Boris Johnson;Brexit;

2016-05-17 07:31:00

Hajmeresztő kijelentések a Brexit-vitában

David Cameron brit kormányfő szóvivője útján közölte, nem ért egyet a volt londoni polgármester hétvégi megjegyzésével. Az Európai Unióból való kilépést propagáló tábor vezéralakja, Boris Johnson a Daily Telegraphnak adott interjúban Napóleonhoz és Hitlerhez hasonlította az EU-t, mondván, kudarcra vannak ítélve azok a próbálkozások, hogy Európát valamiféle szuperállamban egyesítsék.

„A miniszterelnök tiszteletben tartja mások véleményét, de meggyőződése, hogy Nagy-Britannia erősebb, biztonságosabb, és tehetősebb, ha tagja marad az Európai Uniónak” – mondta Cameron szóvivője. Johnson megjegyzése kiverte a biztosítékot, a legelnézőbb bírálók „bakinak, nyelvbotlásnak” titulálták a volt polgármester megjegyzését. George Osborne pénzügyminiszter azzal vádolta a kilépés pártolóit, hogy összeesküvés-elméleteket hangoztatnak, miközben a közgazdászok és a világ vezetői döntő részben egyetértenek abban, hogy a Brexit ártana az Egyesült Királyságnak. Osborne közölte, hogy a pénzügyminisztérium elemzései szerint ha a Brexit nyomán Nagy-Britannia a WTO-szabályok alapján kereskedne, 200 milliárd fonttal csökkenne éves kereskedelmi forgalma, s további 200 milliárd fontnyi tengerentúli befektetést veszítene el. A nemzetközi hitelminősítők közül a Fitch közölte, hogy a Brexit esetén felülvizsgálnák Nagy-Britannia AA+ besorolását, a Standard & Poor’s is úgy nyilatkozott, hogy a következő két évben számítani lehetne a brit gazdaság leminősítésére.

Beszállt a Brexit-kampányba a várható amerikai republikánus elnökjelölt is. Donald Trump azt mondta, ha brit lenne, ő is a kilépésre szavazna, mivel az EU nehézkes és bürokratikus. Barack Obama véleményének ellentmondva közölte azt is, hogy a brit EU-kilépés nem befolyásolná a brit-amerikai kapcsolatokat, a britek „nem kerülnének a sor végére” a jövendő kereskedelmi megállapodások megkötésekor.