MOL;olajár;

2016-02-08 06:21:00

Tömeges kirúgások az olajcégeknél is

Riasztó hírek érkeznek az olajmonopóliumok tájáról az alacsony olajár miatt. A Mol is bejelentette, visszafogja a beruházásait az északi-tengeri régióban, mert gazdaságtalanná vált a kitermelés. A krízis végét még csak sejteni sem lehet, egy azonban biztos: előbb-utóbb ismét drágulni fognak az energiahordozók.

Még évekkel ezelőtt is megmosolyogtuk volna, hogy ha valaki azt mondja, lesz olyan időszak, amikor - Ukrajna kivételével - valamennyi szomszédos ország közül Magyarországon lehet a legolcsóbban üzemanyagot vásárolni. Pedig hónapok óta ez a helyzet, a határainkhoz közeli települések benzinkutasai a megmondhatói: hazánk a benzinturizmus közép-kelet-európai legfontosabb célpontja lett! (A hét elején a GKI Energiakutató Kft. előrejelzése szerint a benzinnél 5 forint körüli csökkentés várható, a gázolajnál azonban nem számíthatunk változásra.)

Ami a lakosság és a versenyszféra többsége számára egyértelműen kedvező, az az olajkitermelésben érdekelt cégek és a gazdaságukat a magas olajárra alapozó országok számára egyre kellemetlenebb.

A Mol éppen az elmúlt hét végén jelentette be, hogy az északi tengeri térségben a kitermelés 30 dollár körüli hordónként kőolajárnál már veszteséges, ehelyett a még alacsony árak mellett is életképes projektekben erősít. Abban bízik a magyar társaság - szektorbeli társaival egyetemben -, hogy előbb-utóbb ismét megindul felfelé a kőolaj világpiaci ára. Az azonban, hogy ez mikor és milyen mértékben következik be, ma még teljesen bizonytalan. Ezt támasztotta alá a Népszava által megkérdezett Vágó Attila is. A Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője egyértelműen leszögezte: a "zavaros idők" még nem értek véget. Naponta annak vagyunk tanúi, hogy a tőzsdei árfolyamok fel és le folyamatosan hullámzanak, de meghatározó emelkedésnek nyoma sincs. A Morgan Stanley már 29 dollár/hordós idei átlagárral számol, míg szűken három héttel korábban még 59 dolláros olajárat jósoltak. Kiderült ugyanis, hogy az olajtársaságok akkora készleteket halmoztak fel, amelyek gátat szabnak az áremelkedésnek. Így nem csoda a Mol döntése, hogy felhagy nem csak a gazdaságtalan területen való kitermeléssel, de több helyen a kutatással is - fűzte hozzá a Concorde vezető elemzője. Az egyes Mol-kutak természetesen változó költséggel végzik a kitermelést, és nem is panaszkodhatnak, hiszen csoportszinten az átlagköltségük hordónként mindössze 8 dollár, az északi tengeri kitermelés 30 dollárja ettől messze van. Ennek ellenére - Vágó Attila számításai szerint -, a Mol-csoport közeljövőben nyilvánosságra kerülő 2015. negyedik negyedévi eredményei, üzemi szinten veszteségesek lesznek.

Az érem másik oldala, hogy finomítók számára ez a mostani időszak rendkívül kedvezőek, az alacsony üzemanyagárak ösztönzik a fogyasztást a világ legmeghatározóbb piacain, az Egyesült Államokban, Európában, Kínában és Indiában, és ennek előnyeit a Mol - versenytársaival egyetemben - érzi, vagyis idén már szép profitot fognak realizálni.

Az olajtársaságok nehéz helyzetét jól érzékeltetik a Magyarországon is fontos szereplőnek számító Shell háza tájáról érkező kedvezőtlen hírek, ugyanis az alacsony olajár miatt 10 ezer munkatársuktól kénytelen megválni, ugyanis profitja 80 százalékát siratja. Nyilvánvalóan a brit-holland társaság nem egyedül küzd ilyen gondokkal, sorra kapnak nyilvánosságot a versenytársak hasonló lépései, kútbezárások, beruházások, kutatások leállítása. A minap a Portfolió idézte a brit Oil & Gas UK becsléseit, amelyek - a Shell számait is magukba foglalva - úgy festenek, hogy egyedül az Egyesült Királyságban több mint 60 ezer olajipari munkahely szűnt meg. Ráadásul azzal számolnak, hogy az Északi-tenger Egyesült Királysághoz tartozó részén lévő 300 működő mezőből 140-et bezárhatnak a következő öt évben még akkor is, ha az olajárak 85 dollárra erősödnének.

A változatlanul csökkenő olajárak miatt az orosz gazdaság az idei évet is recesszióban tölti, és a tartós visszaesés, valamint a gyenge rubel együttes hatása miatt a dollárban számolt nominális hazai össztermék (GDP) várhatóan a fele lesz a három évvel ezelőtti értéknek.