USA;Orbán Viktor;választási kampány;Donald Trump;

2016-08-01 07:00:00

Orbánt már rég leírta az USA

Orbán Viktor az egyedüli hivatalban lévő európai politikus, aki beleártotta magát az amerikai választási kampányba, ami nemcsak nem elegáns, hanem kártékony is lehet a magyar-amerikai kapcsolatok szempontjából - értékelt lapunknak S. Balogh Éva. A Yale Egyetem egykori dékánja, a Hungarian Spectrum szerkesztője szerint persze Orbán nem először tett ilyet, csak épp "azokat a republikánusokat, akik mögé korábban állt, nem Donald Trumpnak hívták". Az Egyesült Államokban élő történész úgy látja, az amerikai-magyar kapcsolatok már jelenleg is mélyponton vannak. Igaz, a magyar kormányfő állásfoglalásának hatására lehet, hogy ha Trump lesz az elnök, Orbán végre mégis bejut a Fehér Házba. "De ki tudja, Trump teljesen kiszámíthatatlan és nem a hálás fajta" - fogalmazott.

- Donald Trump külpolitikája jelenti az életet Magyarország számára?

- Hosszú idő állt rendelkezésünkre, hogy megismerjük Donald Trumpot és mértékadó körökben az az általános vélemény, hogy győzelme tragédia lenne az Egyesült Államoknak és az USA globális fontosságából adódóan az egész világnak. Ami pedig a külpolitikáját illeti, nem hiszem, hogy vele kapcsolatban egyáltalán lehet külpolitikáról beszélni. Naponta áll elő olyan kijelentésekkel, amelyek egyszerűen hátborzongatóak. Talán egyetlen koherens szálat lehet csak találni külpolitikai kijelentéseiben, az pedig a hírhedt amerikai "izolacionizmus" (elszigetelődés), azaz visszatérni azokba az időkbe például, amikor az amerikai közhangulat miatt, az Egyesült Államok elnöke képtelen volt Nagy Britannia segítségére sietni 1939-ben. Ennek csak Vlagyimir Putyin örülhet igazán. Eközben Trump egyenesen ellenséges kijelentéseket tesz az Európai Unióról és a NATO-ról. A legfélelmetesebb kijelentése éppen a NATO-ról szólt; szerinte az Egyesült Államoknak nem kötelessége megvédeni a szövetségnek azokat a tagjait, amelyek nem tartanak fent egy komolyabb hadsereget, mint például Magyarország. Nem tudom elképzelni, miért lenne ez jó Magyarországnak.

- De mégis, mit jelenthet a magyar kormányfő kijelentése, hogy "a demokraták külpolitikája (menekültpolitikája) rossz az Európai Uniónak, Magyarországnak meg halálos. Trumpé Európának jó, Magyarországnak pedig életet jelenti"?

- Nehéz kérdéseket tesz fel nekem. Nehéz megfejteni, hogy mire is gondol Orbán Viktor. Azt tudjuk, hogy a magyar kormányfő, ha tőle függne, egyetlenegy menekültet sem engedne be Európába, különösen akkor nem, ha az illető muszlim. Ugyanakkor Trump egy időben arról beszélt, hogy muszlimokat nem csak beengedni nem szabad az országba, hanem az itt élőket is ki kellene toloncolni. Az ilyenfajta kijelentések világossá teszik, hogy milyen "nagy demokratával" van dolgunk. Ez az ember még az amerikai alkotmányt sem ismeri. Ami pedig az itteni illegális bevándorlókat illeti, tudjuk, hogy Trump egy több ezer mérföldes falat akar építeni a mexikói-amerikai határon. Orbánnak is hasonló elképzelései vannak Európát illetően. Gondolom, ezért gondolja, hogy Trump jó Európának és Magyarországnak. Azt ellenben nem értem, miért hiszi azt, hogy a demokraták elárasztanák a kontinenst szíriaiakkal és afgánokkal. Talán valóban abban az óriási tévedésben van, hogy Soros György maga a demokrata párt, vagy Hillary Clinton. Soros valóban sokszor írt és beszélt a menekültválságról és úgy gondolja, hogy Európának kötelessége befogadni a menekülteket, de tudomásom szerint a jelenlegi adminisztráció nem foglalt állást ez ügyben.

- Egyébként eljut a tengeren túlra, feltűnik egyáltalán az amerikai diplomácia számára egy-egy ilyen magyar kormányfői megnyilatkozás?

- Természetesen és nem csak a diplomatáknak tűnik fel. Minden fontosabb újság beszámolt az eseményről.

- Lehetnek ennek közvetlen diplomáciai következményei?

- Ezt a jelen pillanatban még nem lehet megmondani. Ilyesmire csak a jövő évben lesz lehetőség. De ha arra gondol, hogy berendelik a magyar nagykövetet, nem hiszem, hogy ez megtörténne.

- Trump menekültpolitikáját, illetve terrorellenes javaslatait már Tusnádfürdőn is dicsérte a magyar kormányfő. Milyen ezeknek a megítélése az Egyesült Államokban?

- Már akkor is beszámoltak az amerikai újságok az eseményről, de az biztos, hogy a magyar-osztrák kormányfői sajtótájékoztatón elhangzottak nagyobb vihart kavartak, mert akkor egészen nyíltan támogatását ajánlotta fel Trumpnak. A "to endorse a candidate" nagyon erős elkötelezettséget jelent angolul.

- Lehet annak következménye, hogy a magyar kormányfő - egy NATO-tagállam vezetőjeként - ilyen nyíltan részt vesz az amerikai kampányban.

- Az biztos, hogy nem elegáns és amint látja, Orbán az egyedüli hivatalban lévő európai politikus, aki beleártotta magát az amerikai választási kampányba. Fel is figyelt rá a világ. Bár ha jól emlékszem, nem ez az első alkalom, ugyanezt csinálta a két legutóbbi választáskor is, csak akkor nem lett ilyen botrány belőle, mert a tét sem volt ilyen nagy és nem volt menekültválság Európában. És persze, azokat a republikánusokat, akik mögé korábban állt, nem Donald Trumpnak hívták. Nekem az az érzésem, hogy Orbánt már nagyon sok fővárosban, beleértve Washingtont, régen leírták. Nem veszik már komolyan, ráadásul úgy tudom, hogy sem a NATO-ban, sem pedig a Európai Unióban nem bíznak meg benne a Vlagyimir Putyinnal való túl szoros kapcsolata miatt. Ha ehhez hozzáadjuk, hogy Trump is összehord hetet-havat Oroszország nagyszerű vezetőjéről, akkor van ok az aggodalomra.

- Orbán Viktor különös elszólása volt, hogy szerinte a republikánus külpolitika azért jó, mert "ellenzi a demokrácia-építést". Ez igaz?

- Nem tudom, hol volt Orbán az utolsó 15 évben, ugyanis emlékezetem szerint a republikánus George W. Bush volt az, aki elfoglalta Afganisztánt, később Irakot és demokrácia-építésbe fogott. A helyzet az, hogy az amerikai külpolitikának hangsúlyos része a demokratikus értékek megőrzése és bátorítása. Ennek az amerikai külpolitikának lett az eredménye annak idején a rendszerváltozás térségünkben. Most akkor demokrácia-építés jó vagy rossz? Bár valamennyire keserűen azt is lehetne mondani, az Egyesült Államok nem sokra ment azzal, hogy segítette a magyarokat, beleértve a fiatal fideszeseket a rendszerváltás elérésében, hiszen húsz évvel később Orbán Viktor éppen a demokrácia leépítésével van elfoglalva. Egy újabb amerikai kudarc.

- Igaz lehet az az értékelés, hogy Orbánnak az egyetlen esélye Trump lehet arra, hogy valamit nyerjen az amerikai elnökválasztáson?

- Lehetséges. Trump egy borzalmasan egocentrikus ember, akinek egyetlenegy dolog fontos: önmaga. Így aztán biztosan feltűnt neki, hogy van egy tisztelője Európában, míg valószínűleg azt is tudja, hogy Európában nincsenek barátai. Lehet, hogy ha Trump lesz az elnök, Orbán végre mégis bejut a Fehér Házba. De ki tudja, Trump teljesen kiszámíthatatlan és nem a hálás fajta.

- És milyen következményekkel járhat ez a ki-, vagy éppenséggel beállás Trump oldalára Hillary Clinton győzelme esetén?

- Abban az esetben, ha Clinton lesz az elnök, amiben a legtöbb európai politikus reménykedik, akkor nagyon valószínű, hogy Orbánt nem hívják meg a Fehér Házba. Másfél éve az amerikai-magyar kapcsolatok nagyon fagyosak voltak, de Colleen Bell budapesti nagykövet megérkezésével elkezdődött egyfajta "olvadás", legalábbis a felszínen. Clinton azonban valószínűleg új nagykövetet nevez ki és valahogy nem hiszem, hogy a következő amerikai nagykövet annyit fog mosolyogni, mint a jelenlegi. De abban valószínűleg igazuk van a fideszes politikusoknak, hogy a jelenleginél sokkal rosszabbak nem lesznek a kapcsolatok, kivéve ha Orbán még közelebbi barátságot tervez a putyini Oroszországgal és, mondjuk, Törökországgal.