menekültek;Angela Merkel;menekültválság;

2016-03-01 06:33:00

Merkel kitart - Hiába a sok kritika

Angela Merkel a számos bírálat ellenére kitart eddigi menekültpolitikája mellett. A kancellár ezt az ARD televízió egyik programjában fejtette ki. Továbbra is kiáll egy közös európai megoldás mellett, melynek lényege a külső határok védelme.

Angela Merkel nem változtat menekültpolitikáján. A kancellár – utalva az Ausztria által bevezetett menekültkontingensekre – óva intett az egyes államok partizánakcióitól. Az emberektől pedig türelmet kért a nemzetközi megoldás megszületéséig. Mint fogalmazott, prioritást élvez számára Európa egybetartása és a humanizmus.

Szó van Németország tekintélyéről is – tette hozzá. „Ez egy rendkívül fontos szakasza a történelemnek” – vélekedett. A macedón határzárral kapcsolatban elmondta, a németek felelőssége abban rejlik, hogy a gondokat nem egy országra kívánják hárítani, hanem az uniós partnerekkel akarnak megoldást találni. Egyben további támogatást ígért Görögországnak. „Ezt az országot nem hagyhatjuk bajban” – fejtette ki. Mint mondta, nem azért nem engedték kiesni az euróövezetből, hogy most elengedjék a kezét.

A kancellár utalt az EU-török csúcsra, amelyet március 7-én rendeznek meg. Szerinte mindenki egyetért abban, hogy az európai út a legbölcsebb a menekültválság kapcsán. Sokan csak nem hisznek abban, hogy ez sikeres lehet. „Nagyon derűlátó vagyok, hogy sikerre vezet az európai út” – hangoztatta. Mint mondta, a cél az illegális bevándorlás, illetve a menekültek számának érezhető csökkentése.

Johanna Mikl-Leitner néppárti belügyminiszter visszautasította az Ausztriát ért bírálatot, szerinte ez „abszurd”. Mint mondta, decemberben Berlin is napi kontingenseket vezetett be, s ezzel országát hozta nehéz helyzetbe.

Közben nem csitul a viszály a német kormánykoalícióban. Sőt, míg eddig inkább a két testvérpárt, a kereszténydemokraták és a keresztényszocialisták között merültek fel viták, ezúttal a CDU és a szociáldemokraták két ikonikus alakja esett egymásnak, miután Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter a menekültválsággal kapcsolatban „szánalmas politikával” vádolta az SPD elnökét, Sigmar Gabrielt. Gabriel azt követelte, hogy a menekülteknek nyújtott segélyek mellett emeljék a német rászorulókra szánt összegeket. Schäuble erre azt mondta, ha ugyanazt adják azoknak, akik nagy bajban vannak, mint másoknak, az „egyszerűen szánalmas”.

Stephan Weil a Süddeutsche Zeitungban sietett a pártelnök segítségére. „Úgy tűnik, a pénzügyminiszter még mindig nem értette meg, miről is van szó” – fejtette ki. Szerinte a menekültek integrációja „nemzeti feladat, és sok pénzbe kerül majd”. Thomas Oppermann, az SPD frakcióvezetője is bírálta Schäublét. „Politikailag hamisnak”, a hangvételt tekintve „nem megfelelőnek” minősítette a megjegyzést. „

Az Infratest felmérése szerint a mekérdezettek mindössze 11 százaléka van azon a véleményen, hogy a menekülteket korlátlanul fel kell venni. 21 százalék egyetlen további menekültet sem fogadna be. A legtöbben (38 százalék) szerint évente legfeljebb 200 ezer menekültet kellene felvenni. 17 százalék félmilló menekült számára nyitná meg a határokat.

Kidöntötték a kerítést a migránsok
Kidöntötték a kerítés egy részét a migránsok a görög-macedón határon hétfő délelőtt, macedón rendőrök könnygázzal próbálták visszaszorítani őket, de sokan átnyomultak macedón területre. A macedón rendfenntartók akkor vetették be a könnygázt, valamint hanggránátokat, amikor a migránsok betörték a kerítés kapuját a két országot összekötő vasútvonalnál. Többen megsérültek. Mintegy 300 iraki és szíriai menekült azért döntötte ki a határkerítést, mert így kívánt tiltakozni az ellen, hogy a hatóságok szerintük túlságosan alacsony számban engedik át a migránsokat Macedóniába.