Demján Sándor;

2016-06-14 16:35:00

Demján Sándor összehívta a takarékokat

A Népszava információi szerint első kézből tájékozódhatnak a Demján Sándor és Orbán Viktor között lezajlott mintegy egyórás megbeszélés részleteiről a takarékszövetkezetek vezetői csütörtökön. 

Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke és a miniszterelnök hétfői találkozóját időszerűvé tette Demján Sándor korábbi, a takarékszövetkezeti integráció helyzetét kifogásoló, Orbán Viktornak címzett levele. A beszélgetés fő témája - mint Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke elmondta - a takarékszövetkezetek helyzete volt, ám ennél több egyelőre nem szivárgott ki. Csütörtökön az "Országos Takarékszövetkezeti Szövetkezetek elnökségének elnöki fórumát" követően Demján Sándor sajtótájékoztatót is tart, ahol vélhetően többet elárul az új helyzetről, a szövetkezeti integráció várható jövőjéről. 

A múlt héten rapid módon elfogadott törvénymódosítással ugyanis új helyzet állt elő az pénzintézeti csoport életében. Az integrációs törvény friss változata megerősíti a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetét (SZHISZ), és hátrébb sorolja a Takarékbankot, amelyben közvetetten jelentős tulajdoni részesedése van a Spéder Zoltán vezette és meghatározó részben tulajdonolt FHB Jelzálogbanknak. Egyre nyilvánvalóbb, hogy az FHB-elnök befolyásának gyengítése a kormányzati cél, ám az okokról még csak pletykák keringenek. 

Kormányzati és Fidesz-körök a Spéder ellenes összehangolt támadást a 444.hu-nak úgy magyarázták, hogy Spédernek csak a - takarékszövetkezetekből, a Takarékbankból, a postából, valamint a Magyar Fejlesztési Bankból álló - rendszer kiépítésére adtak megbízást, arra nem, hogy ezen keresztül a saját érdekeltségeit konszolidálja pénzügyileg és betonozza be az irányítói szerepbe. Mint ismert, az új félállami konglomerátum tagjainak vezetésével Spéder közeli munkatársait bízta meg, és az építkezést egy idő után sem az érintett minisztériumok, sem a jegybank nem tudták ellenőrizni, ami szintén zavarta a komoly állami eszközöket rendelkezésre bocsátó kormányzatot.

Az internetes lap ennél prózaibb magyarázatot is talált: Matolcsy György jegybankelnök a Balog Ádám, volt jegybanki alelnök által vezetett MKB-t szeretné a takarékszövetkezetek központi bankjaként látni, és útjában volt a megerősödő FHB. Mindezeket a találgatásokat színesíti Spéder médiabirodalma elleni támadás is, az interneten erős médiumokat (Index, Portfolió, Napi.hu) állítólag a szintén kormányközeli Habony Árpád szeretné megszerezni magának.