kirúgás;L. Simon László;

2016-06-30 23:30:00

L. Simonnak kitelt a szolgálat - A Vár-projektbe bukott bele?

Elégedetlen volt munkájával, ezért menesztette L. Simon Lászlót a Miniszterelnökségtől Lázár János. A kancelláriaminiszter a Kormányinfón példaként említette, hogy nem halad megfelelő ütemben a Vár több százmilliárdos átépítése. L. Simon mellett Németh Lászlóné is távozik, igaz ő saját elhatározásából vonul nyugdíjba. Lázár nem mondta ki, de a postáért is felelős államtitkár távozásának vélhetően köze van a Spéder-ügyhöz.

"Én ilyenről nem hallottam, viszonthallásra" - csupán ennyit felelt L. Simon László, amikor a menesztéséről érdeklődtünk. Pedig a hír igaz, Lázár János a Kormányinfón jelentette be, hogy elégedetlen a kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkár munkájával, így hiába a "baráti viszony" Lázárral, mennie kell. A kirúgásról a miniszter maga döntött, Orbán Viktor pedig tudomásul vette. "Nem jól állnak az államtitkárhoz tartozó területek" - árulta el az L. Simon távozását firtató kérdésre. Példaként említette, hogy nem halad megfelelő ütemben a Vár átépítése. Pedig az új kormányzati negyed kialakítására 200 milliárdot szán a kormány, így érthető, ha Lázárék elvárják, hogy minden rendben haladjon.

L. Simon László államtitkárra is megadta a kormány a „kilövési engedélyt”FOTÓ: NÉPSZAVA

L. Simon László államtitkárra is megadta a kormány a „kilövési engedélyt”FOTÓ: NÉPSZAVA

A Miniszterelnökség új székhelyét, a Karmelita kolostort például március 15-én kellett volna átadni, az épület felújítására eredetileg 1,4 milliárd forintot szánt a kormány. Később kiderült, az átépítésre összesen 14 milliárdot különítettek el 2016-17-re. További egymilliárdért pedig műtárgyakat szereznek majd be az épületbe. A kancellária dolgozói nem csak az utcán parkolhatnak: a Vár átalakítási terveiben szerepel több külön mélygarázs kialakítása is a kormányzat számára. Az is kiderült, Orbán csak átmenetileg költözne a volt kolostor épületébe, mert idővel a Sándor palota lenne az övé, az államfő pedig a szintén felújítandó Budavári Várpalotát venné birtokba. Lázárék mellett a nemzetgazdasági és a belügyi tárca is a Várba teszi át székhelyét a jövőben.

L. Simon menesztése már régóta lógott a levegőben, hiszen az államtitkárt korábban Orbán Viktor is megintette. Tavaly nyáron derült ki, hogy borászata korábban zacskózott sárgabarackmagokat hozott fogalomba saját termékként, és azt hirdette, hogy rákellenes hatású, méregtelenítő, tisztítja a májat és javítja a látást. Kiderült, a hatóanyagokat nem vizsgálták be, a barackmagról sosem bizonyították, hogy védelmet jelent betegségekkel szemben, az viszont biztos, hogy nagyobb mennyiségben rosszullétet is okozhat. L. Simon a vizsgálat után azt állította, hogy nem forgalmazták a bevizsgálatlan magokat, mert tönkrement a barackmagokat törő gép, majd azt hangoztatta, azért sincs ügy, mert a nevét viselő L. Simon Borászat nem az övé, hanem a feleségéé. Később viszont már úgy fogalmazott: elpuskázta a barackmag-ügyet, és még a kormányfő is felhívta emiatt, Lázár egy kormányinfón pedig azt üzente neki, tegyen rendet maga körül. Végül 2015 szeptemberében a tárcavezető lefokozta az addig miniszterhelyettesként dolgozó L. Simont, helyére Csepreghy Nándor került - L. Simon államtitkár maradhatott.

A postaügyi államtitkár is megy
Németh Lászlóné sem nem lesz többé nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkár, ugyanis nyugdíjba vonul. Lázár nem mondta ki, de a postáért is felelős államtitkár távozásának vélhetően köze van a Spéder-ügyhöz. Azt a kancelláriaminiszter sem tudta megmondani, hogy Némethné posztját ki fogja majd betölteni, Orbán Viktor fog erre javaslatot tenni. Ugyanakkor Pesti Srácok úgy értesült, Sonkodi Balázs, a Miniszterelnökség stratégiáért felelős államtitkára lesz Némethné utóda. Lázár elmondta: a Magyar Postánál csalás miatt folyik nyomozás három ügyben, de ezekben minden felelősséget vállal ő maga és Németh Lászlóné is.
A miniszter jelezte Pintér Sándor belügyminiszternek: ha van olyan feljelentés, amit még nem követett vizsgálat, akkor azt tegyék meg. "Véletlenül sem szeretném, ha három-négy hónap múlva megszűnnének ezek a vizsgálatok" - közölte. Egyébként Némethné az utolsó olyan tisztviselők között volt, akik Simicska Lajos emberének számítottak. Ismert, amióta a vállalkozó és a kormányfő viszonya megromlott, sorra menesztették Simicska embereit a vezető tisztségekből. Némethné a Magyar Fejlesztési Bank vezérhelyettesi posztjából érkezett a második Orbán-kormányba, nemzeti fejlesztési miniszter lett. Államtitkári posztját 2014-ben kapta meg.
Ismert, Spéder Zoltán ellen az elmúlt hetekben sorozatos kormányzati támadás indult; a milliárdos vállalkozó ellen többek között az a "vád", hogy a Magyar Posta megvásárolta a Spéder érdekeltségébe tartozó FHB Kereskedelmi Bank mintegy felét. Vélhetően ezt a tranzakciót is vizsgálja a rendőrség, a posta pénzszállító cége Spédernek való eladása mellett.

Az immár ex-államtitkárnak ugyanakkor nem kell aggódnia megélhetése miatt, hiszen a családnak van pénze. Az ugyan nem derült ki honnan, tavaly télen a Népszabadság hiába kereste, nem talált olyan nyilvános és törvényes forrást, amely a közel 300 millió forintnyi mobilizálható összeget biztosítana. Ennyiért vásárolt ugyanis 2015 végén állami földeket L. Simon és fitneszedzőként dolgozó felesége. A parlament mentelmi bizottsága végül nem vizsgálta, honnan volt pénzük a több mint 200 hektárnyi földre. A Blikk azután kezdeményezett eljárást L. Simonék ellen, hogy kiderült, a vagyonnyilatkozatuk alapján még a kedvezményes banki hitelhez sem volt elég fedezetük.

Korábban a bulvárlap derítette ki, hogy L. Simon felesége egy 34,4 hektáros természetvédelmi területet nyert el a földalapkezelő földárverésén december elején. Vass Eszter 21 millió 250 ezer forintért jutott a Velence-tó közeli birtokhoz a festői Nadapon, amely igen jutányos árnak számít a hektáronkénti mindössze 617 ezer forintos árával, miközben a szomszédos Velencén közel 3 millió forint/hektár áron kelt el a meghirdetett állami föld.

A fideszes ex-államtitkár családja nem először ilyen szerencsés, áprilisban derült ki például, hogy mintegy 800 millióért újul meg az Agárd és Zichyújfalu közti útszakasz, ahol L. Simon családjának borászata és 13 szobás panziója is áll. A Simon és Simon Kft. 2009-ben még csak 2,8 millió forintos állami támogatást kapott, de miután kormányra került a Fidesz, emelkedett az összeg. 2011-ben már 21 milliót fizettek ki neki. A Miniszterelnökség korábban azt mondta, nincs összefüggés a támogatások és L. Simon képviselővé választása között, szerintük a támogatások aránya "2010-et követően sem változott".

Kié lett a lovasberényi kormányüdülő?
Népszava fotó

Népszava fotó

Eladták a Velencei-hegység közelében fekvő lovasberényi kormányüdülőt, amelynek üzemeltetője eddig a KIVING Ingatlangazdálkodó és Beruházásszervező Kft. volt - értesül lapunk. Az ügyletről olyan információk is keringtek, hogy a szállodát L. Simon László szerezte meg. Ezzel kapcsolatban megkerestük az időközben elbocsátott államtitkárt, aki cáfolta értesüléseinket, ám azt nem tagadta, hogy az állam eladta az üdülőt: "nincs közöm az említett kormányüdülőhöz, nem tettünk rá ajánlatot. Nagyon könnyen meg lehet tudni ki a vevő, nyomozzák ki!" - mondta a Népszavának. Lázár János a Kormányinfón nem tudta megmondani, eladták-e az üdülőt és azt sem, ki vette meg, de megígérte, utánanéz. Egyébként lapunk nem találta nyomát a tranzakciónak, s a helyiek sem tudtak arról, hogy eladták a szállodát. Ám informátorunk határozottan állította, hogy az üzletet a napokban ütötték nyélbe, sőt, szerinte a kormányzat a balatonőszödi üdülőt és a tihanyi villát is eladná. Az őszödi kormányüdülővel kapcsolatban Lázár azt mondta, ezt nem adják el, ott az Erzsébet-program keretében gyermekeket üdültetnek, ám ezen kívül minden állami tulajdonú üdülőt értékesítenek. Információink szerint ez mintegy 40 ingatlant jelent. Amelyik terület nem kelne el, ott gyermekeket, vagy rászoruló nyugdíjasokat nyaraltatnának.
A lovasberényi üdülő a rendszerváltás előtt a honvédség kezelésében működött. Árverését 2015 novemberében hirdették meg 223,5 millió forintos kikiáltási áron. Azonban az árverést december 31-én törölték "árverésen kívüli értékesítés" miatt - mindez a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. honlapjáról derül ki. A lapunk által megkérdezett szakértő szerint a kikiáltási ár jóval alacsonyabb az ingatlan valódi értékénél. A hotel összesen 25 szobát, rendezvénytermeket, éttermet magába foglaló átlagos építmény, a beltérben jakuzzi, szauna (finn és infra), fitneszterem, szolárium van; a kültéren sportpályák, játszótér, grillező és fedett kerthelyiség található.
Olyan híreket is hallottunk, hogy egy szállodákkal foglalkozó cég a vevő, de mögötte állítólag kormányközeli üzletemberek állnak. A DK közleménye mindenesetre továbbra is L. Simont sejti az üzlet mögött.