Európai Unió;Törökország;Erdogan;

2016-05-23 07:33:00

Ankara kijátssza az uniós egyezményt

Az Európai Unióban meglehetősen dühösen vették tudomásul, hogy Törökország az Unióval kötött megállapodás ellenére nem engedi az EU-ba a magasan kvalifikált személyeket. A Der Spiegel közlése szerint több uniós tagország panaszkodott arra, hogy Törökországból igen sok rossz egészségi állapotú, vagy alacsonyan kvalifikált személy érkezik. Egybehangzó német, holland és luxemburgi közlések szerint nem egyszer fordult elő, hogy Ankara az utolsó pillanatban dönt úgy, hogy mégsem engedélyezi az adott személy EU-ba való utazását – írja a Spiegel. 

A legtöbb esetben olyan családokról van szó, amelyekben a családfő jól képzett mérnök, orvos, vagy szakmunkás. Törökország az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságát hivatalosan is értesítette arról, hogy a megállapodás nem érvényes a szíriai akadémikusokra. Az egyezség értelmében ugyanis az EU visszaküldhet Törökországba egy menekültet, cserében azonban felvesz egy szíriai migránst.

A megállapodásban az EU olyan különleges jogköröket biztosított a törökök számára, amelyek teljesen szokatlanoknak nevezhetőek. Normális esetben az UNHCR-nek kellene döntenie arról, hogy kiket érinthet a program, ez esetben azonban Törökországot illeti meg a választás joga.

Angela Merkel kancellár a nehézségek ellenére továbbra is számít Törökországra a menekültválság megoldása kapcsán. „Ha nehézségek merülnek fel, megpróbálom áthidalni ezeket, vagy más utakat keresünk” – hangoztatta a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak adott interjújában. A kancellár tegnap rövid isztambuli látogatáson vett részt, s megjelent az ENSZ segélyezési konferenciáján, amelyen arról tanácskoztak, hogyan lehetne jobban koordinálni a 125 millió emberben szánt segélyt. Merkel ma találkozik Recep Tayyip Erdogan török elnökkel.

Horst Seehofer, a keresztényszocialista CSU elnöke továbbra sem nagy híve a török megállapodásnak. Szerinte ezzel Merkel "zsarolhatóvá vált".