kampány;USA;elnökválasztás;Hillary Clinton;gazdaságpolitika;

2016-08-12 13:55:00

Clinton gazdaságpolitikai beszédét alig kommentálják

 A legfontosabb amerikai lapok egyelőre kevés kommentárt fűztek pénteken a demokrata párti elnökjelölt, Hillary Clinton csütörtökön elmondott gazdaságpolitikai programadó beszédéhez. 

A The New York Times olyan írást közölt, melyben a Clinton által tényként kezelt dolgokat vette górcső alá, egy kommentárjában pedig azt írta: mind Trump, mind Clinton megfeledkezik az amerikai szegények gondjairól.

Az amerikai fővárosban megjelenő liberális lap, a The Washington Post tudósításának címe szerint "Clinton megpróbálja aláásni Trump kampányának központi tételét, miszerint ő lesz az, aki segít majd a küszködő amerikaiaknak". A lap hosszú helyszíni tudósításban számol be a demokrata párti elnökjelölt beszédéről, s megállapítja: Clintontól ugyan azt várták, hogy cáfolatát adja Donald Trump hétfőn kifejtett gazdaságpolitikai elképzeléseinek, ám ehelyett a saját elképzeléseiről keveset szólt, és inkább arra összpontosított, hogy megpróbálja módszeresen lejáratni republikánus párti vetélytársát a mérsékeltnek mondott republikánus választók szemében. A The Washington Post két tudósítója szerint Clinton ugyan bizonyos területeken, így a munkahelyteremtést illetően, valóban felvázolta terveit, ám jórészt továbbra is azon igyekezett, hogy az idei választást a Trump alkalmasságáról szóló referendumnak állítsa be.

A The Washington Post hangsúlyozza, hogy Hillary Clinton mérsékelten védelmébe vette a globalizációt, amikor azt mondta, hogy még több munkahely elvesztésével járna az Egyesült Államokban, ha az ország kivonulna az egyre összefonódóbb és egymásra utalt világgazdaságból.

A republikánusokhoz közelállóként számon tartott The Wall Street Journal "A Clinton-terv növekedési deficitje" című írásában elemezte a demokrata párti jelölt elképzeléseit. A lap tekintélyes szerzője, John Cochrane, a Stanford Egyetem Hoover Intézetének munkatársa a gazdasági növekedésre vonatkozó javaslatokat hiányolta Clinton beszédéből, és idézi Larry Summers, a demokraták gazdaságpolitikai tanácsadója egyik minapi cikkét a The Washington Postból, amelyben Summers kimondta: minden a gazdasági növekedéstől függ, a középosztály gyarapodása csakúgy, mint a szociális programok, vagy a védelmi kiadások összessége. Cochrane nehezményezi, hogy a demokrata párti elnökjelölt az ország gazdaságát infrastruktúrára szánt kiadásokkal lendítené ki a stagnálásból, s ennek finanszírozásához részben a nagyon is megemelt adókat venné igénybe. "A gazdasági érvelés Clinton javaslatának hátterében nem más, mint egyszerűen az a végeérhetetlen dobpergés, amely a pénzügyi élénkítést hirdeti: adóból vagy kölcsönből finanszírozza a kiadásokat, és azt állítja, hogy ez majd növeli a keresletet" - írja elemzésében Cochrane.

A szakember leszögezi: annak jó része, amit Clinton mondott, puszta vágyálom, egyelőre konkrét intézkedési tervek nélkül. John Cochrane hangsúlyozza: Hillary Clinton sem arról nem fejtette ki gondolatait, hogy miért is álltak elő a gazdaság jelenlegi problémái, és arról sem vázolt fel stratégiát, hogy miként kívánná megvalósítani az elképzeléseit.