oktatás;Emmi;tárgyalások;civil kerekasztal;

2016-03-07 06:04:00

Valódi tárgyalást akar a civil kerekasztal

Levélben reagált a Civil Közoktatási Platform (CKP) az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) válaszára, amelyet a civil kerekasztalnak küldött, annak 12 pontos kármentő követeléseivel kapcsolatban. Mint a CKP írja: őszinte sajnálattal vették tudomásul, hogy a miniszter, a minisztérium még mindig nem akar szembenézni a közoktatás problémáival, csupán a közhangulatot akarja elaltatni a szorgos tevékenység látszatával. 

A civil platform szeretné egyértelművé tenni: a kormány által összehívott oktatási kerekasztalon megoldásként csak olyasmi jöhet szóba, ami egybevág a kormány már bizonyítottan elhibázott és megbukott szemléletével, illetve, aminek megoldása elég olcsón megúszható. Ahogyan a kormány azt a kezdet kezdetén leszögezte: valódi rendszer-átalakításra senki ne számítson. Mindezt a kormánykerekasztal groteszk összetétele is bizonyítja: olyan szereplőkkel próbálja legitimáltatni káros elképzeléseit, akik közül többen semmiféle közoktatási tapasztalattal nem rendelkeznek. A Civil Közoktatási Platform mindezek miatt továbbra sem tartja a valódi problémamegoldásra alkalmas keretnek a kormány köznevelési kerekasztalát. Továbbra is olyan kétoldalú tárgyalásra áll készen, és ezt várja a minisztériumtól is, amely nyílt, szakmai alapokon nyugszik, és melyre a hatalom képviselői azokkal ülnek le, akik valóban reprezentálják a nevelés-oktatás szakmai, érdekvédelmi és civil közösségeit.

Sztrájkoló tanárnő
Szalayné Tahy Zsuzsa, a zuglói Szent István Gimnázium tanára Facebook-bejegyzést tett közzé, amelyben azt írja: március 15-től sztrájkolni fog, mégpedig úgy, hogy nem hajlandó beírni egyetlen érdemjegyet sem. Szalayné február közepén került be először a hírekbe, amikor nyílt levélben szólt be tankerületi vezetőjének, miután a Klik a miskolci tanártüntetés miatt elmaradt órák miatt rászállt Pukli Istvánra, a budapesti Teleki gimnázium igazgatójára. A tanárnő mostani kiállásának oka a bejegyzés szerint, hogy a munkaerőhiány miatt az iskolájukban lassan már nehézségekbe ütközik egyes tárgyak szakszerű tanítása, illetve az, hogy a mostani tantervet lehetetlen végigtanítani a rendelkezésre álló idő alatt. A jegybeírás megtagadásának egy ideig nem sok hatása lesz, 45 nap múlva viszont le kell zárni az érettségizőket, és ekkor már gondot okozhatnak a hiányzó jegyek. A tanárnő a 2008-as Nemzeti Alaptanterv visszaállítását követeli július 1-től.