baloldal;menekültek;Kossuth Rádió;Orbán;

2016-04-23 07:05:00

"Meg kell állítani a baloldalt és a menekülteket"

Brüsszel azzal a képtelen javaslattal állt elő, hogy Európa népesedési és gazdasági problémáit minél több "migráns" beengedésével kell megoldani - mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak, amikor Schengen 2.0 nevű tervét indokolta. Ez egybeesik a volt szocialista kormányok migrációs politikájának most nyilvánosságra került dokumentumával. Brüsszel és a magyar baloldal között teljes összhang van - jelentette ki a kormányfő, a csaknem tízéves tanulmányra hivatkozva.

A Schengen 2.0 akciótervét azért kellett közzétennie, mert Brüsszel azzal a képtelen javaslattal állt elő, hogy Európa népesedési és gazdasági problémáit minél több migráns beengedésével kell megoldani - mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak adott péntek reggeli interjújában. Ez egybeesik a volt szocialista kormányok migrációs politikájának most nyilvánosságra került dokumentumával. Brüsszel és a magyar baloldal között teljes összhang van - jelentette ki a kormányfő. "Az előző szocialista kormányok ilyen programjában az szerepelt, hogy az ország tizede belátható időn belül külföldiekből fog állni" - mondta a miniszterelnök, aki szerint "ez agyrém, lehetetlenség". Ezt meg kell akadályozni, tehát "nemcsak Brüsszelt kell megállítanunk, hanem Brüsszel magyar szövetségeseit, a magyar baloldalt is" - fogalmazott, hozzátéve: ezt a kérdést népszavazással kell lezárni Magyarországon. Az Európában sok helyen magas ifjúsági munkanélküliség miatt azt szorgalmazta, hogy az európai fiataloknak adjanak munkát ahelyett, hogy idehoznának kívülről "más kultúrából érkező, együttélési problémákat okozó, terrorveszélyt növelő migránsokat". Szerinte azonban a "buborékban élő", "szellemi elnyomásban" lévő Nyugaton erről nem lehet ugyanilyen nyelven beszélni.

A miniszterelnök arról is szólt, hogy a migránsválság kezelésében korábban jelentős különbség volt Németország és Magyarország között. A magyar álláspont ugyanis a külső határok megvédéséről szólt, a németek ezzel szemben azt mondták, "különleges helyzet van, mindenki jöhet ellenőrzés nélkül". Ám Németország időközben megváltoztatta álláspontját, és "ma ugyanazt mondják, mint mi", vagyis a külső határok megvédésének fontosságára helyezik a hangsúlyt - fejtette ki. Bár nem vallja be, de Európa ugyanazt hangoztatja, mint amit Magyarország képviselt. Orbán azonban jelezte, hogy most arról szól a vita, mi legyen azokkal, akiket már beengedtek vagy időközben sikerül bejutniuk az Unióba leginkább Olaszország tengeri határainál. Orbán elvi álláspontja szerint ha valaki egyedül döntött a migránsok ellenőrzés nélküli beengedéséről, akkor ennek a következményei sem vállalhatók nemzetközi szinten. Hozzátette, ha nem sikerül népszavazással megállítani a migránsok szétosztását támogató Brüsszelt, akkor előfordulhat, hogy nem Magyarországon fogják megmondani, kikkel éljünk együtt.

A schengeni övezettel kapcsolatban a kormányfő javaslata, hogy Schengen tagjainak vállalniuk kell a kötelezettségeiket is, vagyis - ha az EU szélén helyezkedik el egy tagállam - a külső határ védelmét. Attól a tagállamtól, amely ezt nem teszi meg, el kell kérni a külső határ védelmének jogát, ha pedig nem adja át, akkor fel kell függeszteni schengeni tagságát vagy ki kell zárni.

A Líbia felől érkezők miatt szorgalmazta, hogy mihamarabb kell egy líbiai kormány, amellyel meg kell egyezni egy hatalmas - Afrika területén, a líbiai partoknál lévő - menekülttábor létrehozásáról, ahonnan szabályozott formában jöhetnének a migránsok, feltéve, hogy van befogadó ország. Mindezt az EU-nak kellene finanszíroznia, fenntartania.

Korán kelők, későn ébredők
Korán kelhet a kormányfő, hogy még a fél 8-kor kezdődő pénteki interjúja előtt van ideje elmerülni a friss Magyar Időkben, hogy aztán a "brüsszeli kvótatervek" elleni lihegésbe bevonhassa a "volt szocialista kormányok migrációs politikájának most nyilvánosságra került dokumentumát". Aztán Kósa Lajos frakcióvezetőt, aki kora délután kiállt és merészen a világ arcába papagájkodja ugyanazt az ostobaságot, amit a kormányfő reggel már kifejtett. Nem kívánjuk növelni a kormányszócső példányszámát, de érdemes elolvasni az ominózus 2007-es "nem nyilvános, de az interneten elérhető" tanulmányt, amelynek megállapításait a lap szerint már akkor is vitatták. Volt, s lenne mit megbeszélni, mert egyetlen mondat sincs benne, amely ne volna elég megalapozott a higgadt, hosszútávú gondolkodáshoz. Akkor is, ha közben eltelt majd' tíz év és közben Európa keleti felén az ész helyett úrrá lett a későn ébredőknek gyártott esztelen menekült-ellenes hisztéria.
F. R.


Nagy bajban van a Fidesz, ha már majd tízéves szakértői anyagokat kénytelen előrángatni, hogy a menekültkérdésről beszélhessen, amely ma egyáltalán nem érinti Magyarországot - írta reagálásában a Demokratikus Koalíció. De, ha már tízéves távlatokban beszélünk, hadd idézzük akkor Orbán Viktort 2001-ből: "Több millió bevándorlót kellene befogadnia Magyarországnak a következő öt évben, mert így tudja biztosítani a gazdasági növekedés ütemét". Orbánnak el kellene döntenie, most hazudik, vagy első miniszterelnöksége idején hazudott. Ráadásul Brüsszelbe ő engedte át Magyarországról az egyik terroristát teljesen ellenőrizetlenül. Nem az a szégyen, ha valaki kitart az elvei mellett, hanem az, ha valaki gátlástalan hatalomhajhászként gyakrabban cserélgeti az elveit, mint más a nyakkendőjét. Magyarországnak az uniós normák szerint kell viszonyulnia a menekültkérdéshez és meg kell védenie a magyar emberek biztonságát - kommentálta a kormányfő interjúját a DK, amelynek elnöke a volt kormányfő, Gyurcsány Ferenc.

Schulz éles bírálata
Magyarország és Lengyelország jobboldali, nacionalista kormányai távolról sem érdekeltek az európai integráció továbblendítésében, kizárólag a rövid távú taktikákra összpontosítanak, jóllehet tisztában vannak azzal, milyen előnyökkel járna egy erősebb Európai Unió - jelentette ki Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) szociáldemokrata, német elnöke a Politico című brüsszeli hírportálnak adott pénteki interjújában. A politikus figyelmeztetett, hogy "az újranacionalizálódás olyasfajta veszélyes fantazmagória, amely felelős a kontinens jelenlegi nehéz helyzetéért. Rendkívül aggasztó ez a cinizmus" - mondta Schulz, aki aggodalmát fejezte ki azok miatt is, akik "letudják annyival az Orbán Viktor-féléket, hogy »csupán néhány bolond, aki megkérdőjelezi Európát«". Az EP elnöke szerint számos probléma megoldását lehetetlenné teszi, hogy a tagállami kormányok nem engedik érvényesülni az uniós intézményeket. "Politikai pályám során ritkán tapasztaltam cinikusabb viselkedést. Húsz ország elutasítja a részvételt a menekültek elosztásában, majd közvetlenül utána az EU-t bírálja egy válságért, amely nem is jött volna létre, ha ezek az emberek kivennék a részüket (a probléma megoldásából)" - hangsúlyozta Schulz.