Reflex;államadósság;

2016-02-18 06:24:00

Adósság bűvészmutatvánnyal

Az előzetes várakozásoknál is nagyobb mértékben beváltak a GDP-arányos államadósság csökkentésére irányuló kormányzati trükkök. A negyedik negyedévben végrehajtott nagy törlesztés révén 2015. december 31-re egyetlen napra, de nem kizárt, hogy egyetlen órára sikerült Magyarország adósságát 75,5 százalékra csökkenteni. A szakemberek szerint ez bűvészmutatvány, hiszen egy negyedévvel korábban még 78 százalékos volt ez az érték.

Akárcsak az elmúlt esztendőkben mindig, tavaly is sikerült Magyarországnak betartania az egyik maastrichti kritériumot, csökkent a GDP arányos államadósság: a jegybank szerdán közzétett előzetes számításai szerint a 2014. év végi 76,2 százalékról 75,5 százalékra. Az Államadósság Kezelő Központ mindent elkövetett a pillanatnyi siker érdekében. Ezek közül a Népszava érdeklődésére Katona Tamás megemlített néhányat. Az egyetemi tanár szerint a legfeltűnőbb trükk az volt, hogy az úgynevezett kincstári egységes számla (kesz) összegét "lenyomták" 800 milliárd forinttal. Ez az 1996-tól létező számla arra szolgál, hogy a kincstári rendszerben a pénzgazdálkodást központosítsák és ezáltal költségvetési megtakarításokat érjenek el. Arra, hogy miképpen lehet trükközni, Katona azzal a példával élt, amikor egy családnak hitele van, de egyetlen napra ezt, vagy ennek egy részét el kell tüntetnie, s ezért a saját teljes havi jövedelmét, a szomszéd kölcsönével megfejelve elhelyezi egy betéti számlán, majd másnap mindenki visszakapja a pénzét, és az adósság mértéke visszaáll az eredeti szintre, sőt még növekszik is.

Az állam december 31-ét megelőzően eladott, illetve az úgynevezett "baráti cégeknek" kölcsönadott államkötvényeket, hogy ezzel saját adósságát csökkentse, alacsony szintre vitte le az új állampapírok kibocsátását, majd feltehetően 2016 első napjaiban visszavásárolta a kötvényeket. A pénzmozgásról, illetve a januári hiány mértékéről a jövő héten jelennek meg a friss adatok - mondta az egyetemi tanár.

Az államháztartás névértéken számításba vett konszolidált bruttó adóssága egyébként 518 milliárd forinttal, 25 393 milliárdra csökkent a harmadik negyedév végi 25 910 milliárdról. Ugyanakkor 606 milliárd forinttal csökkent a hiteltörlesztés, ezzel szemben a forint gyengülése 88 milliárd forinttal növelte a hitel mértékét. Ezúttal elmaradt az a trükk, amit a legutóbbi években a jegybank általában alkalmazott, vagyis a forint átmeneti erősítése révén az adósságot mesterségesen csökkentették, majd az új esztendő első napjait gyengüléssel kezdte a magyar deviza, ami azért nem szokott zavart okozni, mert ezekre az év elejei napokra általában a kis pénzforgalom a jellemző.

Egyébként 2015-ben az államadósság június végén a GDP 78,7 százalékán tetőzött. Ebből is kitetszik, hogy év közben visszavásárolják a korábban eladott állampapírokat, majd év elején ismét eladják azokat.

Ami a jövőt illeti a Költségvetési Tanács elnöke támogatja a hiányszámok erőteljesebb csökkentését, Kovács Árpád véleménye szerint nem elérhetetlen az egyensúlyi nullszaldós költségvetés a közeli években. Arra reagált, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kedden azt mondta: azon dolgoznak, hogy már 2017-re úgy állítsák össze a költségvetést, hogy annak a hiánya nulla legyen. Hasonlóképpen fogalmazott az azt megelőző napon Orbán Viktor miniszterelnök is a parlamentben, amikor a 2015-ös pénzügyi, költségvetési adatok ismertetés kapcsán kifejtette, hogy nominálisan még mindig nő a hiány, ezért annak megállításához előbb-utóbb "nullás költségvetésre" lesz szükség. Kovács Árpád szerint a most közzétett 2015. évi adósságadatok nemcsak egy kedvező tendencia folytatását jelentik, amit érdemes felgyorsítani, hanem azt is, hogy az jobb a korábbi, valamivel mérsékeltebb várakozáshoz képest. Véleménye szerint ki kell használni a mostani "kegyelmi állapotot", hogy stabil pozíciójú költségvetés és államháztartás alakuljon ki azokra az évekre, amikor csökkenni fog vagy megszűnik az uniós források beáramlása. Az alacsony államháztartási hiány és nyomában a csökkenthető GDP-arányos államadósság mérsékli a finanszírozási terhet, ami mozgásteret biztosít és segít tartalékokat képezni a hosszabb távú problémakezelés érdekében - szögezte le Kovács Árpád.