Reflex;offshore;

2016-04-22 08:05:00

Célkeresztben

Világméretű hadjárat kezdődött a Panama-papírok nyilvánosságra kerülése után az offshore hátterű cégek és a mögéjük bujt magánszemélyek felderítésére. Az oknyomozó újságírók majd száz magyar szálat is felfedeztek a közép-amerikai ország egyik ügyvédi irodája által szervezett offshore-hálóban. A nagy nekibuzdulásban néhány ismert név került elő, majd máig tartó nagy csönd következett a névsorolvasásban. Az eddig megismert négy személy "adómegtakarításai" vélhetően nem rengetik, nem rengették meg a magyar gazdaságot, de politikai pályájuk, hovatartozásuk okán méltán figyelt fel rájuk a közvélemény. A kiszivárogtatóknak vélhetően céljuk volt az ilyen felütéssel, de hát mindenkinek jól jön a hírverés, amellett, hogy a téma elég közszolgálati és fontos is.

A kormány ennek ellenére kissé késve reagált. Miközben más országokban már miniszterelnöki fejek hullottak, lemondásokról, heves visszatámadásokról volt hangos a sajtó, akkor mondták ki - azt is miniszterelnök utasítására -, hogy vizsgálócsoportok alakulnak az adóhatóságnál és a belügyi szerveknél.

Nem szép dolog offshore-cégeken keresztül üzletelni, de nem is tiltott. A hatóságoknak akkor van szerepük, ha adóeltitkolásra használják, bűntényekből, korrupcióból eredő pénzek folynak keresztül ezeken a cégeken. Ezt viszont kötelességük is vizsgálni, már ha szakmai alapon állnak a kérdéshez, és nem engednek a politikai nyomásnak.

Konkrét presszióról nincs tudomásunk, ám a parlament gazdasági bizottsága "irányt mutat", hogyan kell kiemelni a néhány fős tömegből a vizsgálandó személyt. A grémium fideszes többséggel határozott úgy, hogy külön vizsgálatnak vetik alá Erős János offshore üzleteit, amelyeket akkoriban folytatott, amikor az állami tulajdonú fejlesztési bankot vezette. A vizsgálódás tárgya, hogy megtudják: kárt szenvedett-e ezáltal az állam? Az Országgyűlés bizottságaiban tudvalevően politikai döntések születnek, a számtan sem erősségük, még ha szakértőkre támaszkodhatnak is. Most a bizottság látókörén kívül kerültek egyes személyek: korábban Horváth Zsoltnak fideszes, Boldvai Lászlónak szocialista színekben volt parlamenti "múltja", Kerényi János jelenleg is fideszes képviselő. A kormány holdudvarából is választhatták volna akár Vajna Andrást is, de minden valamire való, külkapcsolatokkal bíró vállalatnak van offshore érdekeltsége.

Ha irányított is a választás, a testület joga, viszont kötelessége volna, hogy tisztázza az általa kiválasztott, letelepedési kötvényeket árusító cégek offshore hátterét is. Bánki Erik, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke laptársunk kérdésére beismerte: nincs rálátása a bizottságnak arra, hogyan működnek a letelepedési kötvényeket forgalmazó, offshore hátterű cégek. Akkor mit is vizsgálnak?