vagyonnyilatkozatok;

2016-02-03 06:07:00

Mire jó a politikusi vagyonnyilatkozat?

Magyarországon nincs lehetőség a közhatalmi döntéshozók gazdagodásának valódi, folyamatos nyomon követésére, mert a vagyonnyilatkozatokra vonatkozó hatályos szabályok azt nem teszik lehetővé. A Transparency International Magyarország (TI), a K-Monitor és az Átlátszó.hu évek óta következetesen és rendszeresen követeli a vagyonnyilatkozat-tétel rendszerének a felülvizsgálatát, ám erre sosem volt, jelenleg sincs politikai akarat.

Az egész rendszer nem jó semmi másra, mint hogy bosszantsák az embereket – fogalmazott a Népszabadságnak Ligeti Miklós, a TI jogi igazgatója, aki nem vitatja, hogy a miniszterek és képviselők – s különösen a hozzátartozóik – privát szféráját is megilleti a védelem. Ezzel szemben hozható fel érvként, hogy közpénzből fizetik őket, ráadásul közülük sokan látványosan meggazdagodnak, amire többnyire annyi a válasz – utalt például Szijjártó Péterre –, hogy segítettek a szülők. Máskor a politikusok a gyermek javára vásárolnak ingatlant – Kósa Lajos és Lázár János is ezt a trükköt választotta –, hogy ne kelljen elszámolnia.

Ligeti állításait igazolja a kormányfő által benyújtott "fecni" is, hiszen az nemcsak komikus annak fényében, hogy Orbánról több információt meg lehet tudni a Facebook-oldaláról, mint a vagyonbevallásából, de egyáltalán nem ad választ arra a kérdésre, miből finanszírozza a családfő a népes család mindennapjait. Magyarán a kormányfő nyilatkozata több kérdést vet fel, választ azonban épp a vagyonnyilatkozati rendszerből kiindulva, nem várhatunk.

A Párbeszéd Magyarországért (PM) szerint a politikusok családtagjainak vagyonnyilatkozatát is átláthatóvá kellene tenni, és azokról a magánszemélyekről is többet kellene tudni, akik kölcsönadnak a politikusoknak.

A Demokratikus Koalíció a vagyonnyilatkozatok nagyobb átláthatóságát és visszakereshetőségét sürgeti. Gréczy Zsolt, a párt szóvivője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján bohóctréfának minősítette a bevallások jelenlegi rendszerét és azt követelte, hogy digitalizált és visszakereshető formában kelljen leadni azokat.

Az LMP szerint a kormánypártok utasítanak el minden olyan ellenzéki javaslatot, amely a szigorú elszámoltatást szolgálná, például azt a kezdeményezésüket, amely szerint a politikusokat rendszeres vagyonosodási vizsgálat alá kellene vonni.

A fővárosi képviselőké is kiderült
Tarlós István főpolgármester miniszteri fizetésből takarékoskodott: egy év alatt egymilliót tett félre és hitelét is törlesztette - derült ki a politikus vagyonnyilatkozatából. Az MSZP-s Horváth Csaba eladta egy telkét, de a pénzt úgy tűnik, rögtön kölcsön is adta. Kocsis Máté józsefvárosi polgármester autóját és motorját is eladta, Karácsony Gergely zuglói polgármester viszont vett egy házat, hitelből.