Kiss László;nemi erőszak;Kiss László-ügy;

2016-05-10 11:17:00

Kiss-botrány - Újabb áldozatok, más lányokat is molesztált a volt kapitány

Miután múlt szombaton a Kiss László-ügyben először szólalt meg a halottnak hitt áldozat, Takáts Zsuzsanna, akit 18 évesen csoportosan erőszakolt meg a botrány miatt lemondott úszókapitány, két másik lány esete is előkerült 55 évvel ezelőttről, akikkel Kiss szintén erőszakoskodott. A Népszabadság információi szerint a nemi erőszak másnapján, 1961. június 5-én a három elkövető újabb lányt szemelt ki magának, de ő végül nem kívánta Kiss megbüntetését. A lap birtokába jutott 1961-es határozat szerint pedig a két eset előtt, 1960-ban Kiss társaival egy 18. évében járó lányt akart szexre kényszeríteni szintén a margitszigeti Sportuszodában.

Nem Takáts Zsuzsanna volt Kiss László első áldozata, a sportolót már korábban is felfüggesztették egy hasonló ügy miatt - derült ki a Magyar Úszó Szövetség 1961-es határozatából, amellyel a későbbi mesteredzőt egy időre kizárták a válogatottból és az ország összes uszodájából csoportos nemi erőszak-kísérlet miatt.

Kiss uszodai eltiltásához egy csoportos nemierőszak-kísérlet vezetett, amely 1960. december 30-án történt. A volt úszókapitány ezen a napon két társával szexre akart kényszeríteni egy 18. életévében járó lányt a margitszigeti Sportuszoda medencéjében. Áldozatukat körülfogták, majd fogdosni kezdtek minden testrészén, így lábát, melleit és nemi szervét is megfogták, bár részletesen nem volt tisztázható, hogy a három úszó közül a fogdosásban kinek milyen szerepe volt. Kijelentették, hogy csak akkor engedik el, ha a lány megígéri, hogy Kiss Lászlóval és két társával közösülni fog. 

A lányt végül az mentette meg, hogy az arra haladó úszómesternek odakiáltott, de Kiss és társai a víz alá nyomták. A három fiú egyike még víz alatti közösülést is ajánlott. Az úszómester megjelenésére azonban a három sportoló, így Kiss ­László is elúsztak a lány közeléből. A határozat szerint az áldozat bejelentette az esetet a sportuszoda igazgatóságának, és a szorongatott helyzetet részben az úszómester is igazolta. A bíróság szerint Kiss László és társai „magatartásuk elkövetésénél felhasználták azt a körülményt, hogy a sportuszoda külső medencéje felett a meleg víz párája oly sűrű ködöt képez, hogy a vízben alig lehet pár méternyire tájékozódni.”

A lap birtokába jutott határozatban az ügyészség azon következtetése is szerepel, hogy Takáts Zsuzsanna megerőszakolásának másnapján a három elkövető újabb lányt szemelt ki magának. Az eset ugyanott, Várszegiéknek a sportuszoda területén lévő lakásában játszódott le, ahová Takáts Zsuzsannát az előző napon Lantos becsalta. Az ügyészség vádat emelt a három úszó ellen ebben az ügyben is, de a lány utóbb nem kívánta Kiss ­László megbüntetését. A bíróság azonban nem ezért mentette fel a három vádlottat, hanem azért, mert a hölgy „ingadozó és megbízhatatlan vallomást tett”, és gyakran megváltoztatta az általa előadott történetet. Az erőszak vádja alól így végül bizonyítottság hiányában mentették fel Kisséket. A döntésben az is közrejátszhatott, hogy a lánynak előzőleg Várszegivel és Lantossal külön-külön kapcsolata volt.

Takáts Zsuzsanna, Kiss Lászlóék halottnak hitt áldozata múlt hét szombaton nyilatkozott az RTL Klub Fókusz Plusz című műsorában, amiben a nő elmondta: nem tud megbocsátani az egykori úszókapitánynak, mert soha nem kért bocsánatot, és most, 55 év után sem fogja fel, hogy mit tett. Takáts az interjúban elmondta, hogy a feljelentés másnapján elfogták a három elkövetőt és a bíróságra került az ügy, ekkor derült ki, hogy több lánnyal is hasonlóan bántak. A nő a műsorban arról is beszélt, azért állt a nyilvánosság elé, mert elege lett azokból a hazugságokból, amelyek a médiában megjelentek róla. Takáts itt Aczél Endre, Friderikusz Sándor és Gyárfás Tamás kijelentéseire is gondolhatott.

Aczél korábban Facebook-oldalán fejtette ki, hogy Kiss László és társai 1961-ben nem követtek el csoportos nemi erőszakot, csak azért lett büntetőügy, mert az állítólagos áldozat szülei nem fogadták el, hogy a lányuk „szeretett kefélni”. Már csak az újságíró kijelentéséből is arra következtetett Takáts, hogy több áldozata is volt az egykori sportolónak, itt ugyanis biztosan nem rá gondolt, mert az interjúban a nő azt is elmondta, hogy Aczél állításával szemben korábban soha nem járt a sportuszodában.

A Klubrádió beszünteti Aczél műsorának ismétlését
"A Klubrádió beszünteti a kétezres évek elején készült Aczélsodrony című sorozat további ismétlését. A méltán népszerű műsor szerkesztő-műsorvezetője, aki egyébként nyolc éve nem munkatársa a rádiónak, visszatérően olyan nyilatkozatokat tett a Kiss László ügyben, amelyek teljes mértékben ellentétesek a Klubrádió értékrendjével. E döntés közzétételével együtt a szerkesztőség az ismert és az ismeretlen áldozatokkal való szolidaritását is kinyilvánítja."

A Klubrádiótól és a Népszabadságtól is távozó újságíró az áldozat megszólalása után a Facebookon újrakezdte az asszony hibáztatását, szerinte ugyanis amit Takáts mond, tele van ellentmondásokkal. 

Az utóbbi bejegyzésben Aczél információforrásként megnevezte dr. Török Ferenc, kétszeres olimpiai bajnokot, aki a Népszavának elmondta: sosem találkozott, sosem beszélt Takács Zsuzsannával, az ügyről sem tud semmit. Amit korábban elmondott, arról kizárólag az eset után szárnyra kapott elbeszélésekből, úgynevezett „zuhanyhíradó”-ból értesült. 

A fejleményekkel kapcsolatban korábban kerestük Kiss Lászlót, de nem kívánt nyilatkozni.

MÚSZ: "már messze nem sportügy"
"A Magyar Úszó Szövetség elítél mindennemű erőszakot, attól teljes mértékben elhatárolódik, mint ahogy ezt korábban is kifejezésre juttatta. A MÚSZ osztozik mindazoknak a fájdalmában, akik bármikor is áldozatul estek ilyen cselekedeteknek. Az 1961-ben történtekről évtizedeken keresztül bármely vélemény csak hallomásokra, nem egyszer megtévesztő tájékoztatásokra épülhetett. Az elmúlt időszakban feltártak érthetően mindenkit megdöbbentettek - ez azonban már messze nem sportügy" - olvasható a MÚSZ közleményében.

Eltüntették Kiss nevét a róla elnevezett uszodáról

Törölközővel fedte el Kiss László nevét a róla el­ne­ve­zett százhalombattai uszo­dán az Együtt politikusa, Baranyi Krisztina. A csoportos nemi erőszakról szóló botrány után több ellenzéki politikus követelte, hogy a város polgármestere vonja vissza az elítélt sportvezető díszpolgári címét, és nevezzék át a létesítményt.

Elképzelhető, hogy nem vár semmilyen közvélemény-kutatásra Százhalombatta, hanem már szerdai ülésén megfoszthatja díszpolgári címétől a nemi erőszak botrány miatt Kiss Lászlót - értesült az Origo.