jegybank;kamatcsökkentés;

2016-01-27 06:28:00

Kamatcsökkentésre készül a jegybank?

Változatlanul, 1,35 százalékos szinten hagyta az alapkamatot az MNB Monetáris Tanácsa a tegnapi kamatdöntő ülésén. Bár számos jel, köztük az infláció alacsony mértéke arra mutat, hogy lenne tere a további kamatcsökkentésnek, az elemzők véleménye szerint erre a következő hónapokban sem kerül sor. A jegybanki indoklás szerint a laza monetáris kondíciók tartósan fennmaradnak.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a következő hetekben a nemzetközi piaci hangulat mellett meghatározó lehet a magyar kamat szempontjából, hogy milyen lépéseket tesz az Európai Központi Bank és az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed. Az olaj árának csökkenése az üzemanyagárakon keresztül visszafogja az inflációt. Németh szerint elképzelhető a következő hónapokban egy mérsékelt kamatcsökkentés, ám május előtt erre nem valószínű, hogy sor kerül.

A decemberi inflációs jelentés óta az olaj ára további 20 százalékot esett, így valószínűsíthető, hogy az MNB a márciusi inflációs jelentésében a 2016-ra várt 1,7 százalékos fogyasztói árindexet lefelé módosítja - emelte ki Kiss Mónika. Az Equilor vezető elemzője emlékeztetett arra, hogy a jegybank 45 dolláros olajárral számolt decemberben, amely a jelenlegi piaci környezet miatt korrekcióra szorulhat. Az ország nettó olajimportőr szerepének köszönhetően a csökkenő olajár a hazai fogyasztást erősítheti, részben semlegesítve a lefelé mutató kockázatokat. Kiss Mónika kifejtette, hogy az inflációs kilátások korrigálása ellenére nem várható, hogy a jegybank kamatvágással lépjen fel az infláció élénkítésének érdekében. A tartás okai között szerepel az is, hogy márciusban értékelik Magyarországot a hitelminősítők, és döntésük új helyzetet teremthet.

Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzői szerint az inflációs folyamatok továbbra is nyomottak. A jegybank jelenlegi kommunikációja szerint a teljes előrejelzési időhorizonton, azaz 2017 végéig változatlan maradhat a jelenlegi alapkamat, ugyanakkor alternatív szcenárióként nem zárják ki egy újabb lazítási ciklus indítását, legkorábban idén a második negyedévben. Ezt támogathatja a csökkenő olajár, illetve az, hogy az Európai Központi Bank további lazító intézkedésekről dönthet márciusban. Az idei évben sem számítanak az infláció jelentős gyorsulására, várakozásaik szerint 2016-ban nem sikerül elérni a jegybanki 3 százalékos célt, átlagosan 1,3 százalék lehet idén az infláció Magyarországon.