oktatás;Klik;

2016-06-20 07:02:00

Nem működik az oktatási rendszer

Amíg a központosított logika nem szűnik meg, addig teljesen mindegy, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot (Klik) hányfelé darabolják, a rendszer továbbra sem lesz működőképes - jelentette ki Kunhalmi Ágnes. A szocialista politikus jelezte, a jövő évi költségvetésben még nincs benne az "59 Klik" létrehozása, és az, hogy jövő év elején már működtetni akarják a kisebb tankerületi központokat. Mindez azt mutatja, hogy rohamtempóban, fejetlenül, szakmai koncepció és hatástanulmányok nélkül vágott bele a kormány az átalakításba.

Az MSZP szerint hiba az is, hogy az önkormányzatokat megfosztották az oktatás igazgatásától, a totális államosításból problémák lesznek - vélekedett Kunhalmi, hozzátéve: létezik az "arany középút", van olyan "okos rendszer", ahol az állam és az önkormányzatok képesek együtt igazgatni az iskolákat. Kunhalmi a tankönyvekről is beszélt, szerinte újra kell alkotni a piaci alapú tankönyvfejlesztést, el kellene felejteni a központosított tankönyveket, továbbá a digitális tartalomfejlesztésre kellene áttérni az iskolákban. A rövidített tanórák kapcsán a párt budapesti elnöke úgy vélte: a 30 perces órákat az alsó évfolyam első és második osztályában már régóta alkalmazzák a pedagógusok, így a Fidesz "lerágott gumicsontként próbálja ezt a módszert újdonságként eladni".

A Klik, a centralizált oktatási rendszer nem működik, és ennek kárát leginkább a diákok és a pedagógusok látják - tette egyértelművé Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselője is még szombaton. A kormány azzal, hogy a maradék jogokat is elvonja az önkormányzatoktól, az oktatás "totális államosítására" törekszik, és ez szembe megy mindazzal, amit a modern európai tapasztalatok mutatnak - fogalmazott. Egyébként a DK sincs kibékülve a kormányzati oktatáspolitikával, sőt, egyenesen "válsághelyzetnek" minősítették a jelenlegi állapotokat, de hárompontos tervükkel készek megmenteni azt. Niedermüller felszólította a miniszterelnököt, hogy váltsa le Balog Zoltán emberi erőforrás minisztert és Palkovics László oktatási államtitkárt, mivel "tökéletesen alkalmatlanok". A DK-s terv második pontja, hogy olyan oktatásért felelős minisztert nevezzenek ki, aki szakmailag kompetens és megvan a politikai bátorsága ahhoz, hogy új, európai alapokra helyezze az oktatási rendszert. Harmadik pontként pedig azt jelölte meg az ellenzéki politikus, hogy az új miniszter tárgyaljon az érdekvédelmi szervezetekkel, a pedagógus szakszervezetekkel, a Tanítanék mozgalommal és a demokratikus ellenzékkel a nemzeti konszenzus kialakításáról. Jelezte: pártja szerint, ha Orbán Viktor miniszterelnök cinikusan csak nevet a javaslaton, az mutatja, hogy "nem képes már kormányozni", annyira elborítják a korrupciós ügyek.

A kormány nem, a Fidesz-frakció pedig csak cinikusan reagált az ellenzéki javaslatokra, noha az átszervezéssel nem csak a baloldali pártoknak vannak problémáik, hiszen mint megírtuk: Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint például az állami intézményfenntartás átszervezésével a lényeg továbbra sem változik, csak ezentúl is központi lesz az irányítás és a finanszírozás a közoktatásban.