Törökország;diploma;Erdogan;

2016-06-21 07:32:00

Nincs egyetemi diplomája Erdogannak?

A török elnöknek az alkotmány 101-es paragrafusa szerint a következő feltételeket kell teljesíteni: negyven évesnél idősebbnek kell lennie, illetve legalább négyéves felsőoktatási képzésben kell részesülnie. Erdogan ez utóbbi kritériumot nem teljesíti – állítja az Udiver, azaz a török felsőoktatási professzorok szövetsége. A testület úgy véli, hogy Erdogannak egyetemi diplomája sincs, mert mindössze „két-három év után” lezárta egyetemi tanulmányait.

Idris Baluken, az ellenzéki, kurdbarát HDP egyik parlamenti képviselője ezért nyolc kérdést intézett a parlamentben az oktatási miniszterhez. A honatya magyarázatot követel arra, miként fordulhat elő, hogy a választási bizottság azt igazolta: a török elnök 1981-ben kapott diplomát, miközben az általa látogatott Marmara Egyetemet csak egy évvel később, 1982-ben alapították, s 1983-ban ismerték el felsőoktatási intézményként.

A török elnök hivatalos életrajza szerint 1981-ben diplomázott az intézmény gazdasági karán. Az adatok szerint négy évig volt az egyetem hallgatója. Előzőleg az Imam-Hatip Iskola növendéke volt.

Az életrajzában tapasztalható sajátos anomáliák miatt Ömer Faruk Eminagaoglu egykori államügyész panaszt nyújtott be a választási bizottságnál. Meglátása szerint mivel az elnök nem teljesíti az államfői kritériumokat, ezért meg kell fosztani tisztségétől, s deklarálni is kell, hogy nem választható meg államfőnek. Annak a véleményének is hangot adott, hogy okirathamisítás is történhetett.

A kormányoldalon természetesen óriási a felháborodás az előterjesztés kapcsán. Nurettin Cankli miniszterelnök-helyettes szerint „alantas támadás” célpontjává vált az elnök. Állítása szerint az államfő egyetemi diplomáját már „számos alkalommal” a nyilvánosság elé tárták és „semmiféle kérdőjel sem merült fel a dokumentummal kapcsolatban”. Erdogan szóvivője láthatóan felháborodottan utasította vissza a vádakat. Feltéve a költői kérdést, kifejtette, „akkor most az a cél, hogy tízmillió másolatot készítsünk a diplomából, csak hogy véget vessünk ezeknek a találgatásoknak?”

Tényleg ennyire mindenki számára nyitott könyv Erdogan diplomája? A helyzet azért nem ilyen egyszerű. 2014-ben, az elnökválasztás idején a Márvány Egyetem rektora, aki mellesleg Erdogan osztálytársa volt, tényleg nyilvánosságra hozott egy fényképfelvételt, amely állítólag bizonyította, hogy az elnök elvégezte az egyetemet. Csakhogy az eredeti példányt senki sem láthatta.

Az AKP kormánypárthoz közel álló választási bizottság mindenesetre nem teketóriázott sokat, elutasította a volt főügyész (jelenleg egy ügyvéd egylet elnöke) beadványát. Magyarázat nincs, de nem is várható, mivel a teljes igazságszolgáltatás ki van téve a hatalom önkényének.

Erdogan egyébként szinte csúcstartó, már ami tiszteletbeli doktori címeit illeti: már 44 ilyen elismerést gyűjtött be a világban, a legutóbbira Uganda fővárosában, Kampalában tett szert. A felsőoktatásban dolgozókat azonban nem győzi meg ezekkel a nem éppen szakmai tudásáért osztogatott dokumentumaival. A professzorok tiltakoztak a török hadsereg kurdok elleni fellépése miatt, amire az államfő azt közölte, nem érdekli, mit mondanak ezek az „áltudósok, akik terroristákkal játszanak össze”.