Bundesliga;Dárdai Pál;Hertha BSC;Borussia Dortmund;

2016-02-08 06:53:00

Dárdaiék fontos pontja

Értékes pontot szerzett a Bundesliga hétvégi fordulójában a Hertha BSC a Dortmund ellen, Dárdai Pál csapata ezzel annyi pontot szerzett 20 játéknap után, mint az előző bajnoki évben összesen. Nem sok babér termett a Bundesliga magyarjai számára, Kleinheisler, Huszti és Szalai csapata is kikapott.

Nem fog védekezni a Hertha a Dortmund ellen – ígérte Dárdai Pál a 20. forduló rangadója előtt. Azért arra nem számíthattunk, hogy a tabella harmadik helyén álló berliniek fejvesztve mennek előre a ligában a legtöbb gólt (52) szerző, s a legjobb helyzetkihasználással rendelkező sárga-feketék ellen (minden hatodik lövésük gólt ért). A Borussia meccsenként 2,74 találatot szerzett, aminél jobb mutatóval Európában csak a Real Madrid rendelkezik. Ugyanakkor tény az is, hogy helyzetkihasználás tekintetében a Herthának sem kell szégyenkeznie: átlagban 6,5 lövés ér egy gólt, ami jobb mutató a Bayern Münchenénél.

Nagy meccset, igazi futballünnepet ígért a találkozó, hiszen 74 244 ezren váltottak jegyet. Ilyen nézőszámra nagyon ritkán van példa az Olimpiai Stadionban. Dárdai edzőként először élhette át, milyen teltház előtt irányítani a csapatot, erre egy évet és egy napot kellett várnia. Egy váratlan vendég is feltűnt a lelátón José Mourinho személyében. Az előjelekhez képest azonban csalódást keltett a találkozó. A Hertha támadófocijából sajnos csak az első félidő elején láthattunk valamit, a Dortmund azonban egy idő után tudatni akarta, hogy nem éri be a statisztaszereppel. A hazaiak hátravonták védekezésüket, ezzel azonban a kontrák lehetőségét is feladták. A Dortmund próbálkozott, de a tizenhatosukat megszálló hazaiak gyűrűjében alig tudtak helyzetet kialakítani. A Hertha labdabirtoklása 34 százalékos volt.

Szalaiék (labdával) ismét kikaptak FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/OLIVER HARDT

A második játékrészben sem sokat változott a helyzet, bár a Hertha vezetett 2-3 veszélyes kontrát, Vedad Ibisevic, illetve Salomon Kalou akár a győztes gólt is megszerezhette volna, végül azonban maradt a gól nélküli döntetlen. A lefújás után egyik edző, sem Dárdai, sem pedig Thomas Tuchel nem tűnt nagyon elégedetlennek. „Úgy vélem, az eredménnyel mindkét csapat elégedett lehet. Az első félidőben megleptük a vendégeket, a másodikban az ellenfél hibáira vártunk, kontráztunk. Meg kell még tanulnunk azt, hogyan tudjuk értékesíteni az ilyen kiváló csapatok ellen azt a kevés helyzetünket” – fogalmazott a magyar szakvezető. Tuchel elismerte, időbe telt, amíg magukra találtak.

A Dortmund trénere elégedetlen volt a pálya minőségével, ami egyébként valóban nem volt éppenséggel a legtökéletesebb, nagyon mélynek tűnt a talaj. „A második félidőben domináltunk, de nem voltunk olyan állapotban, hogy a magunk javára fordítsuk a találkozót” – értékelt a Dortmund trénere. Elégedett volt az egy ponttal a Hertha támadója, Ibisevic. „A Dortmund világklasszis csapat, jó ez az eredmény” – hangoztatta a bosnyák játékos.

A 0-0 azt jelenti, hogy a Hertha ugyan még nem nyert mérkőzést tavasszal, de így sincs okuk a szégyenkezésre a berlinieknek, hiszen húsz forduló után már annyi pontot gyűjtöttek, mint az előző szezonban összesen. A szurkolók a lefújás után valóságos hősként ünnepelték a hazai játékosokat. Nem is csoda. A bajnokságban most fordult elő első ízben, hogy a dortmundi támadók egyetlen gólt sem voltak képesek szerezni. Kedden a Hertha a Német-kupában a másodosztályú Heidenheim otthonában vendégszerepel. Elvileg még az sincs kizárva, hogy a berliniek a kupában is találkoznak még a Dortmunddal. Akár a berlini döntőben…

A forduló másik meccsén, a Bayer Leverkusen-Bayern München összecsapáson sem született találat. A bajorok rendre megszenvednek a gyógyszergyáriak otthonában, utoljára három éve tudták elhozni a három pontot Leverkusenből. A Bayern nehéz héten volt túl, arról szóltak a hírek, hogy Manchester Cityhez kerülő Pep Guardiola és a csapat viszonya megromlott, illetve Arturo Vidal hozzáállása finoman szólva sem profi. A Bayern tíz fővel fejezte be a találkozót, miután Xabi Alonsót második sárgája után kiállították.

„Az első félidőben akadtak gondjaink, a második játékrészben azonban jól játszottunk. Douglas Costa jobban szerepelt a szélen, mint középen. Kimmich kiváló teljesítményt nyújtott a középhátvéd posztján. Sem Kiessling, sem Chicharito előtt nem adódott lehetőség a gólszerzésre” – nyilatkozta Guardiola. Thomas Müller viszont elégedetlen volt a gól nélküli döntetlennel, szerinte többet kihozhattak volna a meccsből. Mindenesetre így is biztosan vezetik a bajnokságot a Dortmund előtt nyolc ponttal.

Három honfitársunk is kezdőként lépett pályára a hétvégi fordulóban, de lássuk be, nem a magyarokról szólt a játéknap, hiszen mindegyik „magyar” együttes kikapott. Pénteken este első ízben kezdőként lépett pályára a kétszeres válogatott Kleinheisler László a Bremen csapatában a Mönchengladbach elleni találkozón, de a bemutatkozás nem sikerült valami fényesen. A brémaiak 5-1-re kaptak ki, s a Bild napilap értékelése szerint „Kleinheislernek nagy gondjai voltak”. A magyar játékos 75 percet kapott. A brémaiak csapatkapitánya, Clemens Fritz nagyon önkritikusan értékelt. „Az öt gólból négyet mi magunk hoztunk össze. Nem mentünk bele a párharcokba, nem volt összhang a játékban. A kiesés ellen kell harcolnunk” – emelte ki. A súlyos vereség azért is meglepő, mert a Bremen jól kezdte a tavaszt: egy gelsenkircheni győzelemmel, majd egy hazai 3-3-mal a Hertha ellen.

Magyar szempontból az egyedüli jó hír, hogy Huszti Szabolcs gólt szerzett az Eintracht Frankfurtban, igaz, találata már az utolsó percben esett, akkor, amikor nyilvánvaló volt a hazaiak veresége a Stuttgart elleni kiesési rangadón (2-4). Huszti egyébként a vezetést is megszerezhette volna, ám a 2. percben hibázott. Eddig nem sok babér termett Szalai Ádámnak a Hannoverben. Valóságos csoda kellene ahhoz, hogy csapata bennmaradjon a legjobbak között. A magyar csatár ugyan végigjátszotta a meccset, de ezúttal is vesztesen hagyta el a játékteret: a Mainz bizonyult jobbnak a hazaiaknál.

Bundesliga, 20. forduló
Mönchengladbach-Bremen 5-1, Frankfurt-VfB Stuttgart 2-4, Hertha BSC-Borussia Dortmund 0-0, HSV Hannover-Mainz 0-1, Ingolstadt-Augsburg 2-1, Schalke 04-Wolfsburg 3-0, Leverkusen-Bayern München 0-0, Hamburger SV-Köln 1-1, Hoffenheim-Darmstadt 0-2
Az élcsoport. 1. Bayern M. 53, 2. Dortmund 45, 3. Hertha 35.