Tarlós István;Fővárosi Közgyűlés;

2016-09-01 07:07:00

Orbán fogadja a főpolgármestert

Holnap egyeztet Orbán Viktorral a metrófelújításról, a fővárosnak legalább 10 milliárdos veszteséget okozó szemétszállítási törvényről és az árvízvédelemről Tarlós István. Ezt tegnap maga a főpolgármester jelentette be. Tarlós eddigi tapasztalatai alapján arra számít, hogy sikerül majd tisztázniuk a problémás kérdéseket. 

A Fővárosi Közgyűlés tegnap döntött arról, ősszel megkötik a 3-as metró pótlásáról szóló szerződést, és felkérte a főpolgármestert: gondoskodjon arról, hogy a buszpótlásnak Budapest költségvetésében meglegyen a fedezete. Kiderült, a BKK július 12-én elindította a pótlóbusz-szolgáltatás vásárlásához szükséges közbeszerzési eljárást, a szocialista Horváth Csaba és a DK-s Gy. Németh Erzsébet azonban a tegnapi közgyűlésen jelezte, tartanak attól, hogy ez jelentős többletköltséget okoz majd a fővárosnak. Semmit nem változott a helyzet, érvényes a kormányhatározat, az államnak minden többletköltséget vállalnia kell - nyugtatta az ellenzékieket Tarlós.

Emlékeztetett, a kabinet azt ígérte, fedezik a 150 metrópótló busz szolgáltatásának megrendelésével járó esetleges többletköltségeket. Budapest a kormány kérésére mondott le az olcsón megvásárolható lengyel és magyar buszokról és vállalta, hogy külső cégre bízza a pótlást. Tegnap egyébként késve kezdődött az ülés, mert a város vezetése állítólag zárt ajtók mögött a kormánnyal metrófelújításról egyeztetett.

A közgyűlés tegnap felkérte ugyan a főpolgármestert, hogy a hulladékgazdálkodás feltételeinek tisztázásáról a nemzeti fejlesztési miniszterrel és a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Zrt.-vel egyeztessen, Tarlós saját bevallása szerint a miniszterelnöktől is segítséget akar kérni az ügyben. Az új jogszabályok szerinti díjkalkuláció révén ugyanis az FKF-nél évente csaknem 10 milliárd forint forráshiány keletkezhet. A cég számára az is gondot okoz, hogy az eddigi havi számlázásról át kell állnia a negyedéves számlázásra.

Az még nem dőlt el, hogy külön jegyet kell-e váltani a HÉV-ekre novembertől, ám az biztos, hogy a HÉV kiválik a BKV Zrt.-ből. Erre azért volt szükség, hogy az állam át tudja venni az agglomerációs közlekedési feladatokat is ellátó HÉV-eket. A főpolgármester tájékoztatása szerint az átvételi tárgyalások jelenleg is zajlanak. Megalakul a BHÉV, a szétválás időpontja november elseje, és az előzetes tervek szerint 135-145 millió forintba kerül. A szocialisták azt nehezményezték, hogy a HÉV-üzemág vagyonát mindössze 19 milliárd forintban határozta meg a BKV. Ez szerintük vérlázítóan alacsony összeg, az államhoz átkerülő HÉV-vagyon ennek legalább a tízszerese. Tarlós erre úgy reagált, ne keltsék azt a látszatot, hogy "mi mindenféle odafigyelés nélkül magunktól löknénk oda bármit".

Módosították a fővárosi hajléktalanrendeletet, amivel a XI. kerületben - az önkormányzat kérésére - az eddigieknél több közterületről tiltották ki az utcán élőket. Bár új Moszkva tér nem lesz, a XIII. kerületben található Dráva utcai csomópont és az Árpád híd között kialakítandó új, eddig névtelen Duna-parti sétányt Oroszország fővárosáról nevezik el - döntött a közgyűlés. Az előzményekhez tartozik, hogy a budapesti Moszkva tér korábbi átnevezése diplomáciai botrányt keltett. Az oroszokat ugyanis nemzeti önérzetükben sértette meg az Orbán-kormány a Moszkva tér átnevezésével, ami még Vlagyimir Putyin elnök és Orbán Viktor 2013-as találkozóján is téma volt.