Orbán Viktor;Tusnádfürdő;Tusványos;

Orbán az MSZP-től "nyúlta le" ötletét

Európa politikai vezetése megbukott, az európai álom már csak Magyarországon él, az európai biztonság helyreállításához pedig alapvető változásokra van szükség - jelentette ki Orbán Viktor szombaton Tusnádfürdőn, a 27. Bálványosi Nyári Szabadegyetemen tartott előadásában, amelyben a kormányfő azt is kijelentette, hogy Magyarország számára a "derék" Donald Trump az ideális amerikai elnökjelölt. Az orbáni előadásban sok, itthonra szánt újdonság nem volt, sokkal inkább a visegrádi négyeknek üzenhetett, s a kétsebességes Európában jelölte ki a helyét.

Európa jelenlegi politikai vezetése megbukott - jelentette ki Orbán Viktor szombaton Tusnádfürdőn. A 27. Bálványosi Nyári Szabadegyetemen tartott előadásában a miniszterelnök kifejtette: a bevándorlási válság, terrortámadások, a brit kilépés közepette Európában napról-napra nő a félelem, a polgárokban elhatalmasodik az érzés, hogy bizonytalan a jövő. Megállapította: elitválság és demokráciaválság van Európában és a nyugati világban, s szerinte ahhoz, hogy eltűnjön a félelem és bizonytalanság, az unióban minden gondolatot, politikai akciót és kezdeményezést, amely hatásköröket akar elvonni a nemzetállamoktól, meg kell állítani, mert a nemzeti szuverenitás visszaszorítása az európai jogkörök javára egyike a legnagyobb veszedelmeknek Európában.

Ujhelyi: kár érte
OTP, Mol, Nemzeti Kulturális Alap, Századvég Alapítvány és tucatnyi fideszes vezetésű önkormányzat is szerepelt a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor támogatóinak névsorán. Ezzel (is) kapcsolatban hívta fel a figyelmet a szabadegyetem szellemiségének önmagából való kifordulására heti nyílt levelében Ujhelyi István. Az MSZP alelnöke szerint Tusványos elmúlt évtizedeit átlapozva különösen beszédes az emlék, hogy a programsorozat első eseményét a Fidesz még a brit Szociál-Liberális Demokratákkal közösen szervezte. Azóta a világ és a Fidesz liberális értékei is nagyot fordultak. "Így lett egy egykor felvilágosult, nemzetösszetartó kezdeményezésből egy egykor felvilágosult, mára megfáradt és talajt vesztett politikus állami pénzekből megtámasztott, cinikus színpada. Kár érte" - fogalmazott Ujhelyi.

Kijelentette, maga sem tudta volna Donald Trump amerikai republikánus elnökjelöltnél jobban megfogalmazni, milyen lépések szükségesek a terrorizmus leküzdésére. Trumpnak az Egyesült Államokra vonatkozó javaslatával összhangban úgy fogalmazott: Európában a nemzeti titkosszolgálatokat és ezek együttműködését a világ legjobb teljesítményű titkosszolgálati rendszerévé kell tenni, és le kell állítani a "demokráciaexportot".

Egyben egy európai hadsereg létrehozását is szorgalmazta, amely valódi közös haderő lenne, valódi közös ezredekkel, közös vezénylési nyelvvel és közös szerkezettel, illetve megjegyezte, azon is dolgoznak, hogy legyen a V4-eknek közös hadserege, amely nem azonos az európai közös hadsereggel. Érdekesség ezzel kapcsolatban, amire a szocialista Harangozó Tamás hívta fel a figyelmet: a Honvédelmi és rendészeti bizottság alelnöke szerint ugyanis Orbán az MSZP-től nyúlta le a közös európai hadsereg és titkosszolgálat gondolatát. Ez abban "az öt pontból álló javaslatban szerepelt, amelyet az MSZP terjesztett a parlament elé 2015. novemberében az erős és biztonságos Európa érdekében. A Fidesz akkor ezt a javaslatcsomagot lesöpörte az asztalról" - emlékeztetett.

De a kormányfő az európai intézményrendszer ügyében is furcsán emlékezett, hiszen szerinte az Európai Parlament, illetve az Európai Bizottság az, amelynek túl széles hatáskörei vannak, s amelyek felülírják a végső uniós döntéseket hozó miniszterelnökök és államfők Tanácsának határozatait. Ez azonban nem igaz, a brüsszeli döntéshozatali mechanizmus csúcsát ma is az Európai Tanács adja, ott születnek, vagy épp nem születnek közös uniós döntések, így ha Európa mai vezetésének bukásáról szól a magyar miniszterelnök, logikusan a saját bukására gondolhat.

Mindez ugyanakkor természetesen nem jelent meg a Nyugatot, Nyugat-Európát ostorozó beszédben, mely a szerint ugyanakkor az "európai álom" ma Magyarországon, illetve Kelet-Európában, méghozzá a visegrádi négyek (V4) országaiban élhet tovább. Orbán mintegy zárszóként beszélt arról, "a határt nem lehet virágokkal és plüssállatokkal megvédeni", az őszi kvótareferendumról pedig azt mondta: aki nem megy el, a többiekre bízza a döntést, holott Magyarország az egyetlen, ahol az emberek dönthetnek ebben a kérdésben. Szerinte a népszavazásnak az az értelme, hogy "bivalyerős mandátumot adjon" a magyar kormányzatnak az ősszel várható nagy uniós csatákhoz, arról ugyanakkor nem szólt, mit tesz a kabinet, ha ne adjisten a választópolgárok "másként" döntenek.

A kormányfőre idén is össztűz zúdult, ahogyan az a tusványosi beszédeit követően már megszokható. Molnár Gyula szerint például Orbán beszédében leleplezte, hogy az októberi kvótareferendum valójában Magyarország EU-ból történő kivezetését készíti elő. Az MSZP elnöke kiemelte, a miniszterelnök "túlzott nacionalizmusa" mellett világossá kell tenni, hogy nincs magyar jövő az unión kívül, akkor sem, ha a közösség működésén van javítanivaló. Szél Bernadett, az LMP társelnöke azt mondta, a miniszterelnök szerepzavarban van: uniós vezetőként folyamatosan kritizálja az Uniót. Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció (DK) szóvivője azt írta: Orbán "teljesen együgyű lett", másról sem hajlandó beszélni, mint félelemről, menekültekről, az EU állítólagos válságáról, és nem vesz tudomást arról, hogy a magyar fiatalok "százezer szám menekülnek el diktatúrája elől", történetesen Nyugat-Európába. A Párbeszéd Magyarország szerint Orbán beszéde egy kvótanépszavazás előtti "ócska kampánybeszéd" volt. "A jogállamot és az európai értékeket eláruló Orbán álszenten Európáért aggódik, miközben Putyin trolljaként éppen ő próbálja gyengíteni az EU világpolitikában betöltött szerepét" - reagált az Együtt is, miközben Vona Gábor, a Jobbik elnöke azt írta: Orbán maga is felelős Európa jelenlegi állapotáért, s ugyanannak a politikai elitnek a részese, amely szerinte megbukott.

Szakértők szerint egyébként Orbán ezúttal nem hazabeszélt. Az első elemzések szerint: míg a korábbi években a bálványosi beszédek nagyon erős nyelvezettel és jól beazonosíthatóan a magyar belpolitikának szóltak; az illiberális állam felvázolása például 2014-ben vagy a menekültválság összekötése a baloldallal 2015-ben világos célt szolgáltak, ehhez képest az idei beszédből lényegében teljesen kimaradtak a belpolitika legfontosabb témái, sőt, az októberi kvótanépszavazás is csak egyszer, a beszéd végén került elő.

Orbán nem fokozta a kvótakampány üzeneteit, ehelyett az idei beszéd inkább az európai politikai elitnek szólt, folytatva a V4-ek néhány nappal korábbi csúcstalálkozóján megfogalmazott üzenetek terjesztését. Azt pedig az elemzők igencsak különösnek tartják, hogy NATO-tagállami kormányfőként Orbán nyíltan állást foglalt az amerikai elnökválasztási kampány egyik jelöltje mellett. Orbán ugyanakkor nem tett említést Trump radikálisabb, épp a magyar kormányfő által ajnározott terrorellenes elképzeléseinek magjáról. A republikánus elnökjelölt ugyanis szintén folyamatosan a bevándorlással és a terrorizmussal riogat, egyenlőségjelet téve a kettő közé, és például falat építene a mexikói határra az illegális bevándorlás megfékezése végett.

Vélhetően szélsőségességnek, s Trump halovány elnöki esélyeinek köszönhető, hogy még a magyar miniszterelnöki sajtófőnök is igyekezett bagatellizálni Orbán támogató szavait. Havasi Bertalan legalábbis az Indexszel azt közölte: "meglehetősen leegyszerűsített újságírói következtetés, hogy a magyar miniszterelnök kiállt volna az egyik amerikai elnökjelölt személye mellett." Kérdéses azonban, jó szemmel néznék-e a mind fontosabb V4-es partnerek a közismerten Putyin-barát Trump felé való orbáni közeledést.

Amit állít...

- "Én nem vagyok Donald Trumpnak a kampányembere, sosem gondoltam volna, hogy valaha is felmerül a fejemben az a gondolat, hogy a kinyílt lehetőségek közül mégiscsak ő volna a jobb Európa és Magyarország számára, sosem gondoltam volna, de a helyzet mégiscsak úgy áll, hogy meghallgattam ezt a jelöltet, és azt kell mondanom önöknek, hogy tett három javaslatot a terrorizmus megfékezésére. Aligha tudtam volna jobban megfogalmazni európaiként azt, hogy mire volna szüksége Európának." Szokatlan, hogy egy NATO-tagállam vezetője nyíltan állást foglaljon egy amerikai elnökjelölt mellett.

- "A migráció azonban, mint mondtam, megöl bennünket." Arról a kormányfő nem beszélt, ezt hogyan érti, mert sem az általa említett, a menekültek és a terrorizmus közötti összefüggés, sem pedig a kultúrát, vagy adott esetben az európai populációt fenyegető hatás nem bizonyított.

- "Európa elvesztette a globális szerepét, és regionális szereplővé minősült, nem képes megvédeni a saját polgárait, nem képes megvédeni a saját külső határait, nem képes egyben tartani a közösséget, hiszen az Egyesült Királyság éppen kilépett. Mi kell még ahhoz, hogy kimondjuk, hogy az európai politikai vezetés megbukott?" A több mint ötszáz millió lakosú közös Európa ma is a világpiac egyik legmeghatározóbb szereplője, így igenis globális szereplő, miközben a brüsszeli döntéshozatali eljárásokért valójában a tagállami kormány- és államfők a felelősek.

- "A régi Európa ma annyit jelent, hogy változásra képtelen Európa. Ők az alapító tagjai az Európai Uniónak, ők azok, akik létrehozták az eurózónát, és jól láthatóan stagnálnak, és van egy másik Európa, akiket később vettek fel az Európai Unióba, akiket új Európának mondanak: ez viszont életképes, tele van energiával, képes a megújulásra, keresi a válaszokat az új kihívásokra, tehát perspektivikus része a földrészünknek. " Nem tudni, Orbán mire célozhatott, hiszen az uniós alapítók gazdasági teljesítménye ma is erős.

- "Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon - Románia ügyében nem merek nyilatkozni - azt gondolják a fiatal emberek, hogy a régi európai álom még érvényes: ha betartják a törvényeket, ha tisztelik a szüleiket, ha meghallgatják őket, a jövőre vonatkozó tanácsaikat, és szorgalmasan dolgoznak, akkor egy lengyel, egy cseh, egy szlovák és egy magyar fiatal biztosan jobban fog élni, és előrébb fog jutni, mint a szülei. Ez az európai álom, s ez az új Európában, Közép-Európában még érvényes" - így Orbán. Akkor "hogyan lehetséges, hogy amióta a Fidesz kormányoz, több mint 500 ezer fiatal menekült el az „állítólag” hanyatló nyugatra; hogy a 7 év alatti gyerekek 42,2 százaléka él szegénységben, és a 18 év alatti gyermekek körében a nélkülözés aránya 32,4 százalékos, ami a második legmagasabb az EU-ban" - kérdezett vissza Bangóné Borbély Ildikó szocialista képviselő.