Nagy-Britannia;Brexit;

2016-04-28 07:33:00

Továbbra is előnyben a Brexit hívei

Nem történt jelentős elmozdulás a Nagy-Britannia unióból való kilépését támogatók és elutasítók arányában, derült ki a legfrissebb felmérésből. A kutatást múlt hét végén, Barack Obama amerikai elnök londoni látogatása idején végezte az ICM intézet. 

Ezen adatok szerint a Brexit hívei vannak továbbra is többségben. Ha most rendeznék a június 23-ra kiírt referendumot, a britek 46 százaléka szavazna a kilépés mellett, 44 százalék az Európai Uniós tagság megőrzését támogatná. A felmérést ismertető Reuters hírügynökség szerint a bizonytalanokkal nem számolt az intézet.

Bár a számok változnak, az arányok alapvetően ugyanazok. Az ezt megelőzően nyilvánosságra hozott, a TNS Sofres által végzett kutatásban még nagyobb volt a bizonytalanok aránya, 30 százalék a bennmaradást, 34 százalék a kilépést támogatta.

Ennek ellenére miden eddigi közvéleménykutatás azt jelezte, hogy azok aránya magasabb, akik úgy hiszik, hogy a népszavazáson végül az EU-pártiak győzedelmeskednek. A TNS szerint a választók 40 százaléka úgy véli, hogy a bennmaradáspártiak fognak győzni, és csak 26 százalék véli úgy, hogy a Brexitre fognak többen szavazni, míg 34 százalék nem tudja, mi lesz a végeredmény.

Az adatok azt mutatják, hogy Obama elnök kiállása a brit uniós tagság megőrzése mellett nem lendített az ügyön. A vizit kapcsán végzett gyorsfelmérések szerint a britek többsége nem is vette jó néven az amerikai elnök baráti tanácsát, beavatkozásnak tekintette azt Nagy-Britannia belügyeibe. A felmérés kimutatta azt is, hogy a választók többségét nem befolyásolja döntésében az amerikai elnök véleménye.

Megszólalt a brit referendum kérdésében a német kormányzó CDU is. Volker Kauder parlamenti frakcióvezető leszögezte, Nagy-Britannia nem számíthat kedvezményes eljárásra, ha a választópolgárok a kilépés mellett döntenek. „A kilépés az tényleges kilépés lesz, London elveszíti minden kedvezményét, amelyet EU-tagként jelenleg élvez”, figyelmeztetett a német politikus.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet is figyelmeztetett a Brexit veszélyeire. Az OECD kifejtette, a britek szegényebbekké válnának, ha kilépnének az Európai Unióból. A szervezet szerint 2020-ig a Brexit minden egyes brit számára egy havi bevételkiesést jelentene. „Egy sor számítást végeztünk, s ezek alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy a Brexit egy új adóval lenne egyenértékű” – közölte Angel Gurria, az OECD főtitkára a BBC-nek. Mint mondta, folyamatos veszteségeket kellene elkönyvelniük a briteknek, tehát ez a folyamat 2020 után is folytatódna. Gurria szerint csak a vágyaikat fogalmazzák meg a kilépést sürgetők, amikor azt állítják, hogy az Unióval való szakítás után London kedvezőbb kereskedelmi megállapodásokat köthet.