Szíria;Törökország;

2016-02-17 11:17:00

Esélytelen a szíriai fegyvernyugvás

Törökország tovább lövi a szíriai kurd Népvédelmi Egységek (YPG) állásait, elmélyítve ezzel a szíriai válságot. A DHA török hírügynökség szerint a török hadsereg ismét tüzet nyitott a szomszédos országra. 

Hivatalos közlések szerint a hadsereg így reagált az PYD kurd párt katonai szárnyának lövöldözéseire. Ankara már az előző napok folyamán is azzal indokolta az YPG elleni akciókat, hogy egységei török területre lőttek. A kurd Firat hírügynökség ezzel szemben azt állította, hogy a török hadsereg lőtte a Tel Rifaat térségében lévő területet. Találatok érték a kurd Afrin város közelében lévő településeket is, több várost leromboltak.

A legújabb török-kurd konfriktus mutatja, mennyire problematikus a helyzet a térségben. A kurd erők előretörését a szíriai-török határvidék felé a szíriai hadsereg északi előrenyomulása tette lehetővé. Bassár el-Aszad csapatai Aleppóban, valamint szintén a török határ közelében harcoltak ellenzéki csoportok ellen. Aszad erőit iráni és libanoni egységek mellett orosz harci gépek segítették.

Az utóbbi napokban elsősorban Asas környékén alakultak ki heves harcok, amely mindössze 25 kilométerre található a török határtól. Február elején a kormánycsapatoknak még sikerült elfoglalniuk a település és a török határ közötti területeket, s ezzel fontos utánpótlásbázist biztosítottak a lázadók számára, ez a kurdok számára is rendkívüli előnyöket rejtett magában. Ettől függetlenül a kurdokat, akik Szíria népességének nyolc százalékát teszik ki, nem lehet kifejezetten Aszad szövetségeseinek nevezni. Damaszkusz ugyanis 2011, tehát a polgárháború kitörése előtt számos intézkedéssel nyomta el a nemzetiséget. A helyzet csak a harcok kitörésének elején változott, mivel Aszad könnyítéseket, sőt, autonómiát is ígért a kurdoknak. A szíriai hadsereg elsősorban Szíria középső részén lépett fel a lázadók ellen, a kurdok viszont északon próbáltak előrenyomulni.

A kurdok mára fontos szerepet játszanak az Iszlám Állam (IS) elleni küzdelemben nemcsak itt, Irakban is. Szíriai Demokratikus Erők (SDF) néven szövetségre léptek az arab milíciákkal azzal a céllal, hogy kiűzzék az országból a szélsőséges dzsihadistákat, s elűzzék őket Rakka térségéből. Ezt a szövetséget az Egyesült Államok pénzzel és fegyverekkel is támogatja. Az arab milíciákhoz a legnagyobb szíriai ellenzéki erő, a Szabad Szíria Hadsereg (FSA) egy része is csatlakozott, amely már a háború kezdete óta Aszad ellen harcol. Az FSA-t a mérsékeltek közé szokták sorolni, Damaszkusz azonban mindenkit terroristának bélyegez, aki fellép a kormánycsapatokkal szemben. Az utóbbi időben a kormányerők egyre több sikert értek el a hadszíntéren, elsősorban az orosz légicsapásoknak köszönhetően.

Ankara egyrészt a szíriai ellenzék oltalmazója, másrészt Törökország egyre jobban tart a kurdok megerősödésétől. Attól fél az ország, hogy a kurdok önálló országot kiáltanak ki, amelyhez a törökországi kurdok is csatlakozni kívánnak majd. A Népvédelmi Egységek azon Demokrata Unió (PYD) fegyveres szárnya, amely a Törökországban (és egy sor más államban is) terrorszervezetnek minősített Kurd Munkáspárt (PKK) testvérszerve.

A kurd konfliktus ezért egyre inkább nemzetközi dimenziókat ölt. Moszkva az utóbbi időben a kurdok pártfogója lett, ez is az oka annak, hogy egyre fagyosabb a viszony Törökország és a Kreml között. Moszkva kedden az ENSZ BT összehívását követelte amiatt, hogy a törökök a szíriai kurdok állásait lövik.

Az Egyesült Államok két tűz közé került. Törökország NATO-beli szövetségese, de a kurdokat is támogatja az IS ellen. Ankara viszont az amerikaiak támogatását követeli.

Bár múlt héten a szövetségesek szíriai fegyverszünetben állapodtak meg, továbbra is esélytelen a gyors fegyvernyugvás. Sem Vlagyimir Putyin elnöknek, sem a szíriai kormányerőknek nem áll érdekében a gyors tűzszünet, ezért az orosz harci gépek is a korábbi intenzitással bombáznak. Bassár el-Aszad szíriai elnök azt közölte, senki sem garantálhatja, hogy a fegyverszünet életbe lépésének feltételeit néhány napon belül teljesíteni tudják. Hozzátette, a Nyugat mindig akkor akar fegyvernyugvást, amikor a lázadókat vereség fenyegeti. Leszögezte, ezért nála szó ba sem jöhet semmiféle fegyverszünet. Aszad terroristának nevezte azokat is, akik fellázadtak rezsimje ellen.

A nyugati erőfeszítések a szíriai tűzszünetért, hasztalannak tűnnek a kórház hétfői bombázása, illetve Aszad szavai után. Sőt, minden jel arra vall, hiába bírálták múlt héten, a müncheni biztonságpolitikai konferencián résztvevők Moszkvát amiatt, mert elsősorban Aszad ellenfeleit bombázza, s nem az Iszlám Állam állásait, Moszkva stratégiája sem változik, s továbbra is a szíriai elnök hatalmon tartása a célja.