terrorveszély;Franciaország;labdarúgó Európa-bajnokság;

2016-05-25 07:50:00

Terrortól tartanak az Eb idején

Egyelőre nem működik tökéletesen az a biztonsági rendszer, amelyet a francia hatóságok kívánnak működtetni a labdarúgó Európa-bajnokság során. A hétvégi Francia Kupa döntőjének helyszínére, a Stade de France-ba több tiltott objektumot, köztük füstbombákat is a lelátóra sikerült juttatnia néhány szurkolónak. A biztonsági erők ilyen kihagyása akár végzetes is lehet az Eb ideje alatt.

Bízvást állíthatjuk, biztonsági szempontból még egyetlen labdarúgó Európa-bajnokság sem állította olyan nehéz kihívás elé a biztonsági erőket, mint az alig több mint két hét múlva megkezdődő franciaországi. A tavaly november 13-án Párizsban végrehajtott merényletsorozat során, amelyben 130 személy vesztette életét, az Iszlám Állam (ISIS) terroristái egyebek mellett a Stade de France stadiont akarták célba venni, ám a biztonságiak éberségének köszönhetően sikerült elkerülni a még nagyobb tragédiát, s a robbanószerkezeteket még a stadionon kívül léptették működésbe.

Most azonban egy sor helyszínen kellene gondoskodni a teljes biztonságról. „Jelenleg kétségkívül Franciaország a legfenyegetettebb állam” – ismerte el Partick Calvar, a francia belföldi titkosszolgálat, a DGSI vezetője a minap. A szervezők az egy hónapig tartó viadal alatt 10 millió szurkolóra számítanak, közük 2,5 millióan juthatnak el a stadionokba, a többiek a drukkerek számára felállított zónákban, a kivetítők előtt szoríthatnak kedvenceik sikeréért. Bár az országban meghosszabbították a még a tavalyi merényleteket követően elrendelt rendkívüli állapotot, ez önmagában még nem garancia arra, hogy sikerül kiszűrni a potenciális bűnelkövetőket. Arra azonban lehetőséget ad, hogy a rendőri egységek mellett 10 ezer katona is ügylejen a rendre.

A stadionok, edzőpályák, illetve a csapatokat elszállásoló hotelek biztonságáért az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) felel. Összesen 34 millió eurót különítettek el erre a célra. Drónelhárító rendszert is kialakítottak, így nem lehet a pályák fölé irányítani ezeket a repülő szerkezeteket. A szurkolói zónák, a repülőterek, a pályaudvarok, illetve a vasút biztonságát a francia államnak kell szavatolnia. A kormányzat munkáját a biztonságvédelmi vállalatok segítik.

A biztonsági zónák védelme ígérkezik a legnehezebb feladatnak. Ezek a kisebb városokban 12 ezer, a nagyobbakban 20 ezer, az Eiffel-torony lábánál lévő pedig 92 ezer néző befogadására képesek. Marseille-ben, a Prado Strandra 80 ezer, Bordeaux-ban pedig a Place des Quinconces térre 62 ezer nézőt várnak. A párizsi terület mérete 130 ezer négyzetméter.

A legnagyobb gondot az jelenti, hogy nincs elég ember a biztonság szavatolására. A legideálisabb az lenne, ha száz emberre egy tudna odafigyelni. Ettől azonban még igen távol vannak a szervezők. Az Eiffel-torony tövében mindössze 350 tagú biztonsági személyzet ügyel a rendre. Valójában háromszor ennyi emberre lenne szükség ahhoz, hogy a 90 ezer néző közül ki tudják szűrni a potenciális terroristákat.

A biztonsági rendszer sem működik egyelőre rendeltetésszerűen. A Stade de France rendszerének főpróbáját múlt szombaton, a Francia Kupa fináléjában tartották. (A találkozót a bajnok Paris Saint-Germain nyerte meg 4-2-re a Marseille ellen.) A Seine-Saint-Denis-i körzet prefektusa, Philippe Galli elismerte, hogy a rendszer bizonyos tekintetben még nem tökéletes. A megerősített ellenőrzés ellenére ugyanis néhány szurkolónak sikerült tiltott tárgyakat, köztük füstbombákat a lelátóra csempészni. „Ez pedig arra utal, hogy a motozásokat nem hajtották végre kellő alapossággal” – fejtette ki Galli az Europe 1 rádiónak. Hozzátette, ezeket a problémákat mindenképpen orvosolják az Európa-bajnoki küzdelmek megkezdéséig. A Stade de France-ban rendezik meg a június 10-én esedékes első mérkőzést, valamint a finálét.

Az már most nyilvánvaló, hogy időben kell odamenni a meccsekre, mert igen hosszú várakozási időre kell számítani a stadionok előtt. Hétvégén például csak négy helyen engedték át a szurkolókat, s kígyózó sorok alakultak ki. Nem is csoda, hiszen egy személyt háromszor ellenőriztek. Az Eb-n a stadionok körül embermagasságú kerítéseket létesítenek.