LMP;Tusványos;Szél Bernadett;

2016-07-28 07:07:00

Zavar az LMP-ben

Nehéz eldönteni, mit is gondol az LMP bizonyos aktuálpolitikai ügyekben, hiszen Szél Bernadett, a párt társelnöke a tusványosi szabadegyetemen a két kormánypárti frakcióvezetővel, Kósa Lajossal és Harrach Péterrel folytatott kerekasztal-beszélgetésen az októberi kvótanépszavazásról azt mondta: "A migráció és bevándorlás mindig is nemzeti hatáskörben volt az Unióban és ott is kell maradnia, zsarolásnak egyetlen nemzet sem engedhet. A válasz tehát az urna előtt a nem".

Ezt követően sokan, köztük Szigetvári Viktor Együtt-elnök és Tamás Gáspár Miklós filozófus is nyilvánosan ment neki a zöldpártnak, régi-új vezetésének, hiszen az orbáni kvótareferendum támogatását ők a demokratikus ellenzéki oldalról való kiiratkozásként értékelték. Csakhogy Szél szerint bizonyos részek kimaradtak az MTI tudósításából, például az, hogy a népszavazási kiírását cinikus hatalomtechnikai lépésnek nevezte, amelynek nincs köze a menekültproblémához.

Az LMP társelnöke az Indexnek azt mondta, sok érv szól ugyan a távolmaradás mellett, de továbbra is úgy gondolja, hogy voksolás esetén a pártja álláspontjából a nemleges szavazat következne. Azt a beállítást viszont szavai félremagyarázásának vagy félreértésének nevezte, hogy az LMP bárkit "a kormánnyal együtt a nemre buzdít". Ő maga pedig nem fog részt venni a referendumon. Szél Tusványoson azt is mondta "Szokatlan, hogy a kormány kezdeményez erről népszavazást, miközben más népszavazások megrendezését a rendszer meggátolja. A népszavazás így egy hatalomtechnikai ügyeskedés, amelyhez nem kell feltétlenül asszisztálni."

A másik társelnök, Hadházy Ákos a Népszabadság kérdésére azt nyilatkozta: nincs nézetkülönbség a kvótareferendum megítélésében, hiszen ő is úgy látja, hogy a migrációs válság hatalmas kihívás, a probléma megoldásában azonban sem a népszavazás, sem a kötelező kvóta nem segít. Hadházy jelentette ki elsőként az LMP prominensei közül, hogy nem fog részt venni a referendumon, ám az LMP vezető testületei olyan határozatot fogadtak el, ami lényegében megegyezik a kormánypárti retorikával, hiszen a menekültpolitika nemzeti szinten tartása mellett érvel.

A zavar Ceglédi Zoltán szerint okkal érezhető ki a párt kommunikációjából. Az elemző az ATV-ben beszélt arról, amit Szél Bernadett mondott, eléggé félreérthető, és az LMP válságát mutatja, ahogyan Schiffer András távozása is ennek a válságnak volt egyik tünete.