Szerintem;holokauszt;

2016-10-06 08:27:00

A felszabadítók szintén tettesek?

Fekete György tanár urat rendkívül tisztelem és biztosan jártasabb nálam a történelemben, hiszen évtizedeken keresztül tanította. A Népszavában június 13-án megjelent " A felszabadítók szintén a holokauszt tettesei?" című írása mondanivalójával is egyetértek. A holokauszt megtörténtét tagadni nemcsak helytelen, hanem ostoba dolog is, mert a nácik a rájuk oly jellemző német precizitással pontosan dokumentálták szörnytetteiket írásban és fotókban egyaránt. Szinte büszkélkedtek az általuk elkövetett gazságokkal. De nem egyedül ők a vétkesek. Tevékenységüket számos megszállt országban segítette az ötödik hadoszlop, a belső árulók sokasága - nálunk a nyilas testvérek. Viszont van a cikkben egy mondat, melyet egyszerűen nem értek.

A mondat így hangzik: "A nácik  népirtást folytattak a zsidók ellen, a szovjethatalom fegyvert adott a kezükbe." Kinek a kezébe adott fegyvert a szovjethatalom? Talán a németeknek adtak volna el fegyvereket? Aligha. Vagy a zsidóknak? A II. világháború folyamán csak egyetlen  nagyobb náciellenes zsidó megmozdulásról tudok: az 1943. januárjától május közepéig tartott varsói gettófelkelésről. Abban az időben a harcok még mélyen a Szovjetunió területén belül  zajlottak, így nem segíthettek a szovjet csapatok a varsói gettóbelieknek. Az 1944. augusztus 1-től október 2-ig tartó második varsói felkelés során a szovjet csapatok 30 kilométerre állomásoztak a lengyel fővárostól és nem avatkoztak be a harcokba a lengyelek oldalán, nem segítették az Armija Krajowa /Honi Hadsereg/ alakulatait. Passzivitásuknak két oka volt: feltöltötték a készleteiket, másrészt nem akarták, hogy a lengyelek maguk szabadítsák fel fővárosukat és ezzel csökkentsék későbbi befolyásukat.

Varsót csak 1945 januárjában tisztították meg a fasisztáktól. Ugyanakkor az is kétségtelen, hogy sokan köszönhették az életüket a szovjeteknek, amikor felszabadították a pesti gettót. De azt se felejtsük el, hogy Sztálin is erősen antiszemita nézeteket vallott, ami természetesen nem csökkenti a szovjet csapatok, a szovjet hadvezetés érdemeit, hiszen a Vörös Hadsereg nemcsak megfékezte, hanem egyúttal meg is  semmisítette, pokolra küldte a náci hordákat, emberek millióinak életét mentve meg ezzel. Mindenesetre nem árt, ha kicsit árnyaltabban szemléljük az egykor történteket, mert a történelem nem ismer kizárólag negatív vagy pozitív szereplőket, ennél azért jóval bonyolultabb az emberi jellem és többrétegűbb az emberiség históriája.