kitüntetés;Bayer Zsolt;Áder János;

2016-08-22 21:25:00

Lassan csak Bayernek lesz keresztje

Hétfő estig már több mint 40 szaktekintély küldte vissza állami kitüntetését az államfőnek, mert semmilyen összefüggésbe nem akarnak kerülni Bayer Zsolttal. Ugyanakkor a Mazsihisz "gratulált" a gyűlölködő írásairól ismert publicistának a lovagkereszthez, s hosszú életet kívántak neki, hogy kijavíthassa a károkat, amelyeket Magyarországnak okozott. A kormányoldal továbbra is kérlelhetetlen az ügyben, Halász János Fidesz-szóvivő szerint például Orbán Viktor barátja megérdemli az elismerést. Azért azt ő is megjegyezte, vannak olyan gondolatok, kijelentések, amelyekkel nyilvánvalóan nem értenek egyet. Sokan azonban meg is jelölték, mivel nem tudnak közösséget vállalni. Az RTL Klub megszólaltatta a főszereplőt, Bayer szerint félreértelmezik a szavait, idézeteit kiragadják szövegkörnyezetükből, és sajnálja azokat, akik visszaadták a kitüntetést.

Akik nem kérnek a gyűlöletből

- Kaltenbach Jenő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok volt országgyűlési biztosa

- Kenyeres István vegyészmérnök, biotechnológus

- Tóth Bálint matematikus

- Rózsa Péter újságíró, a Magyar Televízió Kultúrház című műsorának korábbi vezetője

- Polgár András üzletember

- Krausz Tamás történész, az Eszmélet szerkesztője

- Erdélyi Ágnes filozófus

- Péter Vladimir, Munkácsy Mihály-díjas magyar ötvös- és szobrászművész

- Galkó Balázs színész

- Kertesi Gábor közgazdász, az MTA doktora

- Köllő János közgazdász, az MTA doktora

- Varga Júlia közgazdász

- Bruszt László szociológusprofesszor

- Varga Kálmán muzeológus, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal volt vezetője

- Takács Imre művészettörténész

- Heisler András, a Mazsihisz elnöke

- Catherine Feidt volt francia tiszteletbeli konzul

- Felcsuti Péter közgazdász

- Darvas Ágnes szociológus

- Fokasz Nikosz szociológus, az MTA doktora

- Hegyesi Gábor szociológus

- Somlai Péter szociológus, az MTA doktora

- Székelyi Mária szociológus

- Tausz Katalin szociológus

- Polónyi István oktatáskutató

- Kuti Éva, az Általános Vállalkozási Főiskola nonprofit kutatója

- Wittinghoff Tamás, Budaörs független polgármestere

- Dióssy László volt környezetvédelmi szakállamtitkár

- Mosonyi Alíz író, újságíró, dramaturg

- Lőcsei Jenő, Liszt Ferenc-díjas táncos, koreográfus, érdemes művész

- Kerekes András újságíró

- Koncz E. Katalin közgazdász, az Open Society Foundations budapesti igazgatója

- Karsai László történész, egyetemi tanár

- Inotai András kutatóprofesszor

- Székely Anna, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének volt ügyvezető igazgatója

- Szuhay Péter muzeológus

- Hanti Vilmos, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének elnöke

- Kende János operatőr

- Krausz Péter politikai elemző

- Kovács János Mátyás közgazdász

- Falus András, Széchenyi-díjas magyar immunológus

- Kálmán Zsófia orvos-jogász, gyermekgyógyász főorvos

- Bíró András író

(A lista a hétfőn este ismert tiltakozók névsora)

A Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje – nem mindenki viselné szívesen Bayerrel együtt FOTÓ: NÉPSZAVA

A Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje – nem mindenki viselné szívesen Bayerrel együtt FOTÓ: NÉPSZAVA

Heisler András lemondónyilatkozata

Mazsihisz elnökké választásom előtt, 2011-ben kaptam meg "a zsidó közösség érdekében végzett sokéves társadalmi munkám elismeréseként" a Lovagkeresztet. Civilként tüntettek ki. Büszke voltam a díjra, s úgy gondoltam, erkölcsi értékét csak erősíti, hogy a díjazottak között sokféle emberrel, különböző nézeteket valló személyiségekkel, más-más politikai oldalt kedvelőkkel, egyházak széles skálájának képviselőivel kerültem laza közösségbe. A sokszínűség számomra érték, egymás nézeteinek tolerálása pedig Magyarország jövőjét jelenti.

Ma azonban ugyanannak a díjnak vagyok tulajdonosa, mint Bayer Zsolt. Ugyanannak, amit most augusztus 20-án Bayer Zsolt is megkapott. Egy ember, aki rasszista, aki antiszemita, aki izzó cigánygyűlölettel és nemzetpusztító eszmékkel szennyezi Magyarországot, s éberen őrködik a magyarországi szélsőjobboldal hagyományainak megőrzése, a félelem és gyűlölet érzésének ébren tartása felett. A sokszínűséget szeretem, a romboló szélsőségeket nem. Nem kívánok még virtuálisan sem egy közösségbe tartozni Bayer Zsolttal, ezért bejelentem, hogy a civilként megkapott díjamat felelős magyar állampolgárként visszaadom. Döntésem személyes, nem kívánok befolyásolni senkit. Nem szeretnék megítélni egy korábbi kitüntetettet sem amiatt, hogy a díj visszaadásáról hogyan dönt. Ez mindenkinek személyes választása kell, hogy legyen. Szeretném, ha ezt mások is elfogadnák.

 Szaniszló miatt is tiltakoztak

Hasonló felháborodást váltott ki, hogy Szaniszló Ferencet az Echo TV "sztárját" 2013-ban Balog Zoltán emberi erőforrás-miniszter Táncsics-díjjal tüntette ki. Több korábbi díjazott úgy döntött, hogy visszaadja az elismerését Szaniszló miatt, első körben tizenketten: Benda László, az MTV volt külpolitikai újságírója, Bolgár György, a Klubrádió riportere, Hardy Mihály PR-igazgató, újságíró, médiaszakértő, Horváth Zoltán, a HVG volt főszerkesztő-helyettese, Márványi Péter, a Magyar Rádió egykori szerkesztőségvezetője, Nej György, a Magyar Rádió egykori műsorvezetője, Németh Péter, a Népszava főszerkesztője, Rangos Katalin, a Klubrádió újságírója, Révész Sándor, a Népszabadság publicistája, Tamás Ervin, a Népszabadság volt főszerkesztő-helyettese, Vince Mátyás, a MÚOSZ tiszteletbeli elnöke, az MTI volt elnöke, valamint Zalai István, a Vasárnapi Hírek főszerkesztő-helyettese. De akkor még a Fidesz EP-képviselője, Deutsch Tamás is reklamált a Facebookon sajátos stílusában: "Vonják vissza ennek a szaniszló nevű elmeháborodott zsebnyilasnak a díját!" A miniszter végül levélben kérte az Echo TV arcát, hogy adja vissza a Táncsics-díjat. Mindezt azzal indokolta, hogy rossz döntést hozott, mert "nem volt tudomása az újságíró elmúlt időszakban tett, az emberi méltóságot sértő nyilatkozatairól". Szaniszló úgy reagált: a pusztuló világrend önlelepleződésének megnyilvánulása, hogy megkérték őt Táncsics-díja visszaadására, neki a Táncsics-díj nem kell, és lemond róla.