egészségügy;kórház;

2016-06-16 07:04:00

70 milliárdra nőhet a kórházak adóssága

Hamarosan eléri a kórházak tartozása a tavalyi konszolidáció mértékét - erősítette meg a Népszavának az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének (ETOSZ) igazgatója.

Holchacker Péter szerint az adósság év végére ismét meghaladja a 60-70 milliárd forintot. Jelenleg azonban nincs tárgyalás a beszállítók és az egészségügyi államtitkárság vagy az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) között az adósságrendezésről, de amikor a szervezet megpróbálta kikérni a tárcától a tavalyi konszolidációról készült beszámolót, a minisztérium arra hivatkozva tagadta meg a dokumentum átadását, hogy az döntés előkészítő anyagnak minősül. Az ETOSZ elnöke ebből azt a következtetést vonja le, hogy valakik mégis tárgyalnak a kérdésről.

Az egészségbiztosító felszámolása a beszállítók szerint elvileg nem hátráltatja az egyes kórházi beavatkozások valós értéken történő elszámolásának előkészítését, amiről több konferencián is említést tett Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkár, bár részletek ezzel a munkával kapcsolatban sem szivárogtak ki a minisztériumból. Egy biztos - jelentette ki Holchacker Péter -, minket nem hívtak ilyen egyeztetésre. Márpedig a 2007 óta változatlan elszámolási pontok reálértéke egyharmadával csökkent, ezt a kieső részt pedig a beszállítók finanszírozzák hosszabb-rövidebb ideig az állami kórházaknak. A szakember azért tartaná fontosnak a kódkarbantartásnak nevezett munka megkezdését, mert e nélkül nem tűnnek el a tartozások, a kancellária-rendszer bevezetésétől is legfeljebb 10 százalékos megtakarítás várható. A bizonytalanságok sora miatt a beszállítók léptek: bankokkal együttműködve olyan faktorálási modellt dolgoztak ki, amelyben a cégekkel szemben összegyűlő tartozás pénzügyi adóssággá alakul, a pénzintézet "megveszi" a kórházi tartozást, így később az állam a banknak fizet, amikor tud. A beszállítók így teljesíteni tudják a kórházak további megrendeléseit is, vagyis zavartalan maradhat az ellátás.