Merkel;V4;

2016-08-27 07:04:00

Merkelt győzködte a V4

Közös európai hadsereg felállítását, a brüsszeli bürokraták hatalmának visszaszorítását, a költségvetési fegyelem megkövetelését javasolta a V4-ek tegnapi varsói csúcstalálkozóján Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök emellett azt kérte, az unió a migrációs és a szociális kérdéseket ne vonja be a közös politikákba. Angela Merkel német kancellár a tanácskozás előtt a migránsokkal szemben "humanitárius felelősségvállalást" sürgetett.

Négy javaslatot tett az EU megújítására tegnap Orbán Viktor Varsóban, ahol a visegrádi országok vezetőivel egyeztetett az EU jövőjéről Angela Merkel német kancellár. A magyar miniszterelnök szerint hozzá kellene kezdeni a közös európai hadsereg felállításához, de azt is tanácsolta, hogy az Unió tartsa fenn az európai gazdaságpolitika szigorú költségvetési fegyelemre, szerkezeti átalakításra és gazdasági stabilitásra irányuló politikáját. "Tudom, hogy ezt sokan fel akarják lazítani, valami mást javasolnak, de Magyarország ezzel a szigorú költségvetési politikával lábalt ki a válságból, és lett gazdasági értelemben sikertörténet" - fogalmazott a V4-ek csúcstalálkozóján.

Azzal az ötletével, hogy az Európai Bizottságot meg kell regulázni, senkit nem lephetett meg. Ezúttal azt sürgette, hogy az EB fejezze be a politikai szerepjátszást, mert nem ez a feladata. Tegnap a Kossuth Rádióban már reggel arról beszélt, az európai kormányfőknek nemet kell mondaniuk a Jean-Claude Juncker bizottsági elnök vezette brüsszeli bürokraták elhibázott menekültügyi döntésére, a kényszerbetelepítésre. Hozzátette, a baj csak az, hogy nem minden politikus ért egyet ezzel. A V4-ek igen, kérdés, hogy Merkel hajlandó lesz-e erre. A csúcstalálkozó elé terjesztett negyedik javaslata értelmében az EU-nak a kohéziós és az agrárpolitikával, valamint a digitalizációval kellene foglalkoznia, ám migrációs és szociális ügyekkel nem. Orbán a tanácskozás előtt közölte, a britek kilépése az az Unióból nem kiváltó oka, hanem következménye az Európán belüli helyzetnek, az EU pedig teljesen elvesztette adaptációs készségét.

A brit uniós tagság megszüntetésével kialakuló helyzetben azokra az ügyekre kell összpontosítani, amelyek összekötik az Európai Unióban maradó 27 országot. Erre a találkozó előtt Varsóban figyelmeztetett a német kancellár. A tegnapi csúcsról azt mondta, az a Brexit utáni EU jövőjéről szeptemberben tartandó pozsonyi tanácskozás "gondos előkészítése". Az unió külső és belső biztonságát központi jelentőségű ügynek nevezte, majd világossá tette, nem csak a terrorizmus elleni harcra gondol. A migrációval kapcsolatban humanitárius felelősségvállalást sürgetett. Véleménye szerint meg kell határozni, hogy az EU milyen "migrációs partnerséget" alakítson ki az afrikai országokkal, illetve miként folytassa az együttműködést Törökországgal. Tárgyalni kell arról is, hogy "miként tudunk küzdeni az illegalitás ellen úgy, hogy egyben valami jót is tegyünk a bajban lévő embereknek". Az emberek Európában csak akkor fogják elfogadni az EU-t, ha "a jólét ígéretét jelenti", Merkel szerint ezért lényeges téma a gazdasági fejlődés. Kiállt a digitálizáció fejlesztése, illetve a fiatalkori munkanélküliség elleni küzdelem mellett. Hangsúlyozta, hogy a pozsonyi csúcstalálkozón nem hoznak majd döntéseket, a munkafolyamat 2017. március 25-én, a római szerződés aláírásának 60. évfordulóján érhet véget.

Újabb kerítés épül
Bár szokásos pénteki rádióinterjújában tegnap Orbán Viktor közölte, a magyar-szerb, és a magyar-horvát határt légmentesen lezártuk, Magyarországra ma a madár se tud ellenőrzés nélkül berepülni, bejelentette, újabb kerítéssort építenek a déli határra. A miniszterelnök szerint a mostani, kétszeres, pengedrótos, hőkamerás, homoksávval határolt kerítés ideiglenes, sebtében felhúzott építmény, és ezért kell egy mindennél biztosabb védvonalat építeni a magyar-szerb határra.
Már készülnek a "masszívabb védelmi rendszer" tervei, az újabb határzárra azért van szükség, mert ha az unió és Törökország közötti megállapodás meghiúsul, és a migránsok ismét nagyobb számban indulnak meg Európa felé. "Nem vagyok szívtelen ember, de a határt nem lehet virágokkal és plüssállatkákkal megvédeni. A határt kerítéssel lehet, rendőrökkel, katonákkal meg fegyverrel. És biztos, hogy meg is kell védenünk. Méghozzá nagyobb szükség lesz a védekezésre az előttünk álló években, mint eddig volt. A kérdés tehát, hogy hol akarjuk megvédeni Európa határait és én azt tanácsoltam az osztrák barátainknak, hogy ne az osztrák-magyar határon akarják megvédeni Ausztriát, hanem a magyar-szerb meg a magyar-horvát határon akarják. Sőt, akarjuk együtt megvédeni inkább a szerb-macedón határon, meg a macedón-görög határnál" - fogalmazott Orbán.
Ismét meghallgathattuk, hogy a migráció terrorizmust hoz a nyakunkba, aki mást állít, "nem tudja, mit beszél, vagy a napnál világosabb tényeket próbál eltagadni valamilyen okból". A magyar kormány álláspontja szerint a terrorizmus azért jelent meg, majd "hízott fel" Európában, mert ellenőrizetlenül érkeztek több százezren olyan helyekről, ahol a nyugati világot ellenségnek tekintik.Európa és Magyarország jövője forog kockán. Az a kérdés, hogy muszlim tömegekkel fogunk-e együtt élni, milyen lesz a közbiztonság, biztonságban lesznek-e lányaink és feleségeink. "Félháborús állapotok vannak, ilyen körülmények között nem lehet kockáztatni". Orbán arra panaszkodott, hogy akiknek nálunk elutasítják a belépését, de "az emberi jogi szervezetek Soros György pénzéből fizetett aktivistái" fellebbeznek ez ellen, azoknak Magyarország területén kell megvárniuk a bírósági döntést, és közben nem lehet őket zárt táborokban tartani, mert az Unió nem engedi.

Vannak területek, ahol léteznek a közös nevezők, de akadnak témák, amelyekben nincs egyetértés a tagállamok között, és ez az utóbbi időben sokszor fordul elő. Beata Szydlo, a vendéglátó lengyel kormányfő egyebek mellett az uniós menedékjogi rendszer tervezett változásaira, valamint a kiküldött munkavállalókra vonatkozó uniós irányelvre utalt.

A találkozóról közleményt adtak ki.

Orbán Magyarországon a kvótanépszavazás mellett kampányol, hazudik az embereknek, külföldön viszont a közös megoldások mellett érvel - reagált a miniszterelnök szavaira az MSZP. Az ellenzéki párt szerint ezt bizonyítja a miniszterelnök tegnap Varsóban ismertetett négy pontos javaslata, amit a szocialisták tavaly novemberi álláspontjából "plagizált".

Értelmezhetetlen kerítésadatok
Többségében értelmezhetetlen tételek szerepelnek a Magyar Nemzet szerint abban a "részletes" elszámolásban, amit a déli határzár építésével kapcsolatban közölt - több hónap után - a lappal a Miniszterelnökség. Vannak olyan elemek, amelyek többször szerepelnek, máshol a darabszám megadásának hiányában nem lehet eldönteni, hogy túlárazottak-e vagy sem a beszerzések. Bár több mint 12,6 milliárd forintba került a magyar-szerb, illetve a magyar-horvát határszakaszon a biztonsági határzár építése tavaly, a lap állítja, továbbra sem átlátható, pontosan hogyan költötték el az adófizetői forintokat. Az elszámolásban például szerepel, hogy sátorépítésre több mint 132 millió forint ment el, de az nem, hogy ebből pontosan hány darab és milyen típusú sátor épült.