Fidesz;bíróság;KDNP;kommunikáció;Political Capital;Századvég;

2016-04-20 07:05:00

Megvan a kormány legújabb ellensége?

Egy hetet sem kellett várnunk, a fideszes, egyszerű, Magyarországon sikeres kommunikáció megtalálta a fegyvert a napokban nyilvánosságra került századvéges tanulmányokra válaszul. Először a kormányközeli Magyar Idők "robbantotta a bombát" még múlt csütörtökön a Political Capital ellen. A KDNP-s Hollik István sem pihenhetett vasárnap, hiszen a baloldali kormányok tanácsadói szerződéseinek kivizsgálását kérte a kormánytól. A megtámadott cég eddig minden kijelentést tételesen cáfolt, sőt a "nettó hazugságok" miatt bírósághoz is fordult.

Megy a cinizmus

Elég valószínű, hogy az intézet elemzői nem jártak túl messze az igazságtól, a kormánypártok épp a saját hasonló botrányukról próbálják elterelni a figyelmet a PC ügyével. Ismert, a Vs.hu többévnyi pereskedés után jutott hozzá a Századvégtől azokhoz a tanulmányokhoz, amelyek minősége sokszor kétes, mégis milliárdokat fizetett ki értük a kormány. Igaz, a Fidesz cinizmusától egyáltalán nem távol állóan elég érdekes módszerrel adta ki a Miniszterelnökség a kiperelt, 4,1 milliárd forint értékű Századvég-elemzéseket. Lázár János tárcája ugyanis az eredetileg ígért 30 ezer oldal helyett 80 ezer oldalnyi dokumentumot küldött a portálnak: mindezt úgy oldották meg, hogy az ábrákat és a betűméretet felnagyították. Ráadásul csupán az adathalmaz negyede valódi elemzés, a maradék, mintegy 60 ezer oldal olyan közvélemény-kutatási nyersanyag, amelynek szakértők szerint az iratok közt nem is lenne keresnivalója. Emellett a formátum miatt az anyagokban keresni, azokból másolni nem lehet, továbbá az sem látható, mikor keletkeztek, és ki írta azokat.

Az anyagokból kiderült, hogy a Századvég számos "igen érdekes" közvélemény-kutatást végzett 2012 és 2014 között. Valószínűleg Hollik képviselő úr nem nevezné nevetségesnek azt, amikor több száz oldalasra felduzzasztott kutatási jelentés született például arról, hogy az emberek mennyire elégedettek a termelői piacok hangulatával, és ennek függvényében mely párttal szimpatizálnak. A válaszokból valamiként arra a következtetésre jutottak, hogy aki teljes mértékben elégedett a vásárok hangulatával, az nagy valószínűséggel MSZP-szavazó, ha inkább elégedetlen, akkor jó eséllyel LMP-s.

A két kérdést - a piacok látogatottságára és a pártszimpátiára vonatkozót - nem egymással összefüggésben, hanem külön-külön tették fel a kérdezőbiztosok, ezzel is gyarapítva az oldalszámot. Emellett a terjedelmet úgy is növelték, hogy a kutatásokat feldolgozó számítógépes programmal nemcsak a releváns kérdéspárokat elemeztették ki, hanem mindent mindennel, így tökéletesen értelmetlen és értelmezhetetlen adatok keletkeztek óriási mennyiségben. Az adatokból készült úgynevezett kutatási gyorsjelentések emiatt általában legalább két-háromszáz oldalasak, de gyakori az ezer-, és előfordul öt-tízezer oldalas is. Hasonlóan "érdekes" egy 1100 oldalas kutatás, amelyből kiderült, hogy akik szerint az erdőtelepítés beletartozik a közfoglalkoztatottak munkakörébe, majdnem minden második megkérdezett vállalna munkát külföldön, ám azok körében, akik szerint a gépjárműjavítás is a közfoglalkoztatottak dolga, már csak 37,5 százalékos ez az arány.

A parlamentben is folytatták
A Fidesz, a KDNP, a kormány és a Magyar Idők láthatóan összehangolta a kommunikációját, amely a PC elemzőcég baloldali kormány idején kapott megrendeléseit boncolgatja. Hétfőn a parlamentben Németh Szilárd Fidesz-alelnök és Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára is erősen támadta a céget a 2006 és 2010 között készített tanulmányok miatt, illetve az ezért kapott 190 millió forintért. Németh Szilárd a beszédében azt is sérelmezte, hogy a PC-sek úgy készíthettek az NBH-nak tanulmányokat, hogy mint cég és egyetlen munkatársa sem esett át a nemzetbiztonsági átvilágításon.
Dömötör Csaba államtitkár pedig erre tett még egy lapáttal. Ugyanis szerinte a PC által készített dokumentumok botrányosan gyenge minőségű tanulmányok, sok esetben nevetséges javaslatok. Dömötör államtitkár jelezte, hogy az előző, szocialista kormányok idején a tanulmányokkal kapcsolatos megrendelések tíz cégcsoporthoz kötődnek, és a kormány megvizsgálja a kifizetések törvényszerűségét, hogy történt-e teljesítés. És persze ha a kormány törvénytelenségre bukkan, megteszi a szükséges lépéseket.

Vállalhatatlanok

A portál által megkérdezett szakemberek szerint a Századvég "grafomániája" szakmailag vállalhatatlan, akár nemtörődömségből, akár oldalszám gyarapítás céljából írtak ennyit. Az ilyen mindent mindennel összevető elemzéseknek egyetlen előnyük van: nem kell velük foglalkozni, mivel nem kell törődni a leválogatással, vagyis az értelmezhető kérdéspárok kiválasztásával, a megfelelő számítógépes program automatikusan lefuttat minden lehetőséget. A Századvég-dokumentumok így inkább tűnnek szakmai szempontból nyersanyagnak, mert a kutatócégek általában csak az ezekről készült 5-10 oldalas kiértékeléseket adják ki a megrendelőknek - ilyet egyébként a Századvég is készített.

Megírtuk, a Századvég Politikai Iskola, a Századvég Gazdaságkutató és a Strategopolis konzorciumától rendelt tanulmányok megismeréséért a Vs.hu munkatársa, Joó Hajnalka 2012-ben, még az Origo újságírójaként perelte be a Miniszterelnökséget, miután a szervezet sorozatban elutasította adatkéréseit a szerződéssel kapcsolatban. Az ügy végére 2015 novemberében tett pontot a Kúria, amely helyben hagyta a Fővárosi Törvényszék ítéletét, s kötelezte a Miniszterelnökséget az adatok kiadására. A tárca korábban rendre arra hivatkozva tagadta meg a közpénzből fizetett Századvég-anyagok kiadását, hogy azok döntés-előkészítő tanulmányok, amelyek közzététele nemzetbiztonsági és nemzetgazdasági érdeket sértene. A másodfokú eljárásban arra hivatkoztak, hogy a dolgozatok szerzői jogvédelem alá esnek, ezt azonban a Fővárosi Ítélőtábla nem fogadta el, mivel a szerzői jogi törvény nem ír elő a megismerhetőséggel kapcsolatos korlátozásokat. Az ítélet után a kormány úgy módosította a törvény, hogy ne lehessen közzétenni a hatálya alá eső anyagokat, ám a Kúria szerint ez nem vonatkozik a három éve indult keresetre.

Németh Szilárd a lejáratásról
A Gyurcsány-Bajnai-kormányok tagjai "maguknak semmiféle határt nem szabtak", a magyar embereket viszont megszorításokkal sújtották - közölte Németh Szilárd, miután kiderült: Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szolgálati autójába tavaly 3,9 millió forintért tankoltak. A védelmező ex-rezsibiztos a Magyar Idők tegnapi cikkét idézte, amelyben a kabinet kedvenc lapja azt írta, hogy korábbi szocialista miniszterek és államtitkárok mennyiért tankoltak egy év alatt. Németh pofátlan, cinikus viselkedésnek nevezte a mostani kormánytagok "lejáratásának" kísérletét az üzemanyagköltségekkel.