MSZP;Jobbik-Konzervatívok;alaptörvény;Orbán;

2016-10-19 07:06:00

Alaptörvénymódosítás - Még nincs meg a kétharmad

Lázár János a tegnapi Kormányinfón közölte: azért késett csaknem fél órát, mert a kormányfő tájékoztatta, Molnár Gyulával, az MSZP elnökével tárgyalt, akit nem sikerült meggyőznie, hogy az MSZP támogassa a kormány kötelező kvótaellenes küzdelmét.

 A négyszemközti tárgyalások - amelyre a parlamenti pártok vezetőit hívta meg egyenként a kormányfő - ténye az MSZP-t tekintve azért volt meglepő, mert a múlt héten a kancelláriaminiszter közölte: Molnár elfogadta Orbán meghívását, amire a szocialista pártelnök azt válaszolta: miután a népszavazás érvénytelen volt, nem támogatja az alaptörvény módosítását, az MSZP nem vesz részt a jogszabályalkotásban. A pártelnök akkor hozzátette: mielőtt Lázár bármilyen találkozót bejelent, előbb tudnia kellene, mi a különbség Orbán Viktor postafiókjában a beérkező és az elküldött levelek között. Megjegyezte ugyanakkor: ha a miniszterelnök Magyarországot érintő biztonságpolitikai ügyekről, a jogállamiság, a sajtószabadság helyreállításáról vagy az uniós jövőről akar beszélni vele, áll elébe. Orbán másnap, múlt pénteken a Kossuth Rádióban kijelentette: "Az én ajtóm nyitva áll minden parlamenti frakcióval rendelkező párt és annak vezetője előtt. Azonban az ügyeknek van fontossági sorrendje. Most a kényszerbetelepítésről időszerű beszélni, minden másról ezután".

Hol a Népszava?
A Magyar Nemzet újságírója, Hutter Marianna a keddi, rendkívüli Kormányinfón szóba hozta a Népszava távolmaradását. Lázár meghökkent, nem értette, hogy miért nincs ott "az általa nagyra becsült Fazekas Ági". Lázár azt ígérte, ez ügyben fel fogja hívni a Népszava főszerkesztőjét. (A Népszava a múlt héten közölte, majd vezércikkben indokolta, miért nem vesz részt a Kormányinfókon. Azért, mert érdemleges kérdésekre nem kap érdemleges választ. - a szerk.)

Tegnap délután az MSZP közleményt adott ki. E szerint: "Miután az MSZP világossá tette, hogy az alaptörvény megváltoztatásáról a választók többségének felhatalmazása hiányában nem hajlandó tárgyalni, Orbán Viktor miniszterelnök elfogadta, hogy a hazánkat érintő biztonságpolitikai ügyekben viszont van helye és értelme az egyeztetésnek. Ezt a találkozót Orbán Viktor kezdeményezte, amelyen a közelgő Európai Tanács ülésének témái kerültek elő: a migráció, Oroszország és a kereskedelmi egyezmények. Orbán Viktor jelezte, hogy örülne, ha az MSZP részt venne az alaptörvény módosításában, de Molnár Gyula határozottan kijelentette, hogy pártja erről nem hajlandó tárgyalni. A hazai közállapotok, a demokrácia, a sajtószabadság és a jogállam tekintetében az MSZP elnöke és Orbán Viktor teljesen eltérő állásponton voltak."

Molnár Gyula után Vona Gábor kereste fel a kormányfőt, ami azért volt fontos, mert a Jobbik biztosíthatja az alaptörvény módosításához szükséges parlamenti többséget. A tárgyalás után a Jobbik elnöke, aki látványos ügyességgel zsarolja a kormányfőt, bejelentette: nem született megállapodás. Ennek oka, hogy Vona ragaszkodott a letelepedési kötvények felfüggesztéséhez, különben nem hajlandóak támogatni az alaptörvény-módosítást. "Nem csak szegény migránsokat, hanem gazdag migránsokat sem akarjuk, hogy Magyarországra telepítsenek, se szegény terrorista, se gazdag terrorista ne jöjjön, se Juncker se Rogán ne tudjon bevándorlókat betelepíteni az országba" − mondta Vona, aki leszögezte, ha Orbán nem enged a Jobbik javaslatával kapcsolatban, akkor nem fogják támogatni a november 8-i záró szavazáson a miniszterelnök módosító javaslatát, mert szerinte, ha nem állítják le a letelepedési kötvényüzletet, akkor az alaptörvény módosítása csak trükközés, szemfényvesztés, kiskapu a terrorizmusnak.