beruházás;Varga Mihály;gazdasági növekedés;

2016-03-01 06:21:00

Befagyott beruházások - Nem indokolt a derűlátás

Hiába bővült 2015-ben a negyedik negyedévben 7 százalékkal a beruházások volumene, éves szinten így is mindössze 0,6 százalékkal haladta az meg az előző évit. A növekedés csak az uniós támogatások felgyorsított lehívásának, illetve a költségvetés különböző uniós támogatásokhoz kötődő hozzájárulásának, valamint az állami, és főleg infrastrukturális projekteknek volt köszönhető.

Az elmúlt évben összesen 5600 milliárd forint értékű beruházás valósult meg az országban, amely 0,6 százalékos bővülést jelent a 2014-es rekordévhez viszonyítva - erről Varga Mihály is megemlékezett egy hétfői gyáravatón. A nemzetgazdasági miniszter emlékeztetett rá, hogy a 2015. évi végrehajrá jelentős volt, hiszen ehhez a teljesítményhez az utolsó negyedév 2200 milliárd forintnyi fejlesztéssel járult hozzá.

Azonban a megoszlás sajátos, a humán-egészségügyi és szociális ellátásban 110, a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás ágazatban 90, az oktatásban 40, a művészet, szórakoztatás, szabadidő területén 36 százalékkal nőttek a beruházások, ami ezekre alaposan rá is fért, ugyanis 2010-től az oktatásból, egészségügyből, a szociális és a kulturális ágazatból is százmilliárdokat vont ki a kormányzat. Az állampolgárok azonban a tavalyi fellendülésből szinte semmit se érzékeltek. 

Magánberuházás szinte csak mutatóban akadt, ami az invesztíciókból egyáltalán megvalósult, annak két fő forrása volt: az uniós támogatások, és a kormányzati pénzből megvalósuló presztízsprojektek, a stadionépítések, valamint a felcsúti kisvasút megvalósulásához hasonló programokból - erről beszélt a Népszavának Katona Tamás. A közgazdász egyetemi tanár ehhez hozzátette, hogy tavaly - az azt megelőző két évhez hasonlóan - több működő tőke távozott az országból, mint amennyi bejött. A szakember szerint inkább a kazah, azeri szokásokat követi a kormány, amikor minden alkalmat megragad, akár csak helyi jelentőségű üzemavatásoknál is miniszterrel képviselteti magát, csakhogy a növekedés látszatát keltse. (Így történt ez tegnap is, Varga Mihály egy 58 fős üzembővítéshez asszisztált Solymáron.) Katona Tamás figyelmeztetett idén már nem stagnálni, hanem csökkenni fognak a beruházások!

A KSH tegnap megjelent beruházási számaiból az is egyértelműen kiderült, hogy tavaly 6,7 százalékkal csökkent a versenyszférában indított beruházások nagyságrendje, míg az állami beruházásoké 36,9 százalékkal nőtt - mutatott rá a kontrasztra Ürmössy Gergely. Az Erste Bank vezető elemzője arra is felhívta a figyelmet, hogy a legnagyobb súllyal rendelkező feldolgozóipari beruházások 6 százalékkal zsugorodtak, az ingatlanügyletek esetében 6,9 százalékos, az építőiparban 7,6 százalékos, a mezőgazdaságban pedig 29,3 százalékos volt a visszaesés. A második legnagyobb súlyú ág, a szállítás és raktározás ugyan enyhe emelkedést mutatott, azonban a 2 százalékos növekedés az ágazatban szintén gyengélkedésről árulkodik.

Az elmúlt év utolsó negyedévi adatok is árulkodóak: sok szektorban leálltak a beruházások - közölte Németh Dávid. A K&H vezető makrogazdasági elemzője ehhez hozzátette, a beruházások majdnem felét megvalósító, legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében 6,2 százalékkal csökkent a beruházási teljesítmény. A szállítási és raktározási területen 7,4, a feldolgozóiparban 7,1, a szálláshely-szolgáltatásoknál 19, a kiskereskedelem és gépjármű-javítás esetében pedig 4,2 százalékos volt a visszaesés.

Azt egyelőre nehéz megmondani, hogy az idén miként alakulnak a beruházások. „A fő kérdés, hogy sikerül-e az uniós kifizetéseket kellő mértékben felgyorsítani, illetve, hogy az építőipar várható fellendülése mekkora lökést ad majd a beruházásoknak - mondta Németh Dávid. Szerinte az első két negyedév várhatóan gyengén alakul, az év vége felé azonban javulhat a kép.

A beruházások visszaesésétől nem függetlenül, a GDP is tovább csökken 2016-ban. Az elemzők többsége erre az évre már csak 2,2-2,3 százalékos növekedésre számít, ami messze elmarad a 2013-2014-es jóval 3 százalék fölötti teljesítménytől és a régióban is csak Bulgáriát, Szlovéniát, Horvátországot sikerülhet megelőznie Magyarországnak.