Publicisztika;IMF;Brexit;

2016-05-14 07:33:00

IMF-intés Londonnak

A tőzsde összeomlása, az ingatlanárak esése fenyegethet, ha Nagy-Britannia az Európai Unióból való kilépésre voksol, jósolta a brit gazdaság helyzetét értékelő éves jelentésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF).

Christine Lagarde, az IMF főigazgatója tegnap Londonban, a brit pénzügyminisztériumban tartott sajtóértekezletén osztotta a brit jegybank kormányzója, Mark Carney véleményét, amely szerint a brit gazdaság technikai recesszióba süllyedhet, ha a britek az EU elhagyását, azaz a Brexitet támogatják a június 23-ra kiírt népszavazáson.

„Megvizsgáltunk minden lehetséges szcenáriót, s nem találtunk semmiféle pozitívumot a Brexit-szavazásban” – idézte Lagarde szavait a brit Guardian. Az IMF országjelentése szerint a befektetők körében pánik törhet ki, s ez megrázkódtathatja az egész brit gazdaságot. A Valutaalap szakértőinek jóslata szerint hosszú távon is visszafogja a gazdaság növekedését, ha a kilépésre voksolnak. Az IMF főigazgatója beszámolt arról is, hogy világszerte aggodalommal követik a brit referendumot. „Nem volt olyan ország az elmúlt fél évben, ahol ne aggodalommal kérdeztek volna arról, hogy az IMF értékelése szerint milyen hatásai lesznek a Brexitnek” – mondta Lagarde. Cáfolta ugyanakkor, hogy a brit országjelentés közzétételét szándékosan időzítették volna a népszavazás elé. „Nem politikai megfontolásokból cselekszünk, az IMF nem így működik” – húzta alá a főigazgató.

Az országjelentés szerint a font hirtelen leértékelődése csak minimális ösztönzést adna az exportnak, s az ebből eredő nyereség csak részben ellensúlyozná a GDP várható visszaesését, a fogyasztás és a beruházások csökkenését. Az IMF elemzői szerint az infláció várható emelkedése is meghaladná a Bank of England által kitűzött 2 százalékos értéket. Ha a britek mégis a bennmaradás mellett döntenének, az év második felében megindulhatna a növekedés, de összességében 2016-ban így is csak 2 százalék alatti növekedést jósolnak. Csak középtávon várható, hogy elérik a 2,25 százalékot. A Bank of England szintén pesszimista értékelése szerint önmagában a Brexit lehetősége is súlyosan érinti a brit fizetőeszközt. Becslések szerint a font közelmúltbeli leértékelődését is jórészt a Brexit miatti aggodalom magyarázza. A font tavaly novemberi szárnyalása óta 9 százalékkal gyengült, s emögött legalább felerészben az EU-kilépés esetleges kockázatai állhatnak.