Real Madrid;Manchester City;Bajnokok Ligája;

2016-04-28 07:51:00

Ronaldo nélkül nincs gól

Biztosan nem a labdarúgó Bajnokok Ligája történetének legjobb elődöntőjét rendezték kedden Manchesterben. Nemcsak azért, mert nem született találat a City és a Real Madrid közötti első találkozón, azért sem, mert az első félidőre joggal aggathatnánk rá a nézhetetlen jelzőt. A második félidőben kicsit felpörgött a meccs, de maradt a 0-0, ami láthatóan mindkét csapatnak megfelelt.

Egyszerű, de az első félidő alapján legalábbis, hatékony stratégiát igyekezett kidolgozni Manuel Pellegrini, a Manchester City trénere a Real Madrid elleni BL-elődöntő első meccsén. A chilei, aki a Villarreal után egy évig maga is irányította a királyi gárda szakmai munkáját, felismerte, a Real legfőbb ereje abban rejlik, hogy Kroos és Modric kiváló labdaszerzéseik után remekül hozzák helyzetbe társaikat, vagyis ők ketten – kiváltképp a horvát – csapatuk mozgatórugói. Miután Yaya Touré hiányzott a manchesteri középpályáról, a brazil duó, Fernando és Fernandinho feladata volt az, hogy semlegesítsék a két remek középpályást. Ez nagyrészt sikerült is, hiszen a német világbajnok sokkal szürkébb volt a szokottnál, s bár Modric egyszerűen nem tud rosszul játszani, de az azért látható volt, hogy előtte sem maradt sok tér.

A Real Madrid játékosain az első félidőben inkább az látszott, valahogy le akarják tudni ezt a kilencven percet egy döntetlennel, aztán otthon, a Santiago Bernabeuban majd úgyis behúzzák a találkozót. A Real meg sem próbált támadásokat vezetni, aminek a két középpályás hatékony semlegesítése mellett Ronaldo érezhető hiánya, valamint a láthatóan továbbra sem egészséges Benzema szerepeltetése volt az oka. A franciát le is kellett cserélni a szünetben.

Megint elszakadt Zidane nadrágja
Hogy ez egyfajta kabalává válik-e a Real Madrid trénere szempontjából, egyelőre nem tudhatjuk, de tény, hogy sorban második Bajnokok Ligája találkozóján szakadt el Zinédine Zidane nadrágja. Ruhadarabja a Wolfsburg elleni találkozón akkor adta meg magát, amikor Benzema egy kihagyott helyzete miatt dühöngött. Hogy ezúttal pontosan mikor történt a szerencsétlen affér, nem tudni, de az biztos, hogy a második félidőben, annak is nagyjából a derekán. Lehet, hogy az egykori francia aranylabdásnak tartósabb ruhadarabok után kellene néznie…

Pellegrini taktikája azonban csak bizonyos fokig működött. Ugyan együttese meg tudta akadályozni a Real Madrid rohamait, de annyira lekötötte a középpályát a védekezés, hogy a támadások építésére nem maradt erő. Miközben az ifjú belga szupersztár, Kevin De Bruyne a Paris Saint-Germain elleni visszavágón villogott, szinte tarthatatlan volt, ezúttal nem tudott színt vinni a játékba, rengeteg rossz átadással vétette észre magát. Jellemző a meccsre, hogy az első félidőben egyetlen kapura tartó lövést sem lehetett feljegyezni.

Aztán a második félidőben, a 60. perctől folyamatosan változott meg a játék képe. Ahogy kezdett fáradni a középső brazil szűrőpáros, úgy adódott egyre több lehetőség a Real Madrid előtt, amely a találkozó utolsó félórájában már uralta a játékot, még a félpályán is alig engedte át a manchesterieket, akik ekkor - úgy tűnt - már a 0-0-lal is nagyon beérték volna.

Az, hogy végül Zinédine Zidane alakulata nem tudta begyűjteni a három pontot, elsősorban a hazaiak kapusának, Joe Hartnak volt köszönhető, aki két nagyszerű védéssel mentette meg csapatát a góltól, kivált Pepe lövésénél állt jókor jó helyen. Jese fejesénél pedig kapufára „szuggerálta” a labdát. A goal.com szerint ő volt a meccs embere.

Miközben a félidőben a statisztikai mutatók még inkább a hazaiaknak kedveztek – bár sok feljegyeznivaló tényleg nem volt – az adatok is egyértelműen azt mutatják, hogy a madridiak álltak közelebb a győzelemhez. Összesen 13-szor próbálkoztak lövéssel, a hazaiak mindössze négyszer. A kapura tartó lövések száma nem volt sok, e tekintetben 3-1 volt a királyi gárda javára, a City egyetlen kaput eltaláló lövéséig a 92. percig kellett várni, amikor Dani Carvajal ügyetlenkedése, majd nyilvánvaló szabálytalansága után szabadrúgáshoz jutott a City a bal oldalról, s De Bruyne lövését Keylor Navas kitolta a léc alól.

Három meccset kapott Simeone
Amint az várható volt, Diego Simeonét három mérkőzésről tiltották el a spanyol bajnokságban, így a hátralévő három mérkőzésen nem ülhet le az Atlético Madrid kispadjára. Ez érzékeny veszteség az Atleti számára, hiszen egyetlen pont a hátránya a listavezető FC Barcelonával szemben, így a fociőrült argentin tréner hiánya a lehető legrosszabbkor jött. Valaki a hazaiak kispadjáról labdát dobott be a játéktérre a Málaga támadása során. Bár nem tudni, Simeone volt-e az elkövető, a szabálykönyv értelmében ilyenkor neki kell felmutatni a piros lapot. Simeone természetesen a kispadra ülhetett a lapzártánk után véget ért Atlético Madrid-Bayern München Bajnokok Ligája elődöntőn.

A madridiak nagy második félidei fölényét bizonyítja, hogy miközben az első játékrészben még 52-48 volt a labdabirtoklás aránya a Citynek, ez a meccs végére teljesen megfordult, s 55-45 lett a madridiak javára.

Kérdés kinek és mennyire jó a 0-0. Az eredmény elvileg a Realnak kedvezőbb, de a gól nélküli döntetlen számos veszélyt rejt magában, hiszen a Manchester City azért nem olyan gyenge alakulat, hogy ne tudjon gólt szerezni a Bernabeuban. Igaz, a keddi támadójáték meglehetősen sovány volt, Sergio Agüero például teljesen eltűnt a Real két védője, Sergio Ramos és Pepe között, mintha a pályán sem lett volna. A Real szempontjából nyilván döntő jelentőségű lesz, felépül-e Ronaldo és Benzema a jövő heti visszavágóra. A Ronaldót helyettesíteni igyekvő Lucas Vázquez ügyes játékos ugyan, de egyelőre nyilván nem éri el a portugál „Superman” színvonalát. Ezt persze nem is lehet. Ne feledjük, hogy CR tíz BL mérkőzése során 16-szor volt eredményes.

Ők mondták
Toni Kroos (Real Madrid): Nem szeretek beszélni azokról a játékosokról, akik nincsenek a pályán. Tény azonban, hogy Ronaldo nélkül nagyon nehéz játszani, mert döntő fontosságú számunkra, s sorban lövi a gólokat. Ha úgy játszunk a visszavágón, mint a Wolfsburg elleni madridi meccsen, meglesz a döntő.
Sergio Ramos (Real Madrid): Örülök annak, hogy annyira feljöttünk a második félidőben. Jóval többet birtokoltuk a labdát, sok helyzetet alakítottunk ki. A visszavágón saját közönségünk előtt léphetünk pályára.
Rio Ferdinand (egykori angol válogatott, a Manchester United volt sztárja): Joe Hart teljesítménye Peter Schmeichelét idézi. Nagy szerepe van abban, hogy gól nélküli döntetlen maradt az eredmény, két fantasztikus védése volt.