Amnesty International;Vlagyimir Putyin;Krím;

2016-03-19 06:34:00

Putyinnal ünnepeltek a Krímben

A Krím-félszigetre látogatott tegnap Vlagyimir Putyin orosz elnök, a terület annektálásának második évfordulóján. Az általános orosz eufóriát az sem homályosítja el, hogy a nemzetközi közösség a korábban Ukrajnához tartozó félsziget elcsatolása miatt hozott büntetőintézkedéseket Oroszország ellen.

Putyin tegnap a Kercsi-szorosban fekvő, a Krímhez tartozó Tuzla szigetére látogatott a félszigetet és a szárazföldi Oroszországot összekötő híd munkálatainak felülvizsgálatára. A Krímnek és Oroszországnak nincs közvetlen szárazföldi kapcsolata, ami igencsak nehézkessé teszi a terület integrációját. Tervek szerint a szoroson átívelő híd, amelynek becsült kivitelezési költsége 2,9 milliárd euró, ezt hivatott orvosolni.

Putyin ezúttal nem a népünnepélyeken vett részt, hanem a félsziget gazdasági nehézségeivel foglalkozó megbeszéléséken, ugyanis a Krím máig rendkívül érzékenyen függ Ukrajnától is, főképp az elektromos energia és vízellátás tekintetében.

A nemzetközi közösség nem ismeri el a Moszkva által a krími népszavazással indokolt annektálást, az orosz lakosságban viszont növekszik az Oroszország és a Nyugat kapcsolatait is mélypontra süllyesztő döntés támogatottsága. A Russia Today televízió és portál által közölt, az évfordulóra készített legújabb felmérés szerint a tavalyhoz képest is emelkedett azok száma, akik pozitívnak tartják a Krím és Oroszország „újraegyesülését”. A Levada intézet februárban még 83 százalékos támogatottságot mért, a VTSIOM tegnapi felmérésében már 95 százalékos volt ez az arány. Az intézet vezetője az RT-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy két évvel ezelőtt „csak” 86 százalék tartotta pozitívnak a visszacsatolást. Ugyanakkor a megkérdezettek 75 százaléka gondolja úgy, hogy a Krím kérdése csak ürügyül szolgált a nyugati szankciókhoz.

Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy a krími hatóságok sorozatban követnek el emberi jogi visszaéléseket az Ukrajna-párti média, a rendszerellenes civil szervezetek, a krími tatárok és különböző magánszemélyek ellen.

Ukrajnát az idén egy krími tatár énekesnő képviseli az Eurovíziós Dalfesztiválon egy, a krími tatárok 1944-es kitelepítéséről szóló dallal. Oroszország tiltakozott az oroszellenes dal miatt, de az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége zöld utat adott az ukrán versenyszámnak.