Szerintem;választási kampány;

2016-05-03 08:26:00

Együtt vagy külön-külön

Bár még csak az országgyűlési ciklus félidejénél tartunk, de a pártok tevékenységére érzékelhetően rányomják bélyegüket a választási kampány előkészületei. Ez nemcsak a propaganda minisztériumos fideszes kormányról mondható el, hanem az ellenzéki pártokról is. Így az MSZP soron lévő kongresszusának is ez lesz az egyik eldöntendő problémája. Konkrétan az, hogy kinek a vezetésével és kikkel együttműködve harcoljanak a választási győzelemért. Vannak olyan elnökjelöltek, akik szerint a demokratikus fordulathoz nem lehet az ellenzéki pártokkal összefogni.

Ezt abból vezetik le, hogy a párttagság jelentős része nem bízik a pártok összefogásában, mivel 2014-ben nem jöttek be a hozzá fűzött remények. Ezek átfogó elemzése azonban ismereteim szerint elmaradt. Biztató jel, hogy nem minden jelentősebb szocialista politikus veti el az együttműködés gondolatát. Erről az elmúlt napokban többször is olvashattunk a Népszavában. Molnár Gyula pártelnök-aspiráns kiáll a baloldali pártokkal és a civil szervezetekkel való együttműködés mellett. Az elmúlt két évben  a Fidesz minden időközi választást elvesztett és a többségét a választási kampányban összefogott pártok jelöltjei nyerték meg.

Ennek ellenére a demokratikus, köztük a szocialista pártpolitikusok nagy része is úgy tart az összefogástól, mint az ördög a tömjéntől. Pedig  az eddigi tapasztalatok szerint egyetlen ellenzéki párt, így MSZP sem képes egyedül választási győzelmet aratni, mert korábbi híveinek egy része elfordult tőle. A demokratikus erők összefogását nehezíti, hogy a különböző demokratikus mozgalmak, az újonnan létrejött civil szervezetek idegenkednek a politikától, a pártokkal történő nyílt színi együttműködéstől. A civil és egyéb szervezeteknek is tudomásul kell venniük, hogy ha magányos farkasként harcolnak egy demokratikus  rendszerért, tevékenységük kudarcra van ítélve. Az elmúlt két év tapasztalatai szerint ma hazánkban nincs egyetlen olyan politikai párt sem, amely egyedül legyőzhetné a Fidesz-t. Ezért az ellene harcoló  demokratikus politikai erők összefogása, együttműködése történelmi szükségszerűség.