Merkel;Törökország;

2016-02-09 06:33:00

Tízezrek menekülnek - Törökország nem nyitja meg a határait

Élesen bírálta Angela Merkel Oroszországot a szíriai Aleppóval szembeni légicsapásai miatt. „Meg vagyunk döbbenve azon, milyen szenvedést okoztak az embereknek a légitámadások” – fejtette ki az Ahmet Davutoglu török miniszterelnökkel megtartott közös sajtóértekezletén.

Hétfőn Ankarába utazott a német kancellár. Angela Merkel úgy véli, Törökországnak kulcsszerepe van a menekültválság megoldásában. Az Európai Unió hárommilliárd eurót, a vízumkényszer eltörlését, valamint az uniós csatlakozási tárgyalási tárgyalások felgyorsítását ígérte Ankarának cserében azért, hogy feltartóztassa a menekültáradatot, illetve visszafogadja a menekülteket. Török részről azonban keveslik az említett összeget.

Merkel és Davutoglu sajtóértekezletét a baráti hang jellemezte, a német kancellár nem hozta szóba azokat az emberi jogsértéseket, amelyek miatt az eltelt hónapokban éles bírálatokkal illették Ankarát, illetve Recep Tayyip Erdogan elnököt. A török baloldali Cumhuriyet című újság keményen bírálta is ezért a kancellárt, a látogatás napjára időzített lapszám első oldalán németül és törökül is feltette a kérdést: „Újságírók vannak börtönben. Nem tud erről?”. Az ellenzéki újság felrótta Merkelnek, hogy „csak a migráció problémájával foglalkozik” és sohasem találkozik a politikai ellenzék és a civil szervezetek képviselőivel. A lap főszerkesztőjét és egyik tudósítóját ugyanis a tavaly novemberi előrehozott választási kampány idején tartóztatták le, mindmáig börtönben vannak. Terrorcsoportok támogatásával vádolják őket, azért, mert az újság közölt egy riportot arról, hogy Törökország fegyvereket ad el szíriai szélsőségeseknek.

Jelzésértékű, hogy a német kancellár az orosz bombázások ügyét hozta szóba, olyan témát, ami vendéglátói fülében is jól cseng, hiszen azóta, hogy tavaly novemberben lelőttek egy orosz vadászgépet a török légtér felett, nagyon megromlott Ankara és Moszkva viszonya. A német kancellár utalt arra, hogy Moszkva az ENSZ határozatait is megsérti, mivel légicsapásai a polgári lakosság ellen is irányulnak. Török vendéglátójával felszólították az orosz vezetést a világszervezet rezolúcióinak tiszteletben tartására.

A Merkel látogatás aktualitását az adta, hogy több tízezren menekültek el az aleppói harcok elől Törökország felé. „A határon lévők szenvedése mindannyiunkat megdöbbent” – emelte ki a német kancellár. Az Orvosok Határok Nélkül segélyszervezet szerint 80 ezren menekülnek a szíriai Asas és a török Kilis határátkelő felé. Az ENSZ úgy tudja, 35 ezren torlódtak fel a lezárt török határnál. Nincs elég ivóvizük, élelmiszerük. A téli hideg ellenére Törökország nem engedi be őket, holott vasárnap még úgy tűnt, Erdogan meggondolja magát, hiszen azt mondta, országa kész menedéket nyújtani az Aleppóból menekülő civileknek. A kormányzat eközben jelezte: Törökország megtelt, nem tud több szíriai menekültet befogadni.

Jelentések szerint a szíriai hadsereg már csak 25 kilométerre van a török határtól, és csupán öt kilométer választja el a szír kormányerőket a lázadók fellegvárának tartott Tal Rafaat településtől, ami további menekülteket jelent.

A hétfői Merkel vizit során Berlin és Ankara megállapodott abban, hogy közösen azonnali segítséget nyújtanak a határ szír oldalán felgyűlt menekülteknek a segélyszervezetek közvetítésével. Merkel és Davutoglu egyetértettek abban is, hogy a Földközi-tengeren, a Törökország és Görögország közötti tengeri szakaszon a NATO-t is be akarják vetni az embercsempészet ellen. Erről az észak-atlanti szövetség védelmi miniszterei tárgyalnak szerdai és csütörtöki brüsszeli találkozójukon. Erősíteni kívánják továbbá az EU határőrizeti szervét, a Frontexet.