint most az oroszok vannak számon kérő pozícióban, és Orbánnak kell majd magyarázkodnia, hogy miért nem haladnak kellő sebességgel a dolgok.

Ez lesz az első próbatétele az Orbán-kormánynak az oroszokkal kötött üzlet során - emlékeztet Deák András György. Az oroszok, mint egy dugóhúzó becsavarják magukat egy dologba és nagyon nehéz tőlük szabadulni. Ennek az erőjátéknak az első fázisát sejtem kialakulni a paksi ügyben - tette hozzá. Még évekig eltarthat a két fél közötti huzavona, ugyanis úgy kellene az építkezés előkészítésében az oroszokkal előre haladni, hogy hiányzik az Európai Unió beleegyezése.

A lassulás alapvetően Brüsszelnek köszönhető. Abban a levélben ugyanis, amelyben az uniós közbeszerzési szabályok vélt megsértéséről tájékoztatta Budapestet az uniós biztos, a további közbeszerzések felfüggesztését is javasolta. A Népszabadság három közelmúltban felfüggesztett közbeszerzésről tud. Így a Paks II. projekttársaság leállította a tartalék gázturbinás erőmű megvalósíthatósági tanulmányára, az új blokkok hálózati csatlakozásához szükséges létesítmények műszaki tervére, valamint az új atomerőművi blokkoknak a magyar villamosenergia rendszerhez történő csatlakozás terveire kiírt pályázatokat.

Deák András György úgy véli, a következő időszakban - egy-két évben -, az Orbán kormány nem igazán akarja majd siettetni az előkészítést, az oroszok pedig taktikai okokból sürgetni fogják a magyar felet és számon kérik, miért nem iparkodik. Mindemellett az oroszok a magyar kapcsolatot érdekeiknek megfelelő nyomásgyakorlásra használják majd - tette hozzá.