Kiss László;Gyárfás Tamás;Kiss László-ügy;

2016-04-10 21:13:00

Gyárfás elnézést kért a Kiss László-ügy miatt

A Magyar Úszó Szövetségnek (MÚSZ) hatalmas csalódás és fájdalom szembesülnie a Kiss László ellen 55 éve született ítélettel -  jelentette ki Gyárfás Tamás az MTI-nek, miután hazaérkezett a férfi vízilabda olimpiai selejtezőről, Triesztből, ahol a nemzetközi- és az európai úszószövetség vezetőivel tárgyalt. A MÚSZ-elnök bocsánatot kért mindenkitől, akit akaratlanul is megbántott, hozzátéve, hogy szerinte Kiss László helyesen cselekedett, amikor csütörtökön lemondott úszókapitányi posztjáról.

A MÚSZ elnöke úgy kezdte közleményét: "Az egykor történtek részleteit nem ismertem, Kiss Lászlót kizárólag a kiemelkedő munkája alapján ítéltem meg - jelentette ki a sportvezető. - Elnökké választásomkor a mesteredző több világklasszis tanítványa közül Egerszegi Krisztina a negyedik olimpiai aranyérménél tartott, Kiss László általános tekintélynek örvendett, számos rangos kitüntetést kapott. Tény, hogy nem kezdtem el nyomozni az erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkező szakember múltjában."

"Elnézést kérek, ha akaratlanul is bárkit megbántottam emberi méltóságában, megsértettem erkölcsi értékrendjét. Nem állt szándékomban" - folytatta Gyárfás Tamás. Leszögezte: a MÚSZ vezetőségének és az edzőbizottságának közös döntése volt, hogy kiáll a kapitány mellett, "ennek ellenére úgy látom, helyesen cselekedett, amikor lemondott."

Gyárfás "maffiamódszeréről" vallott az egyik úszóedző

Korábban írtuk: megszólalt a Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnökének irodájában sora kerülő szerdai zárt ülés egyik résztvevője, Sárdi Attila is.  A székesfehérvári Hullám '91 úszócsapatot vezető szakember úgy nyilatkozott a hvg.hu-nak, hogy az ülésen - amin maga Gyárfás is megjelent (erre egyébként csak elvétve került sor korábban a szakember szerint) - két óra telt azzal, hogy arról győzködték a résztvevőket: ki kell állni Kiss mellett. "Az edzőbizottsági ülést még hetekkel korábban hívták össze, és egy szakmai napirendi pontja volt, hogy úszóváltókat állítsunk össze, ezt szorította háttérbe a kipattant eseményekre szánt reakció" – mesélte a portálnak a szakember. Sárdi úgy fogalmazott, hogy az összes edzőnek olimpiai vagy olimpiai reménység versenyzői vannak, és aki azt akarja, hogy a versenyzője kijuthasson nagy nemzetközi versenyekre,egyet kell értsen a legfőbb vezetéssel. Ezzel lényegében az úszóedző azt állította, hogy versenyzőik kvalifikálásával zsarolták a zárt ülésen résztvevőket. Sárdi szerint ez a "Luca Brasi-effektus" nem mostani találmány, már korábban, a 80-as, 90-es évektől így működtek a dolgok. 

Feljelentés született Sárdi nyilatkozata nyomán
Tényi István,  a feljelentéseiről ismert fideszes szerint Sárdi Attila nyilatkozata alapján fennáll a hivatali visszaélés gyanúja, ezért a Fővárosi Főügyészséghez fordult, hogy kérje az ügy kivizsgálását, szükség esetén nyomozás megindítását, az esetleges elkövető felkutatását, illetve a bűncselekmény gyanújának megállapítását. A MÚSZ – melynek internetes oldala napok óta elérhetetlen – válaszában kijelentette, „a legrövidebb időn belül levélben tájékoztatja Tényit”.

Mégsem volt zsarolás?

A MÚSZ egyébiránt írásban kereste meg az ülésen jelenlévőket, hogy nyilatkozzanak Sárdi állításáról. A lapunkhoz eljuttatott dokumentumok szerint a beérkezett nyilatkozatokból egyértelműen kiderül, hogy az ülésen az edzők állásfoglalásukat saját akaratukból hozták meg, azaz Sárdi Ákos teljes mértékben megtévesztette a közvéleményt, amely különösen azért sajnálatos, mert mindezt akkor tette, amikor a sportágnak súlyos teherrel kell megküzdenie. 

Kiss László csütörtökön vált meg az úszóválogatott szövetségi kapitányi tisztétől. Az aznapi közleményében így fogalmazott: "A magyar sport érdekeit, valamint a személyemet ért támadás folytán megrendült egészségi állapotomat is szem előtt tartva, úgy döntöttem, hogy a mai nappal lemondok szövetségi kapitányi tisztségemről" - írta Kiss László. A 75 éves szakemberről kedden a privatkopo.hu internetes portál megírta, hogy 1961-ben, 21 éves korában két másik úszóval megerőszakolt egy fiatal lányt, amiért három év börtönre ítélték. Ugyanakkor szerdán a Magyar Úszó Szövetség vezetése és az edzőbizottság egyformán változatlan bizalmáról biztosította Kiss Lászlót.

Kiss László három hónapja is lemondott kapitányi tisztségéről. Január 7-én azzal indokolta döntését, hogy megalázó helyzetbe került Hosszú Katinka sajtótájékoztatóján, amikor szeretett volna beszélni az úszószövetséggel kapcsolatban bírálatokat megfogalmazó versenyzővel, de a világ- és Európa-bajnok faképnél hagyta őt anélkül, hogy szóba állt volna vele. Akkor a kapitányt par nap alatt meggyőzték, hogy maradjon.