Brexit;

2016-06-24 22:20:00

Nagy-Britannia hátat fordít Európának

Nagy-Britannia megdöbbentette a világot: a britek jelentős többséggel az Európai Unióból való kilépésre voksoltak a csütörtöki népszavazáson. A Brexitre több mint 17 millió, a bennmaradásra több mint 16 millió voksot adtak le, 52 százalékot szereztek a kilépés, 48 százalékot a bennmaradás hívei. Az eredmény megrengetheti a brit gazdaságot, az Egyesült Királyság széteséséhez vezethet, de dominóhatást indíthat el az Európai Unió más államaiban is. Nem kizárt, hogy még karácsony előtt új parlamenti választást írnak ki.

A brit font minden idők legnagyobb zuhanását élte át, több mint 10 százalékkal esett vissza, 31 éves mélypontra zuhant a Brexit győzelmének hírére, a FTSE tőzsdeindex 7 százalékot esett tőzsdenyitáskor. A Bank of England vezetése a piacok megnyugtatására közleményt adott ki. Később Mark Carney, a jegybank elnöke is nyilatkozott: minden szükséges intézkedést megtesznek a stabilitás biztosítására.

Elsőként az EU-ellenes UKIP-vezér szólalt meg: Nigel Farage csütörtök este még vereségre számított, péntek hajnalban azonban már diadalt ült. Elérkezett Nagy-Britannia függetlenségének napja, mondta Farage, aki lemondásra szólította fel a konzervatív kormányfőt. Csütörtökön este 84 tory képviselő ugyanakkor nyílt levélben kérte maradásra David Cameront. Köztük volt a Leave-kampány két kormánypárti frontembere, Boris Johnson volt londoni polgármester és Michael Gove igazságügyi miniszter. Több mint 60 euroszkeptikus tory honatya ugyanakkor nem írta alá a levelet, ez a létszám éppen elegendő lehetett volna ahhoz, hogy kikényszerítsék a kormányfő lemondását. A kilépés párti Liam Fox, volt védelmi miniszter a Sky News-nak nyilatkozva maradásra hívta fel Cameront, mivel szerinte olyan viharos időszakra lehet számítani, hogy Nagy-Britannia nem engedheti meg, hogy „betanuló” miniszterelnöke legyen.

Noha a voksolás napján készített YouGov-felmérés még a bennmaradás híveinek győzelmét jósolta, s a közvélemény-kutatás hírére erősödött a font és felmentek a tőzsdeindexek, már a szavazatszámlálás kezdetén látszott, hogy a kilépés pártiak a vártnál nagyobb arányban vezetnek olyan térségekben is, amelyeket az EU-tagság biztos támogatóinak gondoltak. Brit helyi idő szerint hajnali öt előtt először a BBC jelentette, hogy a Brexit-párt megnyerte a népszavazást, majd az ITV kereskedelmi tévé is kihirdette, hogy már nem számítanak a végeredmény megfordulására. A részvételi arány 72 százalékos volt, igen magas, így nagyon nehéz lenne megkérdőjelezni, hogy a választók egyértelmű döntést hoztak.

Jenny Watson, a brit választási bizottság elnöke Manchesterben tette közzé a végeredményt, a referendumon 33,6 millióan voksoltak, a kilépésre 17,4 millió, a bennmaradásra 16,1 millió szavazatot adtak le. Míg a skótok 62 százalékban az EU-tagság mellett foglaltak állást, Wales lakói – az előrejelzések ellenére - nagy többségben a kilépésre szavaztak. A bennmaradást pártolta Észak-Írország is, 55 százalék a maradásra, 44 az unió elhagyására voksolt. A legmagasabb arányban, 95 százalékban, Gibraltár lakosai foglaltak állást az EU-tagság mellett. Noha a brit főváros, London és számos nagyváros, kiváltképp az egyetemi városok nagy többséggel a Brexit ellen voksoltak, nem tudták ellensúlyozni az általános trendet. Észak-, Kelet- és Közép-Anglia döntően a kilépésre szavazott. A lemaradó gazdasági térségekben a választók az EU-t teszik meg bűnbaknak hátrányos helyzetükért, még akkor is, ha éppenséggel nagymértékben támaszkodnak az uniós támogatásokra. A legnagyobb hatása ugyanakkor kétségkívül a bevándorlók és vendégmunkások elleni gyűlöletkampánynak volt. Sokan elhitték a Leave kampány állítását, hogy a kilépés után több pénz jut a brit egészségügyi rendszerre. A magas részvételi arány, a Brexitre leadott, egymillióval több szavazat egyértelművé tette a népszavazás kimenetelét.

David Cameronnak így nemigen maradt más választása, mint bejelenteni a lemondását. Péntek reggel közölte: legkésőbb októberre új miniszterelnöke lesz Nagy-Britanniának.

A brit kormányfő a Downing Street 10. előtt mondott beszédében gratulált a Leave kampánynak. Hangsúlyozta, hogy a brit választók világos döntést hoztak, amelyet tiszteletben kell tartani. A piacok megnyugtatására kijelentette: a brit gazdaság szilárd alapokon áll. A brit kilépés hosszadalmas tárgyalásokat igényel, ez pedig erős, határozott, elkötelezett vezetést kíván, húzta alá. Határozott véleménye volt, hogy Nagy-Britannia erősebb lenne az Európai Unión belül, mindent beleadott a kampányba, de a brit közvélemény másik utat választott, ezért új vezetésre van szükség. Cameron úgy véli, ha nem is a következő napokban vagy hónapokban, de legkésőbb októberig, a tory pártkonferenciáig új kormányfőt kell választani a Konzervatív Pártnak.

Cameron tegnap tájékoztatta döntéséről II. Erzsébetet. Nyilatkozatában közölte azt is, hogy már a következő miniszterelnök hozza meg a döntést az EU- kilépési folyamat hivatalos elindításáról. Megremegett a hangja, amikor végül megjegyezte, megtiszteltetés volt Nagy-Britannia kormányfőjeként szolgálni. Mellette állt könnyező felesége, Samantha Cameron.

Méltatta Cameron miniszterelnöki tevékenységét Boris Johnson, akinek váratlan szembefordulása nagyban hozzájárulhatott a Brexit sikeréhez. Johnson, Cameron legvalószínűbb utódjelöltje úgy véli, "nem kell elsietni" az EU kilépési folyamat beindítását.

A Brexit győzelme elmélyítheti az ellentéteket a Munkáspárton belül is. Tegnap éppen Peter Mandelson volt EU-biztos bírálta élesen az új pártvezért, Jeremy Corbynt, amiért nem teljes erőbevetéssel kampányolt a bennmaradás mellett, s ezzel bizonytalanságban hagyta a munkáspárti szavazókat. A populista baloldali pártvezető első nyilatkozatában éppenséggel azt sürgette, hogy mielőbb aktiválják az EU-kilépést beindító 50. cikkelyt. A Labour sorain belül ugyanúgy vezetési válság törhet ki, mint a konzervatívoknál. Két munkáspárti képviselő, Margaret Hodge és Ann Coffey máris bizalmatlansági indítványt nyújtott be Corbyn ellen.

Nicola Sturgeon, a skót első miniszter a skót szavazókörzetek eredményének ismertetése után kijelentette: egyértelmű, hogy Skócia a jövőjét az Európai Unióban képzeli el. Valamennyi skót körzetben a maradás kapott többséget. Sturgeon, a Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője már korábban jelezte, hogy ha Nagy-Britannia a kilépésre szavaz, akkor a skótok újabb függetlenségi népszavazás kiírását kezdeményezik.

Közleményt adott ki a Sinn Fein is, amelyben leszögezték, a brit kormány eltékozolta mandátumát, hogy az észak-írek érdekeit képviselje. Az Észak-Írország függetlenségét célul tűző párt második embere, Martin McGuinnes kilátásba helyezte, népszavazást írnak ki Észak-Írország elszakadásáról, ha a Brexit győz a brit referendumon.

Külön dilemmát jelent Gibraltár helyzete, Spanyolország külügyminisztere átmenetileg „megosztott szuverenitást” javasol, hogy a brit fennhatóság alatt lévő terület változatlanul hozzáférjen az egységes piachoz. José Manuel García-Margallo szerint ugyanakkor Madrid végcélja a Szikla feletti szuverenitás visszaszerzése lenne.

Bonyolult folyamat lesz, akár egy évtizedig is eltarthat Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból – írta a Financial Times. Eddig még egyetlen ország sem lépett erre az útra. A hivatalos kilépési folyamatot a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválására indítja el. Cameron közölte, már a következő brit kormányfő lesz az, aki az erről szóló levelet elküldi Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének. Az unió két év határidőt ad a folyamat lebonyolítására, amely azonban meghosszabbítható. Az unió részéről a tárgyalásokat valószínűleg az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Federica Mogherini vezeti. A Leave kampányban sokan azt szorgalmaznák, hogy bizonyos uniós kötelezettségeket London azonnal mondjon fel, miközben az 50. cikkelyt egyelőre nem léptetnék életbe. Boris Johnson, illetve Michael Gove az egységes piacról való teljes kilépést szorgalmaznák, mások a norvég vagy a svájci modellt tartanák üdvözítőnek. Norvégiának az Európai Gazdasági Térség tagjaként hozzáférése van az egységes piachoz, de vonatkoznak is rá az uniós kötöttségek, viszont nincs beleszólása a döntéshozatalba. Svájc az EFTA tagállamaként mintegy 120 ágazati megállapodással kötődik az EU-hoz. A szakértők figyelmeztetnek, az elhúzódó bizonytalanság súlyosan árthat a brit gazdaságnak.

Válságtanácskozás Brüsszelben 

Az EU-tagállamokban megdöbbenéssel fogadták a brit referendum végeredményét, számos fővárosban válságtanácskozást tartottak, Brüsszelben összeültek az uniós vezetők, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke és Mark Rutte holland kormányfő a soros elnökség nevében közös közleményben hangsúlyozta: az EU szeretné ha mielőbb lefolytatnák a tárgyalásokat a brit kilépésről, a halogatás csak a bizonytalanságot erősítené. Közölték azt is, hogy a David Cameron által kialkudott hat pont nem lép életbe.

Frank Walter Steinmeier német külügyminiszter Twitteren azt írta: Kijózanító a kora reggeli hír Nagy-Britanniából. Szomorú nap a mai Európa és az Egyesült Királyság számára.

Angela Merkel német kancellár sajnálkozását fejezte ki a brit döntés miatt, de nyugalomra szólított fel. A Brexit "fordulópont Európa és az európai egységfolyamat számára" - irta közleményében, hangsúlyozva: "Az EU a béke, prosperitás és stabilitás garanciája."

Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke közölte, tiszteletben tartják a brit döntést, noha súlyos károkat okoz mindkét oldalnak. „Nagy-Britanniának két éven belül el kell hagynia az EU-t” – írta Weber.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozta, Nagy-Britannia erős és elkötelezett tagja marad a NATO-nak, az atlanti szövetségben vállalt szerepét nem érinti a Brexit.

A brit népszavazás eredménye arra inti az uniós vezetőket, hogy meg kell őrizni az Európai Unió egységét és összetartozását, és mindent meg kell tenni a dominóhatás elkerüléséért - jelentette ki krakkói sajtóértekezletén Andrzej Duda lengyel államfő.

Oroszország sohasem avatkozott be a brit népszavazás ügyébe, azzal kapcsolatban nem hangoztatott semmiféle véleményt, ezért azzal kapcsolatban minősítést tenni a politikai kultúra alacsony szintjének megnyilvánulása - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken Taskentben.

Barack Obamát tájékoztatták a brit népszavazás eredményéről. Az amerikai elnök közleményben hangsúlyozta: Washington tiszteletben tartja az Egyesült Királyságban született döntést. "Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság különleges kapcsolatai tartósak és az Egyesült Királyság NATO-tagsága továbbra is az Egyesült Államok külpolitikájának, biztonságpolitikájának és gazdaságpolitikájának sarokköve marad" - erősítette meg Obama.

Ha valami nem hiányzott Nagy-Britanniának tegnap, akkor az a várható republikánus elnökjelölt, Donald Trump skóciai látogatása volt. A manhattani milliárdos előre jelezte, hogy a Brexit napján akar megérkezni Nagy-Britanniába. Trump közölte: „nagyszerű dolog, hogy a britek visszavették saját országukat”.