választás;Robert Fico;szélsőjobb;Szlovákia;kormányalakítás;

2016-03-08 06:00:00

Fico próbál kormányt alakítani

Robert Fico próbálkozhat meg a szlovák kormányalakítással. Ezt jelentette be tegnap Andrej Kiska köztársasági elnök. Kevés azonban az esély arra, hogy Fico képes lesz majd kormányzó többséget felmutatni. Ha nem tud élni a lehetőséggel, a voksolás második helyezettje, Richard Sulík próbálkozhat a kabinet életre hívásával. Neki sem lesz egyszerű dolga.

Botrányokat okozott a szélsőjobb vezére

Minden előzetes jóslatra rácáfolva nyolc százalékot szerzett Marian Kotleba, a szlovák szélsőjobb vezére az általa irányított Mi Szlovákiánkért Néppárttal (NSLS) a szombati szlovák választáson. A belpolitikát sokkolta ugyan az eredmény, félő azonban, hogy a párt ahelyett, hogy hamar eltűnne a süllyesztőben, a görögországi Arany Hajnalhoz hasonlóan a politikai paletta harmadik legjelentősebb politikai erejévé válik. 

Marian Kotleba (középen) és legfőbb segítői FORRÁS: YOUTUBE

Marian Kotleba (középen) és legfőbb segítői FORRÁS: YOUTUBE

 

Nem tagadta meg önmagát Marian Kotleba azután, hogy kiderült, pártja nyolc százalékot szerzett a voksoláson. Nem túl mélyreható politikai elemzése szerint a jó szereplés egyebek mellett annak köszönhető, hogy a lakosság „torkig van a roma parazitákkal”. E kijelentése mindent elmond nemcsak róla, politikai törekvéseiről is.

Hogyan vált az 1977-es születésű Kotleba a szélsőjobboldal vezéralakjává? Már ifjúkorában a szélsőséges ideológia rabjává vált. Egy besztercebányai középiskolában informatikát tanított, ám összetűzésbe került a szülőkkel, mert veszélyes nézeteit a diákokkal is megosztotta.

Az ultranacionalista, neonáci, s a Hlinka Gárdát éltető Szlovák Testvériség 1995-ben alakult meg. Kezdetben polgári társulásként működött, majd a későbbiekben párttá alakult. Nem volt esélye a parlamentbe kerülésre, mert a szélsőjobb képviselője, s parlamenti megjelenítője akkor még az SNS volt. Kotleba 2003-ban került a Szlovák Testvériség élére. Roppant aktívnak bizonyult, már legalábbis ami a romaellenes menetek szervezését illeti. Rendre romák lakta településeken vonult fel néhány tucat szélsőjobboldali hívével. Verekedéseket, erőszakos cselekmények sorát provokálták ki.

Kotleba mozgalmának egyik példaképe a második világháború idején működő szlovák hitleri bábállam és egykori vezére, Jozef Tiso volt. Célként tűzték ki a „tiszta szlovák nemzetállam” megteremtését, ami a romák és a magyarok kiutasítására utalt. A mozgalom ki akar lépni a NATO-ból és szoros együttműködést akar a többi szláv állammal. A szélsőjobboldaliak a Hlinka Gárda egyenruháit viselték felvonulásaik alkalmával. Úgy vélték, a parlamentáris demokrácia csak hátramozdítja Szlovákiát, mert túl sok jogot biztosítanak a „cigány parazitáknak”, a „magyar sovinisztáknak”, és a „cionista lobbinak”. A Legfelsőbb Bíróság alkotmányba ütközőnek tartotta a Szlovák Testvériség működését, ezért elrendelte feloszlatását. A szervezet azonban polgári társulásként tovább működött. Az alaptörvény felett őrködő taláros testület ennek feloszlatására is kísérletet tett, ezt azonban már nem tudta elérni.

Kotleba 2007-ig irányította a neonáci mozgalmat. Időközben az SNS-nél is szerencsét próbált, itt azonban nem termett neki babér. Ezt követően vállalkozásba fogott. Besztercebányán megalapította a „KKK – Anglická Móda” nevű divatüzletét. A neonácik által kedvelt márkákat, ruhákat fogalmazta.

Politikai ambícióinak kiteljesítésére jó alkalmat adott a 2009-es szlovák megyei választás. A nagy alkalomra várva új pártot is alapított Mi Szlovákiánkért Néppárt néven. A megyeelnöki posztot célozta meg. Szórólapján azt ígérte, véget vet „a nem csak cigány paraziták igazságtalan előnyben részesítésének”. Az illetékes ügyész nemzet- és fajgyalázás miatt eljárást indított ellene, de a vádat a Besztercebányai Járásbíróság nem minősítette megalapozottnak.

Bár pártja főleg az alacsony képzettségű vidéki lakosságot célozta meg, sokan szavaztak rá a tehetősebb városi lakosság részéről is. Bár a második fordulóba nem került be, 13 629-en szavaztak rá, ami tíz százalékos eredménynek felelt meg.

Szintén 2009-ben Kotleba a második világháború alatti nácibarát szlovák állam létrejöttének 70. évfordulója alkalmából tartott beszédében a náci szlovák bábállamot uraló Hlinka-féle Szlovák Néppárt félkatonai szervezetének, a Hlinka Gárdának az ismert köszönését idézte. Az incidenst követően a rendőrség őrizetbe vette. Szélsőséges mozgalmak népszerűsítése miatt indult ellene eljárás, amelyet azonban az illetékes ügyészség megszüntetett.

Kotleba rendre „cigány parazitákról” beszélt, őket tette felelőssé a kelet-szlovákiai bűncselekményekért. A veszélyes kijelentések révén egyre többen támogatták, sokaknak tetszett „szókimondása”.

Előretörésében komoly szerepet játszhatott egy politikai szempontból első látásra jelentéktelennek tűnő momentum: 2012 márciusában felgyulladt Krasznahorka vára, a tűzvészt két romagyerek okozta, mert nem oltották el cigarettájukat. A pártvezető Krasznahorkát valóságos főhadiszállásává változtatta, különösen azután, hogy 2012 áprilisának végén egy magyar tulajdonostól telket vásárolt a településen. Több helyi telektulajdonossal megalapította a „Kitakarítani és használni” mozgalmat. A „takarítás” arra vonatkozott, hogy le akarta dózerolni az engedély nélkül épített cigánytelepeket.

2012. szeptember 29-én híveivel felvonult Krasznahorkán, s bár őrizetbe vették, röviddel később elengedték. A felvonulások és az erőszak provokálása azt a célt szolgálta, minél nagyobb felületre tegyen szert a lapokban. Egyre többen ismerték meg az országban ideológiáját. Pártja felemelkedésében emellett két tényező is fontos szerepet játszott. Részben az, hogy a Szlovák Nemzeti Párt kiszorult a parlamentből, részben pedig az, hogy a szimpatizánsok roppant aktív tevékenységet fejtettek ki a különféle közösségi oldalakon, blogokon.

2013 novemberében óriási megdöbbenésre megnyerte a megyei választás második fordulóját a Smer jelöltjével szemben. Ahelyett azonban, hogy a szlovák pártok őszintén szembenéztek volna a problémával, ügyet sem vetettek a neonácik térnyerésének jelenségére. Sőt, Kotleba egyre elfogadottabbá vált a közéletben, függetlenül attól, hogy megyei vezérként botrányok sorát idézte elő. Ivan Gasparovic akkori elnök például 2014. január 10-én hivatalában fogadta mind a tíz régi és új megyeelnököt, köztük Kotlebát is. Utóbbi gyanúsan tar őrző-védőket foglalkoztatott a megyeházán, s ezek a különös külsejű fiatalemberek ügyeltek a rendre az itt tartott üléseken is.

Bár Kotleba rendre azt hangoztatta, fellép a korrupt hivatalnokok, s a pénzügyi visszaéléseket igazoló iratok megsemmisítése ellen, ő sem jeleskedett, amikor a törvények pontjainak szigorú megtartásáról van szó. A bystricoviny.cz honlapja ugyanis kiderítette, törvénytelenül alkalmazta a biztonsági embereket, mert a velük kötött szerződések nem szerepeltek a központi szerződés-nyilvántartásban.

Tavaly év elején újabb vihart kavart. Olyan személyt nevezett ki az általa vezetett megyei hivatal szóvivőjévé, aki azzal vált híressé, hogy a romáknak egyirányú repülőjegyeket kínált Brüsszelbe a választási kampány idején, sőt önkéntes sterilizációt is, amiért fejenként 10 ezer euró jutalmat helyezett kilátásba.

A Mi Szlovánkiánk Néppárt szombati nyolc százalékos eredménye amiatt is sajátos, mert Besztercebánya minden uniós támogatást bukott Kotleba személye miatt. A szlovák önkormányzatok összesen 2,1 milliárd euróra pályázhattak, Besztercebányát kivéve. Idén januárban jelentette be Lubomír Jahnátek földművelésügyi miniszter, hogy a megye öt évre – ahogy fogalmazott – kiütötte magát az uniós támogatásokból. Nem kap pénzt a másod- és harmadosztályú utak javítására, de a nyugdíjasotthonok vagy a gyermekotthonok működtetésére sem. "A Besztercebánya megyében élőknek ezt tudomásul kell venniük. Ez az eredménye annak, hogy azt választották a megye élére, akit. Sok sikert kívánok a megyének, de pénz nélkül" - mondta akkor a miniszter. Úgy tűnik, Pozsonynak ez a döntése is a visszájára sült el.

Meglepő választási lista

Kotleba tavaly decemberben mutatta be választási listáját, amelynek legnagyobb meglepetése az volt, hogy helyet kapott rajta Ján Cuper, a pozsonyi Komensky Egyetem jogelméleti tanszékének oktatója, aki egykor a Vladimír Meciar által fémjelzett Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) képviselőjeként ült a parlamentben, és botrányos megnyilvánulásairól volt ismert. 2005-ben ittasan okozott balesetet, mivel azonban mentelmi joga volt, ezért a jogosítványát sem vonhatták be. A parlamentbe nem kerül be, mivel a lista 25. helyén végzett. A 44. helyet Rastislav Rogel színész foglalta el, akit náci jelszavak használata miatt állítottak bíróság elé – írta az Új Szó. A listán többen szerepeltek a Rodobrana.org című szélsőséges honlap szerzői közül, illetve helyet kapott rajta Kotleba két testvére, Martin és Marek is, akiket a pártvezér pozícióhoz juttatott a besztercebányai megyei hivatalban.