Fitch Ratings;felminősítés;

2016-05-23 07:20:00

Kikerültünk a bóvliból

A három meghatározó hitelminősítő közül egy javított Magyarország osztályzatán. Ezzel javulhat az ország adósságának finanszírozhatósága. A 2012 eleje óta tartó bóvli-korszak nagyobb részt az Orbán kormány unortodox gazdaságpolitikájának köszönhető.

Londonban közölte a hírt a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő, hogy visszaemelte a befektetési ajánlású osztályzati sávba Magyarország államadós-besorolását. A közszájon csak felminősítésnek nevezett aktus nyomán a devizában kibocsátott hosszú lejáratú szuverén magyar adósságállomány osztályzata az eddigi "BB plusz" helyett immár egy fokozattal jobbra, "BBB mínusz"-ra javult, stabil kilátással. Ez az osztályzat tulajdonképpen a befektetésre ajánlott kategória alapszintje.

Mondhatni ezzel megtört a jég, mivel a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül egynél már befektetési ajánlású államadós-besorolást ért el Magyarország. A másik két cég, a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service egyelőre a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó - "BB plusz", illetve "Ba1" - besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot, de a Moody's magyar osztályzatának kilátása pozitív, ami felminősítés lehetőségére utal. Az úgynevezett konzervatív befektetési politikát folytató intézményi befektetők azonban csak akkor jelennek meg a magyar állampapírpiacon, ha legalább még egy kedvező hitelminősítői, a Fitch-éhez hasonló döntés születik. Addig számukra a mostani döntés csupán jelzésértékű.

Sokatmondó a Fitch Ratings döntéséhez fűzött indoklás, amelyből kitűnik, hogy a javuló államháztartási folyamatok, a csökkenő államadósság, a kedvező külső egyensúlyi mérleg és a bankszektor javuló helyzete alapján, valamint az uniós forrásoknak köszönhetően sorolta befektetésre ajánlott kategóriába a magyar államadósságot A devizaadósság a teljes államadósságon belül jelenleg 28 százalék a 2011-ben mért 49 százalék helyett, a nem rezidens befektetők kezén lévő forintadósság-eszközök aránya pedig 23 százalékra csökkent a 2012-ben elért 40 százalékról - áll a Fitch pénteki elemzésében.

A felminősítés tényezői között szerepel a Fitch indoklása szerint az is, hogy a feszesebb költségvetési politika révén fokozatosan csökkenhet az államadósság-ráta. 2011-ben 80,8 százalékon tetőzött a tartozás, 2015 végén a bruttó államadósság-ráta a hazai össztermék 75,3 százalékán állt, ezt 2017-re 73,2 százalékra várják a Fitch elemzői. A hitelminősítő szerint középtávon is az adósságráta lassú további csökkenése várható, 2022-re 67 százalékos rátát valószínűsít.

A hitelminősítő kiemeli, hogy a GDP-arányos államháztartási deficit tavaly 1,9 százalékra csökkent az előző évi 2,3 százalékról, elsősorban az erőteljesen növekvő bevételek miatt, tükrözve a javuló gazdasági kondíciókat. A Fitch várakozása szerint a deficit az idén jórészt megegyezik majd a tavalyival, jövőre pedig a GDP-érték 2,5 százalékára emelkedik. A hitelminősítő szerint az nem valószínű, hogy 2019-re - a középtávú célkitűzésnek megfelelően - Magyarország 1,5 százalékra tudja csökkenteni a strukturális deficitet.

Kormányzati körökből a múlt hét közepén még olyan információk szivárogtak ki, hogy nem várnak felminősítést, sőt nem is lenne szerencsés egy ilyen döntés után várható forinterősödés. Amint azonban a Fitch javított az ország államadós-besorolásán, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter sietett üdvözölni a döntést és kijelentette: a felminősítés is bizonyítja, hogy a magyar gazdaság átalakítása sikeres volt, a magyar reformok működnek. A miniszter szombati tájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta: a következő egy-másfél évben akár a 40-60 milliárd forintot is elérheti a megtakarítás a magyar államadósság-piacon a hozamcsökkenés hatására, ha egy másik hitelminősítő is felminősíti a magyar államadós-besorolást.

A miniszter úgy látja, piaci szempontból már rég befektetésre ajánlott kategóriában volt az ország. Amikor a hosszú lejáratú állampapírok hozamai lényegében kedvezőbbek, mint a három fokozattal a magyar besorolás felett lévő Lengyelország hozamai, akkor "nincs miről beszélni" - fogalmazott. Az adósság megújításánál mindenképpen fontos, mit mondanak a hitelminősítők - jegyezte meg.

A Bloomberg hírügynökség szerint a felminősítésnél az is számított, hogy Orbán Viktor visszakozni látszik olyan intézkedésektől, amelyek folytán az ország öt évvel ezelőtt elvesztette a befektetésre ajánlott státuszt. A megváltozott minősítéssel a térségben Romániával, Bulgáriával és Oroszországgal vagyunk egy sorban.

Az MSZP kormányzása idején Magyarország végig befektetői kategóriában volt - reagált a szocialista párt szombaton a felminősítés hírére, hozzátéve, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök kiszámíthatatlan gazdaságpolitikája miatt került a bóvli kategóriába az ország. Az ország mindezért "óriási" árat fizetett, hisz ma már több mint négymillió magyar ember él a létminimum alatt - írták közleményükben. Burány Sándor, a költségvetési bizottság szocialista elnöke úgy fogalmazott, "hogy Orbán Viktor is értse: miért kellene annak örülni, hogy Magyarország, amely 2010-ben gazdasági értelemben az első osztályban játszott, most 6 évvel később feljutott a harmadosztályba".

Nem volt váratlan döntés
Nem lepte meg az elemzőket a Fitch Ratings lépése. Szerintük a döntés az elmúlt évek makrogazdasági eredményeit tükrözi. Virovácz Péter, az ING makroelemzője szerint a felminősítés már régóta esedékes volt, a csökkenő adósságráta, a stabil költségvetési politika és mindenekelőtt az ország külső sérülékenységének jelentős csökkenése meggyőzte a hitelminősítőt arról, hogy Magyarország befektetésre ajánlott kategóriába kerüljön.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint annak ellenére, hogy kedvezőtlen hatással van az államháztartási hiányra és az államadósság pályájára a költségvetési fegyelem idei és jövő évre tervezett lazítása, ennek mértéke nem túlzottan jelentős, és hatását részben ellensúlyozza a keresletélénkítő politika eredményeként várható gazdasági növekedési többlet. A döntés hatással van a forint árfolyamára is, az euróval szemben a forint visszatérhet a 315 alatti tartományba - vélte az elemző.