Publicisztika;Jobbik-Konzervatívok;Vona Gábor;

2016-05-30 07:03:00

Vona kigolyózta saját ellenzékét

Nem lesz és nem is lehet botrány - hűtötte le a kedélyeket tegnap a Jobbik kongresszusára érkezve Novák Előd. Miután a párt alelnöke saját bevallása szerint méltósággal elfogadta, hogy félreállítják és Hegedűs Lórántné is bejelentette, nem nem indul az alelnökségért tudható volt, hogy Vona Gábor megnyerte hatalmi játszmáját. A pártelnök Volner János javára lemondott a frakcióvezetésről, ami a küldötteket meglepte, a bennfenteseket viszont nem. "Ha kell radikális vagyok, ha kell néppárti vagyok, átgondoltan döntök" - fogalmazott Fülöp Erik, Tiszavasvári polgármestere. Ez volt a kongresszus talán legjellemzőbb mondata.

Véget ért a leszámolás a Jobbikban, a tisztújító kongresszus tegnap két évre ismét Vona Gábort választotta pártelnöknek és az ő emberei lettek az alelnökök. Az utóbbi hetek belső csatái azért kissé elhasználták a politikust, így csupán a küldöttek 79 százaléka szavazott bizalmat a régi-új elnöknek. Bár 479-en mondtak igent a folytatásra, 116-an úgy gondolták, Vonának át kellene adnia hatalmát. Pedig a tisztújítás előtt a jobbikos szervezetek 93 százalékkal támogatta Vona újraválasztását. "Amennyiben a kongresszus elnökké választ, nekem nem az a dolgom és nem az a felelősségem, hogy itt mindenki jól érezze magát, a Jobbik nem egy rekreációs központ" - üzente beszédében azoknak, akik kételkednek benne. Mindenkit azzal nyugtatott, minden lehetséges forgatókönyvet végiggondolt és arra jutott, ha a párt céljait megtartják, a stratégián nyugodtan lehet változtatni. Nem hagyott kétséget afelől, hogy kormányzásra készül, sőt állította, vagy ők váltják le a Fideszt, vagy senki.

Vona alelnökei
Ahogy Vona akarta, alelnök lett Bana Tibor, Gyüre Csaba, Kepli Lajos, Murányi Levente, Janiczak Dávid, Fülöp Erik, Sneider Tamás, Toroczkai László, Z. Kárpát Dániel és Volner János.

"Nektek kell történelmet írni. Hogy ez főszerep vagy epizódszerep lesz-e, az rajtatok, rajtunk áll" - fogalmazott. Vona szerint ahhoz, hogy kormányzóképes legyen a Jobbik hitre, fegyelemre, profizmusra van szükség. Az elsővel nincs baj, az utóbbi kettőt viszont erősíteni kell. Ki tudja miért, a pártelnök odaszúrt az addigra már visszavonulót fújt ellenfeleinek amikor összeráncolt szemöldökkel közölte, hetvenkedőkkel, sértődékenyekkel csak bukni lehet. Vona megválasztása előtt kiadta a jelszót, kormányprogramot kell készíteni, az erre megalakuló bizottság munkáját pedig személyesen fogja irányítani. Tisztázni kell a párt eszmeiségét, strukturális reformra van szükség és meg kell erősíteni a politikai kommunikációt. Miután ő maga a választási felkészülésre akar koncentrálni, Volner János javára lemond a parlamenti frakció vezetéséről.

Egy nemzetközi szervezet megvizsgálta a 35 év alatti fiatalok preferenciáit, az eredmény pedig azt mutatja, hogy 53 százalékuk jobbikos. A rendszerváltás óta nem létezett olyan politikai közösség, amelyben ennyire bíztak volna a fiatalok - jelentette a kongresszusnak Vona. "Remélem érti mindenki, miért beszélek 3 éve néppártosodásról" - közölte. A pártelnök szónoklatát, akár az alelnökjelöltek kortesbeszédeit az Alfahíren, illetve internetes N1 TV-n lehetett követni, a zárt kongresszus helyszínéről más nem tudósíthatott. Vona a választás eredményének ismeretében Facebook-oldalán megköszönte a bizalmat, amit meg fog hálálni.

Fidesz: kaotikus a Jobbik
Vona tegnapi beszédében elismerte, hogy a Jobbik kaotikusan és rosszul működő párt - reagált a kongresszuson elhangzottakra a Fidesz. "Attól, hogy Vona Gábor tisztújítás ürügyén megkeveri a lapokat, az még ugyanaz a pakli kártya marad!" - írták. A kormánypárt szerint erre utal, hogy a Jobbik elnöke a frakció vezetésére sem talált "alkalmasabb jelöltet, mint az áfacsalásban érintett, közismerten fantomcéges-cégtemetős Volner Jánost".

"Adjon az Isten!" - kezdte alelnökjelölti kortesbeszédét Volner, mire a közönség "Szebb jövőt!" kiáltással válaszolt. "Így köszönnek a radikálisok és most már a néppártiak is" - jegyezte meg a politikus, amin a közönség jót derült. A majdani frakcióvezető hamisnak tartja a radikális-néppárti ellentétet, neki soha semmit nem kellett változtatnia stílusán, mindig igyekezett úgy fogalmazni, hogy ne csak a radikálisokat, hanem az összes magyar embert megszólítsa. Toroczkai László azzal lelkesített, hogy a "nemzeti radikalizmus zászlóshajója, a Jobbik az utolsó remény", és nemcsak Magyarországé, de Európáé is. "Ha kell radikális vagyok, ha kell néppárti vagyok, átgondoltan döntök". Ez már Fülöp Erik, Tiszavasvári polgármesterének szlogenje, akit szintén Vona embereként választottak meg tegnap a párt alelnökének. A cukiság csak Z. Kárpát Dániel beszédében került elő tegnap, amikor az alelnök közölte, "egy utolsó esély kapujában állunk, nem tudok azzal vitatkozni, hogy elég cuki-e a fejem hozzá".

Mirkóczki Ádám szóvivő szerint a kongresszusi küldöttek döntő hányadát meglepte, hogy Vona lemond a frakcióvezetői posztról a képviselőket azonban kevésbé, mert korábban már felmerült a kérdés. Bennfentesek szerint viszont a pártelnök az egyre erősebb Volnert akarja ezzel "kifizetni". Novák Előd, aki saját bevallása szerint tegnapra méltósággal elfogadta, hogy nem szólalhat fel és nem is kerül fel a szavazólapra, vagyis félreáll, a tisztújításra érkezve figyelmeztetett, a Volnerre leadott toronymagasan legtöbb alelnöki jelölésen el kell gondolkodnia a pártelnöknek. A most parkolópályára tett politikus, aki az utóbbi napokban kiteregette a Jobbik belső ügyeit, a kongresszus kezdete előtt újságíróknak "felbolydult" tagságról beszélt és megbékélést sürgetett.

Hegedűs Lorántné, aki Vona tiltása ellenére összegyűjtötte az alelnöki induláshoz szükséges ajánlásokat, már pénteken bejelentette, eláll szándékától. Facebook-oldalán ezt azzal indokolta, hogy a pártelnök megszüntette szerződéses jogviszonyát "a szektás irányultságú tradicionalisták vezetőjével", ezért alelnökjelölti szerepvállalása okafogyottá vált. Hegedűsné szerint a jobbikosok jelentős része az ő elnökségi tagságában látta annak legfőbb biztosítékát, "hogy habsburgiánus történelemhamisítás nem torzíthatja el és nem áshatja alá nemzeti radikális" elkötelezettségüket, Vona döntése viszont garancia minderre.