harcok;Aleppo;

2016-09-24 07:32:00

Újra lángol Aleppo

Teljes erőből bombázta tegnap a szíriai légierő a lázadók ellenőrzése alatt álló városrészeket Aleppóban. Az Aszad-rezsim a szíriai tűzszünet összeomlása után offenzívát hirdetett, s már második napja támadják a várost. A szíriai hadsereg közölte, megindítják a szárazföldi támadást is Aleppo teljes visszafoglalására.

Az új offenzíva kezdete óta legalább száz légicsapást hajtottak végre a kormányerők harci gépei. Az ostrom alatt álló város utcái kiürültek, az Aleppóban rekedt több mint 250 ezer ember óvóhelyeken húzta meg magát. A szíriai hadsereg figyelmeztette a lakosságot, hogy maradjanak távol a „fegyveres terrorista bandák” főhadiszállástól és harci állásaiktól. Szíriai katonai források az AFP-nek azt nyilatkozták, a légicsapások a szárazföldi offenzíva előkészítését szolgálják.

Menekültügyi szervezetek az al-Dzsazira hírtévének azt mondták, a lázadók ellenőrzése alatt álló kelet-aleppói területen a segélyközpontokat sem kímélték. A Fehér Sisakok önkéntes önvédelmi csoport négy segélyhelye közül hármat ért támadás, kettőt teljesen leromboltak, öt járművüket kilőtték, köztük egy mentőautót is. A londoni székhelyű Szíriai Emberi Jogi Megfigyelő Csoport jelentése szerint a szíriai gépek üzemanyaggal megrakott, tüzeket okozó „hordóbombákat” dobtak le. Orosz harci gépek is részt vettek a légioffenzívában. Legalább 45-en estek áldozatul a bombázásokban, köztük nők és gyerekeik is, közölte a megfigyelő csoport.

Semmiféle foganatja nem volt John Kerry előző napi felhívásának, az amerikai külügyminiszter New Yorkban arra szólította fel az Aszad-rezsimet és Oroszországot, hogy hagyjanak fel a légicsapásokkal, ne szálljanak fel a gépeik, s így adjanak még egy utolsó esélyt a tűzszünet életben tartásának. John Kerry csütörtökön Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel és másokkal is tárgyalt a szíriai helyzetről, a több mint két órás megbeszélés azonban előrehaladás nélkül zárult, különösen, hogy az értekezlet közben szereztek tudomást a szíriai offenzíva megindításáról. Lavrov elutasította, hogy "egyoldalúan" leállítsák a légicsapásokat. Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter szerint az orosz hozzájárulás „nem volt kielégítő”. Staffan de Mistura, az ENSZ közel-keleti különmegbízottja is „csalódást keltőnek” jellemezte az összejövetelt. De Mistura emlékeztetett, hogy a szíriai polgárháború kirobbanása óta a világszervezet adatai szerint már legalább 400 ezren veszítették életüket a konfliktusban.