Hillary Clinton;Egyesült Államok;Donald Trump;Bernie Sanders;elnökválasztási maraton;

2016-03-16 06:34:00

Kulcsállamok szavaztak a mini-szuperkedden

Öt nagy államban folytatódott tegnap az előválasztási maraton, Florida, Illinois, Észak-Karolina, Missouri és Ohio demokrata és republikánus választói szavaztak arról, ki legyen pártjuk elnökjelöltje.

Két állam különösen kulcsfontosságú a republikánusoknál, Floridában és Ohióban ugyanis „a győztes mindent visz” elv alapján osztják a delegátusokat. A republikánusoknál összesen 367, a demokratáknál 691 küldött megszerzéséért folyt a küzdelem.

Donald Trump öt állam közül négyben tarolhatott, bár kiszámíthatatlan, hogy az elmúlt napok botrányai, kampányincidensei inkább elidegenítették, vagy feltüzelték a milliárdos híveit. Marco Rubio utolsó kampánygyűlését hétfőn Miamiban, szűkebb pátriájában tartotta, ott, ahol városi tanácsnokként politikai karrierje kezdődött. A 44 éves floridai szenátor számára saját állama hozhatja el az elnöki álmok végét, Trump 43 százalékkal vezetett, Rubio 24 százalékkal második helyen állt a voksolás előtt. A milliárdos nevében Sarah Palin volt alelnökjelölt korteskedett Floridában.

Ohióban John Kasich kormányzó hazai pályán bízott a győzelemben, 38 százalékon állt, míg Trumpot 34 százalék támogatta. Kasich mellett kampányolt hétfőn a 2012-es republikánus elnökjelölt, Mitt Romney, s támogatásáról biztosította a volt házelnök, John Boehner. A felfokozott hangulatban mindez együtt is kevésnek bizonyulhatott.

Folyik az önmarcangolás a Republikánus Pártban, későn ébredtek fel, aggódnak, hogy már nem tudják útját állni a destruktív kampányt vívó Donald Trumpnak, legfeljebb a clevelandi elnökjelölő konvención tehetnek még erre kísérletet. Az ohiói nagyváros attól tart, erőszakcselekmények kísérhetik a július 18-án kezdődő konvenciót. Sokan egyenesen pártszakadást jósolnak.

Meglepetéseket a demokratáknál is tartogathat a verseny. Bár a felmérések szerint Floridában és Észak-Karolinában Hillary Clinton biztosan vezetett, a váratlan michigani győzelem után további középnyugati sikerekben bizakodott vetélytársa, Bernie Sanders. A független szenátor ellenzi a szabadkereskedelmi megállapodásokat, így a NAFTÁ-t, amelynek sok vesztese volt Illinois, Missouri és Ohio államban is.