Farkas Flórián;ORÖ;

2016-03-25 06:02:00

Borzasztó állapotok az ORÖ 200 milliós központjában

Használhatatlan irodák, elsumákolt felújítások, tízmilliós értékbecslések és ennél is drágább háttértanulmányok sorozata – ez maradt az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) botrányba fulladt Híd a munka világába projektje után. A részleteket nem a Farkas Flórián miniszterelnöki biztost Lázár János kancelláriaminiszter szerint személyében, származása miatt támadó „rasszista magyar sajtó” derítette ki, hanem az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), amely tételes jegyzőkönyvet készített a visszásságokról. 

Az ATV birtokába került dokumentum szerint nemcsak a program vidéki irodáinál, hanem a központnak szánt fővárosi ingatlan megvásárlásakor is arra világított rá az ellenőrzés, hogy értékén felül vették az épületet, továbbá számtalan háttérmunkánál vagy túlárazták, vagy el sem végezték a szerződésekben szereplő feladatokat.

A televízió internetes oldalán olvasható összegzés szerint a jegyzőkönyv rögzíti, hogy a központi irodának nettó 205 millió forintért megvásárolt Gellérthegy utcai épület minden szempontból használhatatlan. Nem elég, hogy az ORÖ kétszer is 5 és félmillió körüli összeget adott ki a korábbi elnök saját kezű aláírásával megrendelt értékbecslésekre, vagy hogy az iroda Budapest egyik legdrágább részén található, ráadásul az egyik cég több ponton is hamis véleményt adott. Az Emmi ellenőrei megállapították, hogy az ingatlan autóval és tömegközlekedéssel egyaránt megközelíthetetlen, mozgássérültek a közelébe sem juthatnak, továbbá, hogy az alapterületébe beszámították a teraszokat és lépcsőket is, ami tízmilliókkal drágította az árat.

A humántárca jelentésében az is szerepel, hogy a felújításra szánt 26 millió forintnak is kevés nyoma van: sérült ajtók, lehullott csempe, beázott mennyezet, el nem végzett kábelezés, foltos padlószőnyeg fogadta az ellenőröket. Informatikai fejlesztés tervezésére, a 8 iroda belsőépítészeti terveire is könnyen ment ki 5-10 millió, csak bútorokra elköltöttek több mint 31 milliót, de egy januári sajtóbejáráson kiderült, a székek nagy részét ki sem csomagolták, az épületet nem fűtötték. Mindent összevetve biztosan kijelenthető, hogy a központi irodában soha nem tett senki semmit a romák munkához jutásának segítésére.

A néhány részletből is látszik, jogosan mondta fel az Emmi március 8-án az ORÖ-vel kötött szerződését, aminek következtében a szervezetnek vissza kell fizetnie 1,6 milliárd forintnyi támogatás. Az ATV munkatársai folyamatosan dolgozzák fel az ellenőrzési jegyzőkönyvben szereplő szerződéseket, az eddig megvizsgált 24 dokumentumból 19-et Farkas Flórián írt alá. A maradék szerződéseket pedig a szervezet akkori hivatalvezetője, Dombóvári Ildikó jegyezte.

A humántárca bebizonyította, hogy az uniós pénzeket nem szakmai programokra, hanem presztízsberuházásokra költötték a romák munkalehetőségeinek bővítése helyett. A botránysorozat pedig a miniszterelnöki biztos nevéhez fűződik még akkor is, ha a kancelláriaminiszter erről nem hajlandó tudomást venni. Az Emmi már belátta, hogy a sorozatos túlszámlázásokat, felesleges háttértanulmányokat az uniós ellenőrök torkán sehogy nem lehetne letuszkolni, inkább maguk léptek, amivel új fejezetet nyitottak a közösségi pályázatok történetében. Kérdés, hogy a miniszterelnök mikor látja be mindezt és mikor engedi el régi szolnoki barátja, Farkas Flórián kezét.