MKB Bank;17 milliárd;

2016-04-01 07:25:00

Az MKB-n 17 milliárdot bukott az állam

Többségében egyelőre nem ismert az MKB leendő új tulajdonosainak kiléte. Az MNB bejelentette, hogy kinek értékesíti az MKB Bankot, amely felett - a magyar állam nevében - a tulajdonosi jogokat gyakorolja. 

Az MKB-t a legmagasabb vételárat, 37 milliárd forintot kínáló, a Blue Robin Investments S.C.A., a METIS Magántőkealap és a Pannónia Nyugdíjpénztár, a CIG partnerség tagja által alkotott konzorcium veheti meg. Számos szakember kifogásolta, hogy a magyar bankvilág egyik fontos szereplőjének új tulajdonosai között egy átláthatatlan tulajdonú magántőkealap és befektetési társaság is megjelenik. A luxemburgi Blue Robin és a magyar Minerva által kezelt Metis befektetőinek kiléte ugyanis titkos. A METIS mögött többen az MNB Pallas Athéné alapítványait sejtik, de ezt a feltételezést a jegybank határozottan cáfolta.

Ugyanakkor az Európai Bizottság szorosan felügyeli az értékesítési eljárást, amely a zárási feltételek teljesítését és a vételár kifizetését követően a tervek szerint június 30-ig lezárul. (Az MKB részvényeinek kötelező értékesítését az Európai Bizottság 2015. december 16-i határozata írta elő.)

A nem kötelező ajánlattételi szakaszban hét pályázat érkezett, és valamennyi lehetséges vevőjelölt részt vehetett az értékesítési eljárásában, de végül csak a pénzintézetet ténylegesen megvásárló Blue Robin Investments S.C.A. 45, a METIS Magántőkealap ugyancsak 45, a Pannónia Nyugdíjpénztár pedig 10 százalék tulajdoni hányadot szerzett az MKB-ban. A kiválasztásról szóló döntésben - közölte az MNB - az Európai Bizottság versenyjogi gyakorlata szerint meghatározó súlyt kapott a vételár, de ezen túlmenően figyelembe vették a pénzügyi stabilitási érdekeket felsorakoztató szanálási keretrendszer elvárásait is.

Az MKB piaci értéke a problémás kereskedelmi ingatlan portfólió 2015 decemberi leválasztása előtt nem érte el a nullát, amit az MNB által megbízott két független értékelő is megerősített. Az MKB 32,1 milliárd forint támogatásban részesült azzal, hogy a leválasztott "mérgező" portfóliót az MSZVK Magyar Szanálási Vagyonkezelő Zrt. az Európai Bizottság jóváhagyásával a piaci ár felett, tényleges gazdasági értéken vásárolta meg az MKB-tól.

A leválasztott portfólió után az MKB tőkeigénye több mint 10 milliárd forinttal csökkent. Az MKB értékét tovább növelik a szanálási eljárás során megtett költségcsökkentő intézkedések. A Portfolió számításai szerint az állami költségvetés összességében 17 milliárdot bukott az MKB megvételén, átalakításán, majd eladásán.

Tegnap Lázár János kancelláriaminiszter és Németh Lászlóné államtitkár egyaránt kijelentette: a korábban a GE-től megvásárolt Budapest Bankot az állam nem adja el.